Cyberpunk 2077 deneyimim

Fear77

Hectopat
Selam arkadaşlar. Cyberpunk'u bu gün bitirdim. Sizinle kendi deneyimimi paylaşmak istedim. Öncelikle oyunun teknik kısmından bahsetmek istiyorum. Ben aşağıda belirtiğim sistem ile medium ayarlarda 30 ila 40 FPS arasında oynadım. Fazla rahatsız etmedi ancak daha fazla ve akıcı oynamayı isterdim. Bildiğimiz gibi oyun optimizasyon konusunda biraz sıkıntılı. Medium ayarlarda 30-40 FPS alırken dedim ki dur ulan bir High ayarlarda oynayayım bakalım ne oluyor. Bir de baktım ki yine FPS değerleri aynı. Low ayarlarda oynayayım dedim ulan yine aynı. FPS artmıyor veya düşmüyor. Bunu umarım ki gelecek yamalarla düzeltirler. Bir de kenar yumuşatmayı pek sevemedim. Tam konu açacaktım ki bir baktım zaten açan arkadaşlar olmuş bile. Manzaraya bakarken uzaktan pixeler görmek beni rahatsız etti. Bence şu anda oyunu iyi bir manzara ve atmosfer ile oynamak istiyorsanız Ultra'da oynamalısınız. Malesef ki RTX açık değilken bile daha güzel gözüken yerler var bildiğime göre. Bunları bir kenara bıraktık diyelim. Ben bunlara razıyım dediniz veya oyuna başladınız. Bu seferde sizi buglar karşılıyor. Bunlar her ne kadar da oyuna pek etki eden buglar olmasa da büyük bir oranda oyunun akışını bozan veya atmosferi bozan buglarda mevcut. Örneğin Jackie'nin ölüm sahnesinde çipi kafasından çıkarıp bize verirken kafasının içinden silah çıkarıp benim kafama soktuğunu gördüm. bu da çok dramatik ve üzücü bir atmosferi bozup gülünç hale getiriyor. Bazı noktalarda ise oyunu birkaç kere önceki Save'de başlatmam gerekti. Şehirde dolaşırken bazı NPC'lerin textureleri yüklenmiyor. Arabalar uzaktan hamur gibi gözüküyor. Bunlar tahminimce zamanla düzelir. Hikaye kısmında ise bana kalırsa kısa bir hikayeye sahip. Eğer sadece hikayeye odaklanırsanız oyunu 20 saaten kısa bir sürede bitirebilmeniz mümkün. Ana hikaye gayet eğlenceli ve ilgi çekiciydi. Oyunu bitirdiğimde "ne ara bitirdim lan ben?" Dedim. Gerçekten de o kadar ilgimi çekmişti ki zamanı unutmuştum. Tabi bu sadece benim deneyimim. Hikaye başında seçtiğimiz yaşam hikayeleri kısmı ve final görevinde seçtiğim seçenekler dışındaki yaptığımız değişikliklerin pek de oyunu değiştirdiğini hissetmedim. Açıkçası finalde pek tatmin etmedi beni. Bitirdiğimde oyundan etkilenmiştim. Credits kısmındaki kitlenip düşünüyor ve içimde bir burkulma hissetmiştim. Ama bence daha iyi finaller olabilirdi. Mesela benim aklımda Johny'yi Smasher'in bedenine aktarıp onu hayata getirmek gibi bir fikir vardı. Sizce de güzel olmaz mıydı? Eski nefret edilen düşmanın bedeni senin yeni bedenin. Sonuçta 2077'deyiz bu tarz şeylerin mümkün olması lazım. Aslında çipin görevi de o ama nedense bahsettiğime benzer bir final yok bildiğim kadarıyla. Ama varsa lütfen yanlışımı düzeltin. Yan hikayelerin çoğunu bitirdim. Yan hikayeler bana göre güzel tasarlanmış. Tanıştığımız karakterlerin yan görevleri oldukça güzeldi. Örneğin Silverhand'in yan görevleri beni çok etkilemişti. Bence çok fazla yan görev yaparsanız belli bir zaman sonra baymaya başlıyor. Çok anlamsız yan görevler olabiliyor. Gelelim Nightcity'ye. Şehir oldukça güzel tasarlanmış ve canlı ama şöyle bir sorun var ki siz şehir için ölüsünüz. NPC'ler sizi takmıyor. Adamın önünü kesiyorum gideceği yolu değiştirmiyor. Volta atıyor. Bunu sürekli yapıyorlar. Mesela GTA 5 oynarken NPC'lere fazla bakarsanız laf atmaya ve sonrada kaçmaya veya saldırmaya başlıyorlar. RDR2'de ise bir kişiyi çok takip ederseniz korkup hızlanıyor. Cyberpunk'ta buna benzer bir örnek yok maalesef. Yol kenarına veya kaldırma araç park ediyorum. Tüm trafik duruyor resmen. Koskoca yol boş giden yok. Genel olarak ben oyundan memnunum. Her dakikasından zevk alarak oynadım. Umarım bahsettiğim sorunlar zamanla çözülür ve oyun bir Witcher 3 haline gelir? İlk defa bu kadar uzun bir yazı yazdım eğer yanlışım varsa düzeltin lütfen. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Sistem:
  • Ekran kartı: MSI RX 570 4 GB OC armored.
  • İşlemci: Ryzen 3 3200G.
  • RAM: Gskill Red 8 GB 3000MHz.
  • Anakart: MSI B450-A PRO.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı