Cyberpunk 2077 İncelemesi/Eleştirileri

Burak FIRAT

Hectopat
Daha fazla  
Oyunu 1.5 saat oynadım bir inceleme için asla yeterli bir süre olmadığını biliyorum fakat benim içimdeki Hype'ın yerle bir olmasına yetti de arttı bu 1.5 saat incelemem ise şöyle:
Herkese selamlar arkadaşlar oyunu ben de ön sipariş ile aldım yaklaşık 6 aydır ben de büyük bir heyecanla oyunu bekliyordum fakat maalesef oyunu tavsiye etmiyorum ve oyun hakkında başlıca eleştireceğim şeyler var.
Öncelikle oyunu iade ettim bunu belirtmek isterim, eleştirilerimi başlıklar altında ifade edeceğim:
1- Optimizasyon: Oyunun optimizasyonu gerçekten berbat durumda. FPS değerleri çok değişken ve yersiz mevcut ekran kartımla bütün oyunları Ultra-High ayarlarında 1080P çözünürlükte akıcı ve şahane görüntülerle oynarken durum bu oyunda kelimenin tam anlamıyla berbat. High ayarlarda 60 FPS zor alıyorum, ara ara 50 FPS'lere kadar iniyor bu da yetmezmiş gibi grafikler berbat. Night City, dış çevrede etkileşim kuramadığınız her şey berbat örneğin yerlerdeki mazgallardan çıkan duman resmen 10 sene önceki bir oyundan alınmış gibi içine giriyorsun kasıyor grafikler değişiyor kısaca özetlemek gerekirse grafikleri RTX 3080, RTX 3090 veya RX 6800 üstü bir kartınız yoksa bu oyunu rahatça güzel grafiklerde oynamanız bana zor geliyor. Ya bakın RDR 2 ekran kartı bırakmayacak ekran kartı yetmiyor dediğimiz oyun bile benim ekran kartımda çok daha şahane grafikli ve akıcı yani drop yok akmıyor sızmıyor kasmıyor grafik yavaştan oluşmuyor karların arasında yuvarlanıyorum 60 FPS at ile dağdan uçuyorum 60 FPS oyunun optimizasyonu oyunun en berbat kolu bence.
2- Dinamikler: Dinamikler her oyuncu için farklıdır her oyuncu aynı dinamikleri sevmez tamamen öznel bir yorumda bulunacağım burada.
Araba: Araba sürüş dinamiklerinde kimisi Arcade'e kaçan araba sürüş hissini sever kimisi simülasyon'a kaçan araba sürüş hissini sever ben kısaca oyunun araba sürüş dinamikleri izlediğimde hoş gelmişti fakat şunu söyleyebilirim GTA IV araç salınımı (o yaylanma hissini) almışlar üstüne Watch Dogs direksiyon hissini koymuşlar ortaya değişik ama bence pek hoş olmayan bir dinamik çıkmış (sokakta gördüğüm 5-6 aracı denedim 1.5 saate ancak bu kadar sığdı)
Silah: Silah hissini ben açıkçası beğenmedim.
3- Yapay zeka: 7 yılda çıkan bir oyunun yapay zekası ancak bu kadar kötü olabilirdi. Yakında 10 yıllık oyun olacak olan GTA 5'in yapay zekasının yarısını başaramamışlar. Trafikte önünde duruyorum öylece beni bekliyor yaptığı tek şey kornaya basmak ha bu arada NPC'lerde ne kornaya basma animasyonu ne direksiyon çevirme animasyonu GTA 5'te içinde bulunduğunuz araç dönüş yaparken sürücünün direksiyonu çevirdiğini görebiliyordunuz. Yapay zeka gerçekten çok çok berbat bir durumda görevlerde ana görev karakterlerinin önüne geçerseniz hayalete dönüşüp içinizden geçip ileride tekrar insanlaşıyor kim ne derse desin beni oyuna olan hype'ımın kaçmasına bu bile yetti.
