C'yi SSD yapıp D'yi de Hard disk yapmak

Jr Master

Hectopat
Yer
Ankara
İyi günler benim şuan kullandığım masaüstünde 500GB hard disk var. Bugün 128GB SSD aldım ve formatlamak istiyorum. Elimde Windows 8 olmadığı için W7 kuracağım büyük ihtimalle(kırılmış w8 linklerine açığım ama güvenilir olursa). Şimdi istediğim şey C yi SSD yapıp D yi de Hard disk yapmak. Windows'u kurarken ayıracağım bölümlerde SSD ve Hard disk ayrı ayrı mı görünür yoksa bana 628GB alan var diyip bunu mu bölmemi ister. İkinci olarak Windows'u kurarken şuanki hard diski biçimlendirmesini istiyorum bunu yapar mı? Son olarak da şuan normal durumdaki bilgisayara SSD taksam sorun olur mu bir de sırası önemli mi pinlerin takılacağı slotlar filan. Bir de şu Raid olayları var onları tam bilmiyorum onunla ilgili bir şey yapmam gerekir mi. Tabi Recep Baltaş'ın vidyolarını izleyip bakarım da soruyum yine de. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Raid yaparsan 628GB gözükür. Anladığım kadarı ile raid yapmamışsın. O yüzden ayrı ayrı gözükecektir.

Eğer doğru anladıysam.
Format ekranında disk bölümü gelince Tüm diskleri biçimlendir ve ayrılmış diskleri sil.
Tek parça 120 GB SSD ve 500 küsür GB HDD olsun.

120 GB birincil yani SSD'ye işletim sistemini kur.
Daha sonra denetim masasından C,D,F gibi isimler verebilirsin diske. Oyunları falan D:'de saklarsın.

Şimdi 2 tane sorun çıktı :D Birincisi anakartın kutusundan 2 tane SATA kablosu çıkıyormuş ikisi de bilgisayarda takılı. Artık yüklemeyi flash diskden yapacağım için DVD-Rom un kablosunu çıkarır SSD ye takarım. Sonra alırım ona bir tane. İkincisi kasanın içinde SSD takabileceğim bir aparat yok. SSD nin kutusundan metal SSD aparatı çıktı ama kasadaki aparatın olmamasından dolayı takamadım ne yapabilirim. Kasa ZALMAN Z9

Şimdi 2 tane sorun çıktı :D Birincisi anakartın kutusundan 2 tane SATA kablosu çıkıyormuş ikisi de bilgisayarda takılı. Artık yüklemeyi flash diskden yapacağım için DVD-Rom un kablosunu çıkarır SSD ye takarım. Sonra alırım ona bir tane. İkincisi kasanın içinde SSD takabileceğim bir aparat yok. SSD nin kutusundan metal SSD aparatı çıktı ama kasadaki aparatın olmamasından dolayı takamadım ne yapabilirim. Kasa ZALMAN Z9
Aparat çıktıysa kasada birşey olmasına gerek yok. Ssd yi alt kısmından o aparata ardından aparatı 3.5 yuvaya normal HDD takar gibi takacaksınız.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı