Cyberpunk 2077'nin korsana karşı önlem almaması

Ben korsan indirdim diye adamlar zarar etmiyor ki. Ben zaten maximum 50 60 saat oynayacağım bir şeye 250TL çok param olsa dahi vermem. Adam zaten benden para kazanamayacak. Fiziksel bir şey satın almıyorsun adamlar 1 kere yapıp milyonlarca kopyalayıp kopyalayıp satıyorlar. Ve ömür boyu. Bazıları 2. bir oyunu çıksa dahi fiyatını ucuzlatmıyor. Sonuçta bir süre sonra oyuna güncelleme gelmiyor desteğini kesiyorlar ve oynayacak kişi sayısı da azalıyor oynayamıyorsun. Bir süre sonra fiyatını düşürmeleri gerek. Bir oyuncak değil bu fiziksel bir mal gibi değerlendirilmemesi lazım sanal ortam bu. Tamam bedava da vermesinler ama Steam Türkiye için biraz daha indirim yapabilir. İnsanların parası belli alım gücü belli. Ve her oyunu da korsan kullanmıyoruz hak edene parasını veriyoruz.
Emektir bu. Bu bir oyun stüdyosunun ürünü ve çalışanları var. Emeğin dijital ya da materyal olarak karşılığına ödeme yapıyorsunuz.

Ben korsan indirdim diye adamlar zarar etmiyor ki. Ben zaten maximum 50 60 saat oynayacağım bir şeye 250TL çok param olsa dahi vermem. Adam zaten benden para kazanamayacak. Fiziksel bir şey satın almıyorsun adamlar 1 kere yapıp milyonlarca kopyalayıp kopyalayıp satıyorlar. Ve ömür boyu. Bazıları 2. bir oyunu çıksa dahi fiyatını ucuzlatmıyor. Sonuçta bir süre sonra oyuna güncelleme gelmiyor desteğini kesiyorlar ve oynayacak kişi sayısı da azalıyor oynayamıyorsun. Bir süre sonra fiyatını düşürmeleri gerek. Bir oyuncak değil bu fiziksel bir mal gibi değerlendirilmemesi lazım sanal ortam bu. Tamam bedava da vermesinler ama Steam Türkiye için biraz daha indirim yapabilir. İnsanların parası belli alım gücü belli. Ve her oyunu da korsan kullanmıyoruz hak edene parasını veriyoruz.
Yarı yarıya indirmişler zaten fiyatı, daha da inmez.

Ben korsan indirdim diye adamlar zarar etmiyor ki. Ben zaten maximum 50 60 saat oynayacağım bir şeye 250 TL çok param olsa dahi vermem. Adam zaten benden para kazanamayacak.
Tamam o zaman, sen de bir firma kurup bir oyunu yapmak için 100 milyon dolardan fazla harcama yaptığında oyunu 5-10 dolara satarsın... Sonra da tekrar bir oyun yapamazsın, her şeyi kapatıp neşe (!) içinde batarsın.

Param olsa bile vermem diyorsun ya, işte para verebilecek durumda olup vermediğin zaman o satışlar olması gerektiği gibi yapılamıyor. Sen alabilecek durumdayken almadığında o firmalar zarara giriyorlar. Ondan sonra en baba firmalar bile birkaç oyun sonra batarlar, sen ve senin gibiler de 15-20 yıl sonra bugünün oyunlarını emülatör kurup oynarsınız artık.

Şunu kafanıza sokun, oyunlar pahalı değil. Sizler FAKİRSİNİZ! Senin gibi "param olsa da vermem" diyen hırsızların olduğu bir Dünya'da da hiçbir firma kalkıp bir ülkeye 60 dolara sattığı oyunu başka ülkeye 5 dolara satmaz. Bunu yaptığında hiçbir yerde oyunu 60 dolara satamaz, herkes VPN ile o ülke üzerinden alır.

Emektir bu. Bu bir oyun stüdyosunun ürünü ve çalışanları var. Emeğin dijital ya da materyal olarak karşılığına ödeme yapıyorsunuz.

Emek emek diyorsunuz da şöyle düşünün bir oyuna 300-400TL vermişsiniz 1.5-2 yıl sonra yeni bir oyun çıkarmış ve eski oyuna destek vermiyor oyun buglarla dolu parayı alıp öyle bırakıp gitmişler. Böyle sayısız oyun var. Bir oyuncak aldığını düşün. Oyuncak kırık gelirse ya da vaad ettiği şeyleri yapmıyorsa sen bunu iade eder misin edersin. Ama oyunda ne olacağını bilemiyorsun. Vaad edip paraları aldıktan sonra kaçıp gidebiliyorlar. Kimse bir şey yapamıyor. Onun garantisini kimse veremiyor.

Şimdi linç yiyeceğim ama oyun kırıldığı gibi indireceğim çünkü sistemin oynatacağından bile emin değilim. Bir denerim baktım 40 50FPS düşükte olsa oynatıyor alırım indirimde 120 150 neyse artık.
DRM tarzı bir koruma olmaması iyi olmuş bence çünkü performans kaybı yaşamadan oynayabiliriz, SSE 4.2 isteğide yok ise oyunun denerim.

Evet kaç kez dedim şirketler pazarlama amacıyla yapıyor diye. Şaşırmadım, güzel hamle.