4- Oyun akışı: Oyuna göçebe olarak başladım hiç fena değildi aksiyonluydu night City'e girene kadar sonra fark ettim ki ben yaklaşık 1.5 saatlik oyunu zaten trailerlarda izlemişim sadece aralara sıkıcı geçilemeyen diyaloglar eklemişler sanki resmen iade edileceğini bilip de oyun iade edilmesin diye doldurulmuş gibi geldi. Oyunda ilk 1.5 saatlik deneyimimde 5 kez araba ile bir yerden bir yere yolculuk yapıyorsunuz bunun sadece 2 yerinde sürücü sizsiniz ve size araba sürdürmediği yetmezmiş gibi yanınızdaki adam 41'le gidiyor 41 bütün şehirde 41'le gezip sağa sola bakmaktan başka yaptığınız bir şey yok.
Ayrıca son anda aklıma geldi araçları denerken bir kapıdan çıkmayı denerken bir sorunla karşılaştım ama çok komik bir sorun oyundaki şehir arası kısıtlamaları tıpkı 2001 yapımı olan Vice City gibi çözmüşler basıyorsunuz sonra araya bir yükleme ekranı gibi bir şey geliyor yarım saniyeliğine gümrük kapısına geri ışınlanıyorsunuz hızınız kesilerek ve bu esnada aracınız zıplayarak kamera açılıyor. GTA'nın 2002'de San Andreas ile sınırlara aşılamayan barikat koyarak aştığı sorunu henüz aşmak istememişler gibi görünüyor.
5- Bugları: Oyun yeni bir oyun fakat bu kadar hype'layıp bu kadar trailerlarla doldurup 1 yıl'a yakın erteleyip sonra çıkarıp önüme böyle bug dolu bir oyun koyarlarsa ben eleştiririm. Oyun bug dolu arkadaşlar. Oyunda akışında olan tek şey sanıyorum karakter tasarımı. Görevler bug dolu, arabalar bug dolu, NPC'ler bug dolu, night City bug dolu. Kısaca bu buglardan en sinir bozanlarından bahsetmem gerekirse;
Görevler: Oyunda buz dolu küvetten bir kadını kurtardığınız bir görev var bu görevde gelen helikopten iniş yapma anımasyonu devreye girdiğinde helikopter ters takla attı adamlar yoktan zıplayarak indi kadını hiçliğe yatırıp hiçlikten kadını kaldırır gibi yaparak ortaya sihirli bir şekilde sedye çıkardılar.
Arabalar: Arabaların dinamikleri birbiriyle çok bağımsız olmuş araç yaylanışı tam anlamıyla GTA 4 direksiyon Watch Dogs şanzımansa bir gerçekçi araba simülasyon oyunundan alınmış sanki. Araba oyunlarından hoşlananlar ne demek istediğimi çok iyi anlayacaklardır. Ayrıca araba konusunda: Ya kardeşim sen bu oyunu 7 yılı aşkın süredir geliştiriyorsun bu koca ofiste hiç mi kimse araba sürüp Tps'den arabayı incelemedi bu tekerler neden 40'tan sonra aynı hızda dönüyor resmen bağımsız Rus oyun yapımcıları bundan daha güzel tekerlek animasyonu hazırlıyor.
NPC'ler: NPC'ler olacakmış ama olmasını istememişler. GTA'nın 2005'te PSP için çıkarmış olduğu liberty City Stories'te görmüştüm en son bu sorunu açık dünya oyunlarında NPC'lerin azımsanmayacak kadarı etrafta Hamur'dan yapılmış gibi geziyorlar yakınlaşınca netleşiyorlar. Zaten Trailerlar'da gösterdikleri yüzlerce insan çeşitliliği aynı anda sokakta olayı falan yok sokakta 20-25 kişiyi ancak aynı anda görebiliyorsunuz o Trailer'da yüzlerce insanın yürüdüğü meydanda.
Şöyle genel anlamda toplamak gerekirse oyunun Türkçe gelmesine çok sevindim küçük ve pek duyulmadık sevdiğim oyun yapımcıları haricinde ilk kez bu sebeple ön sipariş ile oyun aldım fakat ben oyunu şu anda satın almaya uygun görmüyorum benim size tavsiyem oyunun indirimlere girmesini bekleyin YouTube'da "Cyberpunk insane details" tarzı videoları izleyip gaza gelmeyin bu sorunların bir çözülüşünü görelim çözülsün öyle alalım öyle destek olalım en geç 2021 yazına bu oyun %40-50 indirime girecektir çevremde tanıdığım bütün oyun sahipleri oyunu iade etti. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim, keyifli oyunlar dilerim.

Mevcut bilgisayar sistemim:
Intel i7 7700K 5.0 GHz.
GTX 1080.
32 GB RAM.
Oyun HDD diskimde kayıtlı.

Dediklerinize optimizasyon harici katılmıyorum, ayrıca sadece 2 saat oynayarak inceleme yapılmayacağını belirtmişsiniz. Oyunun zaten açılması en az 6 saati buluyor. Otel bölümünden sonra olaylar başlıyor.

NPC konusun da ayarlardan fazlalıştırırsanız E3 dekine benzer bir performans alırsınız, bug konusun da ise büyük ihtimalle HD'den kaynaklıdır, dediğim gibi 1.5 saatte inceleme olmaz, ayarlardan düşük performanslı HDD'yi seçerseniz karakterler gibi buglar çoğu gidiyor.

Size tek katıldığım nokta dediğim gibi optimzasyonlar.

Katılıyorum. Oyun oynanmıyor RX 5700 XT ekran kartım, R5 3600X işlemcim var. Sitesinde bu donanımla 2K ultra ayarlarda rahat oynamam gerektiği yazıyor ama palavra. 1080p high ayarlarda fps drop yemekten oyunu kapattım. Düzelene kadar oynamayı düşünmüyorum. Grafikler çamur gibi gözüküyor, yeni balonumuz hayırlı olsun diyorum.

Oyunun şu anda PS4 optimizasyonu dışında iyi denebilir PS5 ve PC platformlarında.
Hayır değil. Sadece RTX 3090 veya RX 6800'i olanlar için iyi. Rezalet optimizasyon ve grafikler. 8 yıldır geliştirilen bir oyun bu bir de. CDPR büyük topa girdi ve altında kaldı olan bu.

Hocam kendinde söylemişsin 1,5 saat bir oyunu incelemek için yeterli olamaz, helede böyle büyüklükteki bir oyunu. 30. saatime geldim ve oyunun başında yaşadığım deneyimle şuan yaşadığım deneyim birbirinden farklı. Güzel araçlar aldım, güçlü ve donanımlı silahlarım var, sibernetik geliştirmelerim var, yetenek ağacını geliştirdim falan. Ne yazık ki belirttiğiniz görüşlere bir tek teknik sorunlar ve yapay zeka eleştirisi tutarlı, haksız da değilsiniz. Oyun teknik anlamda biraz daha düzeldiğinde tekrar şans vermenizi kesinlikle tavsiye ederim zira 1,5 saat oynanışla oyunun size sunduğu deneyimi bulamazsınız. Olabildiğince üstü kapalı anlatıyorum bu arada spoiler falan olmasın diye oyunda daha deneyiminizi arttıracak Bi ton şey var.

Hayır değil. Sadece RTX 3090 veya RX 6800'i olanlar için iyi. Rezalet optimizasyon ve grafikler. 8 yıldır geliştirilen bir oyun bu bir de. CDPR büyük topa girdi ve altında kaldı olan bu.
4-5 yıldır geliştiriliyor. Ondan önce Witcher 3 için uğraşılıyordu.
Grafiklerde bir rezaletlik yok, PC optimizasyonunda tek tük sorunlar var gibi, şu videoya bak istersen oyuna nefretini kusmadan önce.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

4-5 yıldır geliştiriliyor. Ondan önce Witcher 3 için uğraşılıyordu.
Grafiklerde bir rezaletlik yok, PC optimizasyonunda tek tük sorunlar var gibi, şu videoya bak istersen oyuna nefretini kusmadan önce.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
İzledim bu videoyu zaten, ve oyunun yapımcısı RX 5700 xt ve r5 3600 ile 2k oynayabilirsin deyip beni adeta kandırırsa nefret kusarım. Kimse kusura bakmasın. Ayrıca "tek tük sorunlar" deyip kendini kandırmaya devam edebilirsin.

Geri
Yukarı