Curves ile Çalışmalarınızı Kolaylaştırın

Recep Baltaş

Technopat
Yönetici
Katılım
14 Ağustos 2010
Mesajlar
52.140
Beğeni
43.197
Yer
İstanbul
#1
Yeni başlayanlar genellikle “Curves”de problem yaşayabiliyor çünkü kontrast ve parlaklığı esnek bir şekilde ayarlamak gerekiyor. Bunun için “Curves” penceresindeki eğri ile kavisli bir biçim oluşturun. Örneğin “S” biçimindeki bir eğri kontrası arttırır. Bunun için eğri üzerinde noktalar oluşturup, değişiklik yapabilmek için bu noktaları sürüklemeniz gerekir. Yine de eğrideki ton değerlerinin fotoğrafta nerede yer aldığını bulmak zordur. İşte bu yazıda gerekli püf noktalarını açıklıyoruz.1 “Curves” penceresini açma

Menü çubuğundan “Image/ Adjustments/ Curves” dizinini izleyerek eğrilere ulaşabilirsiniz. Eğrideki tonların fotoğraf üzerinde nerede yer aldığını öğrenebilmek için fotoğraf üzerine gelip tıklamanız yeterli olacaktır. Tıklamanın ardından bulunduğunuz konum eğri üzerinde bir nokta ile gösterilir.2 Ton değerlerini bulma

Fotoğraf üzerinde tam olarak nerede bulunduğunuzu öğrenmek istiyorsanız “Curves” penceresinde sol altta yer alan el simgesine tıklayın ve fotoğraf üzerine gelin. Eğri üzerinde bulunduğunuz konum noktalarla gösterilecek. Fotoğraf üzerinde gezinirken bu yardımcı noktalar eğri üzerinde hareket eder. Fotoğraf üzerine tıklamanızın ardından bulunduğunuz noktadaki ton değeri eğri üzerinde işaretlenir.

3 Fotoğrafı aydınlatma/koyulaştırma

Fotoğrafta aydınlatmak istediğiniz ya da koyulaştırmak istediğiniz alana tıklayın. Biz örneğimizde fotoğrafta koyu renkte olan otomobili aydınlatacağız. Photoshop, eğriler üzerinde bir nokta oluşturacak. Eğrilerin ortasında ikinci bir nokta daha oluşturun. Bu sayede yapacağınız değişiklikler fotoğraf geneline yansımayacak. Son olarak fotoğraftaki seçtiğiniz bölgeyi aydınlatabilmek için eğrideki noktayı yukarıya doğru sürükleyin.

Pratik İpuçları


  • “Curves” penceresini, [Ctrl] + [M] tuş birleşimini kullanarak açabilirsiniz.
  • Eğri üzerinde yaptığınız değişiklikleri geri alabilmek için “Preset” alanından “Default” seçeneğini seçebilirsiniz.
  • “Curves” penceresinde histogramı göremiyorsanız, “Curve Display Options”dan Histogram seçeneğini etkinleştirebilirsiniz.
  • “Channels” seçeneği üzerinden, bir rengin değerini değiştirebilmek için kırmızı, yeşil ya da mavi kanallardan birini seçebilirsiniz. Ancak tek kanalda çalışırken piksel kıpmalarının oluşmamasına özen gösterin.
  • Fotoğraf üzerinde daha hızlı bir şekilde çalışmak istiyorsanız, “Curves” penceresinde “Presets” seçeneğinden “Linear Contrast” ya da “Medium Contrast”ı seçebilirsiniz.
 

Yeni konular

Yeni mesajlar