Ben korsan indirdim diye adamlar zarar etmiyor ki. Ben zaten maksimum 50 60 saat oynayacağım bir şeye 250TL çok param olsa dahi vermem. Adam zaten benden para kazanamayacak. Fiziksel bir şey satın almıyorsun adamlar 1 kere yapıp milyonlarca kopyalayıp kopyalayıp satıyorlar. Ve ömür boyu. Bazıları 2. bir oyunu çıksa dahi fiyatını ucuzlatmıyor. Sonuçta bir süre sonra oyuna güncelleme gelmiyor desteğini kesiyorlar ve oynayacak kişi sayısı da azalıyor oynayamıyorsun. Ben bir oyuna 250 TL verirsem ömür boyu destek ve güncelleme beklerim. Bir süre sonra fiyatını düşürmeleri gerek. Bir oyuncak değil bu fiziksel bir mal gibi değerlendirilmemesi lazım sanal ortam bu. Tamam bedava da vermesinler ama Steam Türkiye için biraz daha indirim yapabilir. İnsanların parası belli alım gücü belli. Ve her oyunu da korsan kullanmıyoruz hak edene parasını veriyoruz.
Kardeşim kusura bakma ama sen ne düşüncesiz birisin yahu? Adamlar sırf bu oyun için 120 milyon dolar harcadı, bak 120 milyon dolar diyorum.
Ayrıca oyun 50-60 saat oynanmayacak buna emin ol, binlerce saatini gömecek o kadar insan var ki anlatamam. Siz şu sanal olayını karıştırıyorsunuz herhalde, klasik tiplerdensin işte ne anlatabilirim ki sana? Fiziksel bir şey almıyorsun diye onun kopya olduğunu ima etmek? Güzel mantık kardeşim, o halde oyun yapımcıları oyunları 1-2 dolara yapsın ve 20 dolara satıp geçsin sonra herkes bedava sahip olur!
Bir oyuna 250 TL vermen senin alım gücünle alakalıdır, adamlar istese oyunu dövize göre 500 TL'den satabilirdi ancak yarı fiyatına satıyorlar, senin oynaman için değil. Oyunu gerçekten oynamayı isteyenler ve fiyatı firmaya çarpıtmayanlar için fiyatı düşürdüler. Oyunu alamıyorsan konuya da mesaj yazmayacaksın, anlatabildim mi? Zaten yazdığın hiçbir şey mantıklı değil, araştırmak o kadar kolay ki ama işinize gelmez bunlar...

@Yararsız Üye Sana katılıyorum, hala mantıksız ve düşünmeyi beceremeyen bir topluma sahibiz. Şu tiplere bir gün çok güzel sözler söyleyeceğim ama neyse...

Kardeşim kusura bakma ama sen ne düşüncesiz birisin yahu? Adamlar sırf bu oyun için 120 milyon dolar harcadı, bak 120 milyon dolar diyorum.
Ayrıca oyun 50-60 saat oynanmayacak buna emin ol, binlerce saatini gömecek o kadar insan var ki anlatamam. Siz şu sanal olayını karıştırıyorsunuz herhalde, klasik tiplerdensin işte ne anlatabilirim ki sana? Fiziksel bir şey almıyorsun diye onun kopya olduğunu ima etmek? Güzel mantık kardeşim, o halde oyun yapımcıları oyunları 1-2 dolara yapsın ve 20 dolara satıp geçsin sonra herkes bedava sahip olur!
Bir oyuna 250 TL vermen senin alım gücünle alakalıdır, adamlar istese oyunu dövize göre 500 TL'den satabilirdi ancak yarı fiyatına satıyorlar, senin oynaman için değil. Oyunu gerçekten oynamayı isteyenler ve fiyatı firmaya çarpıtmayanlar için fiyatı düşürdüler. Oyunu alamıyorsan konuya da mesaj yazmayacaksın, anlatabildim mi? Zaten yazdığın hiçbir şey mantıklı değil, araştırmak o kadar kolay ki ama işinize gelmez bunlar...

@Yararsız Üye Sana katılıyorum, hala mantıksız ve düşünmeyi beceremeyen bir topluma sahibiz. Şu tiplere bir gün çok güzel sözler söyleyeceğim ama neyse...
Oyun 20 saat falan sürerse bozuşuruz ama. :)
Ayrıca konu kırılmaya müsait olması. Oyunu alamamak veya almak ile alakası yok ki. Günün sonunda mucize olmazsa bu oyun iyi bir kar yapıcak. Veya balon olucak zarar edicek.

Ayrıca oyun 50-60 saat oynanmayacak buna emin ol, binlerce saatini gömeyecek o kadar insan var ki anlatamam. Siz şu sanal olayını karıştırıyorsunuz herhalde, klasik tiplerdensin işte ne anlatabilirim ki sana? Fiziksel bir şey almıyorsun diye onun kopya olduğunu ima etmek? Güzel mantık kardeşim, o halde oyun yapımcıları oyunları 1-2 dolara yapsın ve 20 dolara satıp geçsin sonra herkes bedava sahip olur!

@Yararsız Üye sana katılıyorum, hala mantıksız ve düşünmeyi beceremeyen bir topluma sahibiz. Şu tiplere bir gün çok güzel sözler söyleyeceğim ama neyse...

Bu oyun için 250 verilmez demiyorum ama bazı oyunlar var gerçekten hak etmiyor. Sadece insanların ceplerindeki parayı almak için oyun yapıyorlar asıl onlar hırsız.

Oyun 20 saat falan sürerse bozuşuruz ama. :)
Ayrıca konu kırılmaya müsait olması. Oyunu alamamak veya almak ile alakası yok ki. Günün sonunda mucize olmazsa bu oyun iyi bir kar yapıcak. Veya balon olucak zarar edicek.
O arkadaşın mesajına göz atarsan anlarsın. 20 saat sürmeyecek, sadece Witcher'a göre biraz daha kısaltıldı o kadar. Zaten 3 başlangıç olacak, haliyle oyunu tam bitirmek için 3 başlangıç yapman gerecek ve 100+ saat demek.

Geri
Yukarı