Custom sıvı soğutmalı anakart normal sıvı soğutma ile kullanılabilir mi?

Bartu Cenk

Hectopat
Daha fazla  
Anakart Custom sıvı soğutmalı olacak ama Custom sıvı soğutma yerine normal sıvı soğutma kullanılacak mümkün mü?

O zaman neden sıvı soğutmalı anakart alıyorsunuz ki. O anakartlar Custom sistemlerde kullanılmak için üretiliyor. Ama kullanabilirsiniz diye biliyorum. Ama eğer ki bahsettiğiniz anakartı normal sıvı soğutmayla soğutmaksa hayır olmuyor.

Anakart Custom sıvı soğutmalı olacak ama Custom sıvı soğutma yerine normal sıvı soğutma kullanılacak mümkün mü?

Anakart modeli nedir? Custom sıvı soğutma için üretilmiş anakartlarda MOSFET'ler çıplak olur genelde.

Anakart modeli nedir? Custom sıvı soğutma için üretilmiş anakartlarda MOSFET'ler çıplak olur genelde.
ROG MAXIMUS Z690 EXTREME GLACIAL
O zaman neden sıvı soğutmalı anakart alıyorsunuz ki. O anakartlar Custom sistemlerde kullanılmak için üretiliyor. Ama kullanabilirsiniz diye biliyorum. Ama eğer ki bahsettiğiniz anakartı normal sıvı soğutmayla soğutmaksa hayır olmuyor.
Normal sıvı soğutmayla soğutmayacağım.

@Bartu Cenk

Bu tür anakartlar katı borulu özel sıvı soğutma sistemleri için üretilir, dediğim gibi bu anakartın da MOSFET soğutması borulardan geçiyor. Hani işlemciyi soğutsan bile MOSFET'leri soğutamazsın, ya da ekstradan pasif soğutma için alüminyum blok ve termal pedlerle falan uğraşman gerekir ki 4K TL civarı para verdiğin bir anakartta bunu yapmaktansa 1.5K'ya ihtiyaçlarını karşılayan bir anakart alırsın daha iyi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İade hakkın varsa edip istediğini karşılayacak bir anakart almanı öneririm.
Normal sıvı soğutmayla soğutmayacağım.

Tam olarak yapmak istediğin şey nedir? Custom sıvı soğutma mı kuracaksın yoksa all-in-One sıvı soğutucu mu kullanacaksın?

@Bartu Cenk

Bu tür anakartlar katı borulu özel sıvı soğutma sistemleri için üretilir, dediğim gibi bu anakartın da MOSFET soğutması borulardan geçiyor. Hani işlemciyi soğutsan bile MOSFET'leri soğutamazsın, ya da ekstradan pasif soğutma için alüminyum blok ve termal pedlerle falan uğraşman gerekir ki 4K TL civarı para verdiğin bir anakartta bunu yapmaktansa 1.5K'ya ihtiyaçlarını karşılayan bir anakart alırsın daha iyi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Tam olarak yapmak istediğin şey nedir? Custom sıvı soğutma mı kuracaksın yoksa all-in-One sıvı soğutucu mu kullanacaksın?

Eğer anakart buysa işlemciye standart sıvı soğutma bağlamak için anakartın üstündeki kısmı sökmesi gerekiyor. Onu sökerse de anakart ısınır. Ben öyle düşündüm. Siz daha bilgilisiniz.

@Bartu Cenk

Sadece anakart custom sıvı soğutma desteklese yetiyor mu yoksa aynı şekilde ekran kartının desteklemesi gerekiyor mu custom sıvı soğutma yapmaya kalkışsam?
İşlemciyi sıvı soğutmayla anakartı Custom'la mı? Tam çözemedim sanırım.
İşlemci normal sıvı soğutmayla anakart ise normal anakart görevi görecek.

Eğer anakart buysa işlemciye standart sıvı soğutma bağlamak için anakartın üstündeki kısmı sökmesi gerekiyor. Onu sökerse de anakart ısınır. Ben öyle düşündüm. Siz daha bilgilisiniz.

Yok anakart bu değil, Z590 Extreme Glacial bu.

Aslında o bloğun altında pedler yapıştırılarak montaj yapılır anakarta, yani MOSFET'ler bakımından sorun yok. Ancak o blok işlemciyi de kapatıyor. İşlemciyi üfleyerek soğutursun herhalde. :D

Estağfirullah, sadece öğrendiklerim bunlar. :)

Sadece anakart Custom sıvı soğutma desteklese yetiyor mu yoksa aynı şekilde ekran kartının desteklemesi gerekiyor mu Custom sıvı soğutma yapmaya kalkışsam?

İşlemci normal sıvı soğutmayla anakart ise normal anakart görevi görecek.

Custom sistemlerde ekran kartının Custom olması zorunlu değil diye biliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı