Curved vs Normal Monitör

majestic777

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Aşçı
Selam arkadaşlar, elimde Gamebooster markasının 23.6 inc 1920x1080 144Hz curved monitörü var. Bu hayatımdaki kullandığım ilk curved monitör ve oyun oynarken garip hissettiriyor. Özellikle FPS oyunlarda rahat edemiyorum. Yakında 2K çözünürlükte yeni bir monitör almayı düşünüyorum. Düz monitörler çok daha iyi midir? Ayrıca 2K olarak hangi monitörleri önerirsiniz? Bu arada 2K monitör düz olursa sevinirim :)

Son düzenleme:
2K tercihinizi Samsung’dan yana kullanabilirsiniz.

Hocam curved kullandım bir sene boyunca, hiçbir artısı yok emin olalım. İçinizde hissedeceksiniz tarzı şeyler safsafatadan ibaret.

Ben açıkçası Curved monitörlere çok ısınamadım IPS panelde aldığım renk dolgunluğunu Curved'de göremedim. şuanda yeni aldığım monitör konusunda sana ufak bir bilgi verebilirim. Viewsonic XG2405 23.8Inc 144hz 1MS IPS FreeSync & G-Sync destekli. Tam bir fiyat performans ürünü. 2 Hafta önce Vatanda Kampanya ile 1900 TL Ye almıştım. Renk kalitesi çok güzel ayarlanabilir ayak sayesinde rahatlıkla aşşağı yukarı sağa sola ayarlıyabiliyorsunuz

Tek eksiği içinde sadece HDMI Kablo mevcut DisplayPort vermiyorlar 144hz alabilmen için DP Şart diye biliyorum HDMI'Da 120hz kadar destek alabiliyorsun

Düz ve 75Hz monitörden Curved 144Hz monitöre geçiş yapmıştım yaklaşık 1-1.5 sene önce falan ve herhangibir alışma süreci geçirmemiştim. 144Hz olmasının vermiş olduğu akıcılık hemen farkediliyordu zaten. Fakat geçenlerde bir süreliğine tekrardan düz monitörümü kullanmak zorunda kalmıştım Curved monitörümü yazlığa götürdüğüm için ve bu süre zarfı benim için işkenceye dönmüştü. Curved monitörden düz monitöre geçince monitörün ortası dışa doğru bombeliymiş gibi geliyor insana. 75Hz'e düşüşün vermiş olduğu kasma hissini söylemiyorum bile. 1 hafta gibi bir süre ki bence alışma açısında yeterli fakat ben kesinlikle alışamamıştım düz monitöre tekrardan. Aslında ikisi de tamamen keyif işi hoşuna hangisi gidiyorsa onu kullanmaya devam edebilir ya da diğerine geçiş yapabilirsiniz. Tek önerim sırf 2K çözünürlük olacak diye 144Hz'den aşağı bir monitöre geçiş yapmayın ve eğer elinizde varsa bir müddet düz monitöre alışmaya çalışın şimdiden. En azından kendinizi test etmiş olursunuz.

Yıllar sonra ilk kez curved kullandım. Hiçbir numarası yok. Yani o vaad edilenle alakası yok:) Sadece curved diye verilen fazla para ziyan bence. Fiyatı uygunsa direkt düz al geç. Hiç boşa ekstra para harcama.

Yeni konular

Geri
Yukarı