Cumhuriyet ve demokrasi farkları nelerdir?

Türkiye'nin devlet olarak şekillenmesinde birbirlerini bütünler şekilde olduğu Atatürk tarafından söylenmiştir. Ancak pratikte sadece o anki mevcut yönetimin çıkarları doğrultusunda kullanılmaktadır.

Hacca giden günah çıkarıp geliyor, mümin oluyor, önceden tacizci dahi olsa. 😕 İslam bir ticarethane.

İslam'da ortadoks ve Katolik'lerde olduğu gibi bir günah çıkarttırma faaliyeti yoktur. Sadece dini yasaklara uymadığın için tövbe edebilirsin, ki bu durumda da aynı günahları tekrarlar isen artık tövbe etmenin dinen bir faydası kalmaz. Kul hakkı yediğinde ise tövbe gibi bir durum yok, ancak hakkını yediğin kişi seni affeder ise günahından affedilirsin. Bu açıdan bakarsak her iki tarafında isteyerek beraber olması yani dinen zina için tövbe geçerli iken tecavüz bir kul hakkı olduğu için tövbe edip günahından kurtulamazsın. Kaldı ki ibadetleri ne kadar içten yaptığında önemli bir durum. Ben tüm ibadetlerimi hayatım boyunca eksiksiz yerine getiririm (getirmedim), sen ruhen isteyerek tek bir ibadet gerçekleştirirsin ve Allah katında benden çok daha mümin sayılırsın.
Benim mümin sayılmadığım kesin.

Şimdi buraya Cumhuriyetin ve Demokrasinin ne olduğu ve ne olmadığı ile ilgili okkalı şeyler yazardım "Bilal'e anlatır gibi anlatırdım" hatta herkes "100 watt ampul" gibi aydınlanırdı lakin ekşi sözlükte yeterince cebelleşiyorum burada ban falan yerim şimdi o yüzden aldırmıyorum. Zaten ne desek kıymeti yok artık GG. Teknoloji konuşalım sevgili dostlar.

Şimdi buraya Cumhuriyetin ve Demokrasinin ne olduğu ve ne olmadığı ile ilgili okkalı şeyler yazardım "Bilal'e anlatır gibi anlatırdım" hatta herkes "100 watt ampul" gibi aydınlanırdı lakin ekşi sözlükte yeterince cebelleşiyorum burada ban falan yerim şimdi o yüzden aldırmıyorum. Zaten ne desek kıymeti yok artık GG. Teknoloji konuşalım sevgili dostlar.
Ekşi sözlük kadar iğrenç ve kalitesiz bir yer görmedim, boşuna uğraşma.
1. Meşrutiyet Abdülhamidin tahta çıkışı ile başladı.
14 şubat 1878 son buldu. Savaş sonu meclisi süresiz tatil etti.

Bir şey yok.
Bence engelleyebilirdi sonuç olarak İngiltere gibi sembolik bir monark değildi Abdülhamid.

Cumhuriyet siyasi bir rejimdir. Demokrasi rejimin karakteridir. Her cumhuriyet demokratiktir ancak cumhuriyet dışında demokratik rejimler de vardır. Meşrutiyet de demokratiktir ancak demokrasinin kalitesi cumhuriyet seviyesinde değildir.

Sanırım Birleşik Krallık bu kategoriye giriyor, değil mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı