Cvt şanzıman tam gazda yüksek devir

mercurial

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, 2020 Toyota corolla tam otomatik benzinli bir araca sahibim. Aracım otomatik vites ve cvt şanzıman kullanıyor. Bugün trafiğe kapalı bir yolda (eski maraş yolu) drag racing yapalım dedik 2015 Volkswagen golf yarı otomatik dizel ile. Tam gaz yaparak başladık, aracımın kalkışı gayet iyi Golf'ü arkada bırakıyor ancak devir saati 7'ye kadar geliyor ve bir üst vitese geçmiyor dolayısıyla devir düşmüyor ve hızı da artmadığından golf yetişip geçiyor. Ama tam gaz yapıp devir 7 ila 8'e geldiğinde ayağımı gazdan çekip tekrar basarsam bir üst vitese geçiyor. Bu şekilde devir 4'e kadar düşüyor ve tekrar araba hızlanmak için fırsat buluyor. Bir sonraki vitese geçmek istediğimde de aynısı oluyor. Yani cvt şanzıman da vites denilen bir şey yok biliyorum ama, kavrama bandını genişletmek için ayağımı gazdan çekip tekrar gaza basmak bir sorun mu değil mi anlayamadım. Bu her cvt şanzımanda böyle mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet, CVT şanzımanın genel sorunu bu. Benim kuzenimde de aynı araç var ve tam gazda arabadan 300'le gidermiş gibi ses çıkıyor ama aslında 100 ile gidiyor. Gazı salıp devir düşürünce de rahatlıyor. Hatta sanırım Amerika'da yaşayan Okan diye bir YouTuber vardı onun araba da Toyota'ydı (Nissan da olabilir ama CVT olduğuna eminim.) sanırım. CVT şanzımandı o da onun arabası da sizinki gibi. Etrafımda gördüğüm 2 CVT şanzımanda da aynı olay varsa sizde de olması ve bunun normal olması muhtemel.

Şanzıman yapısı gereği bunu yapıyor. Güçten düşme olmasın diye üste geçmez. Dip gaz yaptığınız zaman mümkünse vites düşer, siz ayağınızı 1 saniyeliğine kaldırmadan da toparlamaz. EDC de DSG de aynı şeyi yapıyor.

Evet her CVT böyle. İnsanların çoğunun CVT sevmemesinin sebeplerinden biri de bahsettiğiniz hususlar. Bana da hep elektrik süpürgesini andırır sürekli yüksek devir olma durumu.

Evet, CVT şanzımanın genel sorunu bu. Benim kuzenimde de aynı araç var ve tam gazda arabadan 300'le gider miş gibi ses çıkıyor ama aslında 100 ile gidiyor. Gazı salıp devir düşürünce de rahatlıyor. Hatta sanırım Amerika'da yaşayan Okan diye bir YouTuber vardı onun araba da Toyota'ydı (Nissan da olabilir ama CVT olduğuna eminim.) Sanırım. CVT şanzımandı o da onun arabası da sizinki gibi. Etrafımda gördüğüm 2 CVT şanzımanda da aynı olay varsa sizde de olması ve bunun normal olması muhtemel.

Cevabı verilmiş zaten ben ekleme yapacak olursam Toyota corollaların genel sorunu denebilir buna. CVT yi de çoğu insan beğennez bu sebepten.

Merhabalar, 2020 Toyota corolla tam otomatik benzinli bir araca sahibim. Aracım otomatik vites ve cvt şanzıman kullanıyor. Bugün trafiğe kapalı bir yolda (eski maraş yolu) drag racing yapalım dedik 2015 Volkswagen golf yarı otomatik dizel ile. Tam gaz yaparak başladık, aracımın kalkışı gayet iyi Golf'ü arkada bırakıyor ancak devir saati 7'ye kadar geliyor ve bir üst vitese geçmiyor dolayısıyla devir düşmüyor ve hızı da artmadığından golf yetişip geçiyor. Ama tam gaz yapıp devir 7 ila 8'e geldiğinde ayağımı gazdan çekip tekrar basarsam bir üst vitese geçiyor. Bu şekilde devir 4'e kadar düşüyor ve tekrar araba hızlanmak için fırsat buluyor. Bir sonraki vitese geçmek istediğimde de aynısı oluyor. Yani cvt şanzıman da vites denilen bir şey yok biliyorum ama, kavrama bandını genişletmek için ayağımı gazdan çekip tekrar gaza basmak bir sorun mu değil mi anlayamadım. Bu her cvt şanzımanda böyle mi?

Bütün CVT şanzımanlarda aynı muhabbet var. Bu yüzden genç kesim pek tercih etmez. DSG, Geartronic, Powershift ve EDC gibi çift kavramalar sizin için daha uygun. Çift kavrama olmadığı sürece şanzımanları beğenmiyorum.
Maksimum tork devrinde tutuyor aracı. Devir sabit kalır ama hızlanır. Normal bir durum.

7 bin devir maksimum tork devri değil. CVT şanzıman ayağını gazdan çekmezsen 7bin devirde sabit kalıyor motoru öldürüyor.

Motoru mu öldürüyor? Bunu yapan mühendis mal mı peki? :D Bir de muhtemelen 7-8 bin devire gelmiyordur zaten kesici diye bir şey var.

Koyulan manuel vites aralıkları olmasa ve sen vites atmasan bir süre sonra yüksek devirde araba sadece bağırmaya başlıyor. O kadar yüksek devirde uzun süre çalışınca her motor ömrünü kısaltır. Araba belli bir hızdayken ve gaza basmıyorken hızlanmak için gaz pedalına sonuna kadar basmak gerekiyor devir tutsun da araba gitsin diye. Adamlar dediğin gibi "mal" değil ki CVT mantığına tamamen ters Manuel vites geçişi kavramını insanlar rahatsız olmasın diye arabalara yerleştiriyorlar.
Deneyimlediğim kadarıyla da 6 bin 7 bin devire çıkıyor ve sabit kalıyor araç. Sonrası neredeyse 0 hızlanma Max. Motor bağırması.
Taaa ki elin "sport" moda gidip de vites geçişlerini sen eline alana kadar.

E yani? Ne alakası var anlamadım. Aksini söylemedim zaten. Bir kere o motor 8 bin devir çevirmez çevirse de şak diye CVT 8 bine dayamaz. İkincisi yağ ve motor doğru sıcaklığa geldiği sürece yüksek devir çevirdin diye motorun ömrü kısalmaz. Arabasına tüp taktıran adam motor zarar görüyor diye devir çevirmeye korkuyor. :D
Yani bu bir sorun değil CVT'lerin çalışma mantığı. Neyi tartıştığımızı anlamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı