Cyberpunk 2077 Türkiye'de ne kadar satar?

O kadar gösterilen müthiş oyun içerikleri ve dinamiklerine rağmen hala daha şu oyuna "yÜzYıLıN baLoNu OlAcAk xDD" diyenler var inanamıyorum gerçekten. Daha önce Cyberpunk 2077'nin barındırdıklarını barındırabilen bir oyun çıkmış mı acaba neyin balonundan bahsediyorlar anlamıyorum :D
O evreni tadamasak dahi Deus Ex serisi var, ancak Cyberpunk gibi bir oyun değil. Yüzlerce saat oynamış birisi olarak Deus Ex o hazzı veremedi bende. Ancak Cyberpunk 2077 daha çıkmadan beni heyecandan büklüm büklüm etti, bu yıl için tek beklediğim oyundur kendisi. Çok bir şey kalmadı, günler hızlıca geçiyor :) Çıktıktan sonra inceleme tadında konu da açacağım, hani malum kişilerin oyuna balon olacak demesine karşın. Son 27 gün :)

Balon olmaz ama beklenti şuan arşta umarım bu kadar beklentinin altından kalkabilirler. Çok iyi oyun olsa bile bu kadar hypeladıkları için oyuna b*k atanların sayısı az olmayacaktır.

Türkçe olduğu için baya satar. Oyunun sürpriz bir şekilde Türkçe seslendirmeli çıktığını düşünsenize bir de. Almayan kalmaz.
Seslendirme işi biraz masraflı, ancak ciddi bir satış rakamı elde edilirse yapabilirler. Ancak aşırı gerekli bir şey değil, bu çapta bir oyunun Türkçe dil ile gelmesi bile yeterli. Mesela ben ilk oyunumu Rusça seslendirme ile oynayacağım, İngilizce'den çok daha mantıklı geliyor.
Balon olmaz ama beklenti şu an arşta umarım bu kadar beklentinin altından kalkabilirler. Çok iyi oyun olsa bile bu kadar hypeladıkları için oyuna b*k atanların sayısı az olmayacaktır.
Asıl üzüleceğim kısım kesinlikle korsan oynayıp oyuna çamur atan tayfa olacak. Ancak ben hiçbirini takmayacağım, zira oyun zevkimi bu kişilerin sözleri etkileyemez. Oyunun başarısı da ortada, gelecek teması ve Siberpunk tarzında oyun bulunamaz bir nimetten farksız.

Ön satış sönük geçer malum, oyun beklendiği gibi çıkarsa indirimlerle falan katlaya katlaya gider. Witcher 3 örneğin ilk çıktığı 2015 yılının sonunda 10.000 barajını ancak aşmıştı. Ne hype vardı ne de CDPR pek biliniyordu. Ama kalan 5 senede deli gibi sattı Türkiye'de. Bir veri yok ama rakamlar iyi olmasa Cyberpunk 2077 direkt Türkçe ile gelmezdi.

Seslendirme işi biraz masraflı, ancak ciddi bir satış rakamı elde edilirse yapabilirler. Ancak aşırı gerekli bir şey değil, bu çapta bir oyunun Türkçe dil ile gelmesi bile yeterli. Mesela ben ilk oyunumu Rusça seslendirme ile oynayacağım, İngilizce'den çok daha mantıklı geliyor.

Asıl üzüleceğim kısım kesinlikle korsan oynayıp oyuna çamur atan tayfa olacak. Ancak ben hiçbirini takmayacağım, zira oyun zevkimi bu kişilerin sözleri etkileyemez. Oyunun başarısı da ortada, gelecek teması ve Siberpunk tarzında oyun bulunamaz bir nimetten farksız.
Korsan oynayıp kötüleyen zaten pişkindir.

@Motionless IN White hocam belki ilginizi çeker. Oyunun seslendirmeleri JALI adında bir yapay zekayla yapılmış sese göre karakter ağzını oynatıyor. Hiçbir dilde dublajlı film gibi durmayacakmış. :D
Evet biliyorum, bu bayağı iyi oldu. Adamlar oyuncuları düşünmese malum firma gibi her yıl makyajlı oyun yapıp satardı. Mesela Witcher 4 gelebilirdi? Ancak yeni bir şeyler yapıp hem insanların ilgisini çekmek hem de siberpunk oyunlarının az olması ve insanların istemesine karşın oyuncuları dinlediler. Yakın zamanda Witcher 3'ün yenilenmiş halini de çıkaracaklarmış, hem de oyuna sahip olanlar ücretsiz erişebilecek. Adamlar daha ne yapabilir?

Evet biliyorum, bu bayağı iyi oldu. Adamlar oyuncuları düşünmese malum firma gibi her yıl makyajlı oyun yapıp satardı. Mesela Witcher 4 gelebilirdi? Ancak yeni bir şeyler yapıp hem insanların ilgisini çekmek hem de siberpunk oyunlarının az olması ve insanların istemesine karşın oyuncuları dinlediler. Yakın zamanda Witcher 3'ün yenilenmiş halini de çıkaracaklarmış, hem de oyuna sahip olanlar ücretsiz erişebilecek. Adamlar daha ne yapabilir?
Aynen öyle bu yüzden CDPR'yi çok taktir ediyorum. Başka firma olsa 300TL'den satışa koyar aynı oyunu.

Yanlış bilgi
Balon olmaz ama beklenti şuan arşta umarım bu kadar beklentinin altından kalkabilirler. Çok iyi oyun olsa bile bu kadar hypeladıkları için oyuna b*k atanların sayısı az olmayacaktır.
Beklentileri karşılayamama bu tür çok sevilen serilerin veya firmaların oyunlarında çok olası bir durum zaten, ancak deseler ki Half Life 3 çıkacak kimse beklentileri karşılamayacağından şüphe dahi duymaz. Oysa ki CDPR oyun sektöründe Valve'dan çok daha başarılı, yalnızca 3 oyunla Avrupa'nın en değerli oyun firması olmayı başarmış bir firmadan bahsediliyor insanlar "balon olacak" diyor.

Red Dead Redemption 2 gibi harika bir oyuna bile ilk çıktığında çamur atanlar olmuştu bu insanları çok takmamak gerekiyor zaten. Ki insanlarda çoktan önyargı oluşmuş bile, sırf herkes bu oyun için hype yapıyor diye oyunun videosunu dahi izlemeden "balon olacak" yakıştırmaları yapıyorlar. Sebebini sorsan "bilmem herkes beğeniyor gıcığıma gidiyor" diyecekler :D

İşin komiği adama "videolarda gösterilenler çok iyi bir oyun olduğuna işaret" diyorum adam bana "anan baban gibi savunuyorsun" diyor, arkadaşım ben bir oyunu beğenemeyecek miyim :D

Geri
Yukarı