Custom sıvı soğutma pompa boşa çalışma sorunu

AsilYurek

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar test amaçlı sadece pompa, rezervuar ve radyatörü bağladım. Suyu doldurdum, rezervuar doldukça pompayı çalıştırarak suyun borulara oradan radyatöre gitmesini bekledim fakat beklediğim olmadı. Sanki pompa boşa çalışıyor. Lütfen custom soğutmadan anlayanlar yardım edebilir mi? Özellikle @er36po bakarsa sevinirim.

testbaglantisekli.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet. Su haznesini ve pompayı dik konuma getirdiğimde çalıştı. Pompada bir sorun olmadığını anlamış oldum. Fakat ben bunu sonuç olarak yatay kullanacağım. Nasıl bir çözüm üretebilirim?
  1. Ben rezervuarın ön tarafındaki deliğe bir dirsekle boru takıp ordan full doldurursam pompa çalışır mı?
  2. Çinceyi az söktüysem pompanın üstünde kalan boru deliği çıkış, yandaki ise giriş diye geçiyor. Oysa ben rezervuarın ön tarafından girip pompanın yan tarafından radyatöre gitmeyi düşünmüştüm. Bu mümkün mü?
Ayrıca resimde radyatör gelişi güzel duruyor. Ama anakartın sağ tarafına vidalanacak. Girişleri arka
tarafta olacak şekilde, bağlantı önerileriniz olursa pompanın sorunsuz çalışacağı şekilde sevinirim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

@Mehmet Emre BOŞÇA sende yardımcı olabilirsin belki bana. @er36po düşüncelerinide almak istiyorum. Ama online olduğunu pek göremedim.

Son düzenleme:
Rezervuarda boşluk olduğundan pompa basmıyordur. Evet, 1. soruda sorduğunuz şekilde, ağzına kadar doldurup hava boşluğunu aldığınızda sorunsuz çalışacaktır.

Sıvının Out-IN (giriş ve çıkış) yönlerine de dikkat edin. Olmadı iki giriş çıkıçları da deneyin.

Üzerinde in, out belirtilmemiş. Fakat barrowun sitesinden bakınca suyun çıkması gereken yerden ben dolum yapıyormuşum. Şu anda düşüncem pompayı tabana vidalamayıp rezervuarı çevirmek. O zaman pompanın çıkış portu yana ve giriş portu üste gidecektir. Üstten 3cm bir uzatma takarak doldürmayı düşünüyorum. Gidiş yönüm doğru mu? Sizin gidiş yönü konusunda fikrinizi almak isterim. Birde vana nerde olmalı?
susogutmayol.jpg

@er36po ben vanayı radyatörün köşesine denk gelen viraja bir t rakor takarak vanayı takmak istiyorum. Hemde boru ordan bükülmeden t rakora takılarak devam eder.

Son düzenleme:
Yaptığınız çizimdeki döngü doğru, olması gerektiği gibi.
Vanayı olabilecek en alçak konuma koymalısınız k, sıvı tahliye esnasında kolaylık olsun.

Aslında en makul yer pompanın tam çıkışı suyun pomada bittiği an diye düşünüyorum. Fakat orada sıkışması çirkin olacak gibi. Alçaklık olarak borular yan gittiği için aynı alçaklıkta olacak. Normal kasa olmadığından kasam.

Birde sizden öğrenmek istediğim boruyu en kısa kaç cm bükebilirim. Radyatör'ün portlarına hangi rakor kullanmam açısından bu önemli. Normal rakor kullandığımda boruyu iki defa kısa bükmem gerekiyor. Ufak boyut bükülmede sorun oluyorsa oraya iki tane 90 dereceli rakorla dönmem gerekecek. Cevapların için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
İki taraflı, en kısa büktüğüm akrilik boru, yanılmıyorsam 4 ya da 5cm olmuştu. Tek taraflı büküm ise yanılmıyorsam en fazla 3cm'ye kadar düşebiliyor.

Tabi olabilecek en dar bükümleri, büküm, ölçü aparatıyla değil de elle yapabilirsiniz ancak.

Öyleyse rakor kullanmam gerekecek herhalde, yada radyatörlerin yanlarına dönmeden, direk bir büküm ile fanların üzerinden gidecek şekilde olacak. Hangisini önerirsiniz.

Zaten aparat alabileceğimi sanmıyorum. Tükendim. :) Isıtmak içinde artık bakacağız. Büküm için aparatsız tiyoların varsa alabilirim. (y)

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı