DA-G3 Sistemde Mavi Ekran Hatası

MELHASTIS

Decapat
Yer
Körfez/Kocaeli
Birkaç gündür hata alıyorum. Neden kaynaklandığını çözemedim. Bakabilir misiniz? Minidump

Sistem:
  • AMD RYZEN 5 3600 3.6GHz 16MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 MPK İşlemci
  • GIGABYTE B450M S2H 3600MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI DVI VGA mATX Anakart
  • 2xCORSAIR 8GB Vengeance LPX Siyah 3200MHz CL16 DDR4 Single Kit Ram
  • GIGABYTE GeForce RTX 2060 D6 6GB GDDR6 192 Bit Ekran Kartı
  • CORSAIR Carbide Serisi SPEC-DELTA RGB 650W 80+ Bronze Tempered Glass USB 3.0 Mid Tower Kasa
  • WD 500GB Blue SN550 NVMe M.2 SSD

Son düzenleyen: Moderatör:

swordofdestiny

Femtopat
Sanırım ilk Google'da başladı sadece video izlerken bir anda mavi hata aldım. Pes kariyer yaparken(3-4 yıllık bir kariyer) mavi hata yedim oyun sırasında. Dün sadece YouTube açıktı başka hiçbir şey açık değilken mavi hatalar aldım sıra sıra hatta PC defalarca denememe rağmen açılmıyordu yani açılıyor fanlar dönüyor ama ekran gelmiyordu. Aynı şekilde dün gece belki başka oyundan kaynaklanıyor diye bir oyun LoL girmeyi denedim onda da mavi ekran değil direkt siyah bir ekrana düştüm sinyal yok şeklinde ve uğultulu bir düüüüüüüüüüüüüüüüüüüüt sesi geliyordu ama BIOS sesi gibi ince değil bozuk bir düt. Eğer sorun diskte diyorsanız, İtopya'yı arayıp garantiye başvuracağım sistemi yeni aldım, henüz 2 aylık.

Hocam bir dakika ben bir araştırayım linkini mutlaka atarım.
Birkaç gündür hata alıyorum. Neden kaynaklandığını çözemedim. Bakabilir misiniz? Minidump

Sistem:
  • CORSAIR Carbide Serisi SPEC-DELTA RGB 650W 80+ Bronze Tempered Glass USB 3.0 Mid Tower Kasa

RAM markası ne hocam? RAM'lerde sıkıntı var mı?

Sistem:

En iyi çözüm Memtest86 ancak orada anlarsın RAM'larin sorunlu olup olmadığını.

KS
KS
MELHASTIS

MELHASTIS

Decapat
Yer
Körfez/Kocaeli
Hocam bir dakika ben bir araştırayım linkini mutlaka atarım.

RAM markası ne hocam? RAM'lerde sıkıntı var mı?

En iyi çözüm Memtest86 ancak orada anlarsın RAM'larin sorunlu olup olmadığını.

Bunlar da geçen günlerde yaptığım memtest sonuçları:
img_20210918_103719_2-jpg.1168076

img_20210918_103634_8-jpg.1168075
img_20210918_103801_3-jpg.1168077

ahmttrn

Femtopat
Yer
İstanbul
Sanırım ilk Google'da başladı sadece video izlerken bir anda mavi hata aldım. Pes kariyer yaparken(3-4 yıllık bir kariyer) mavi hata yedim oyun sırasında. Dün sadece YouTube açıktı başka hiçbir şey açık değilken mavi hatalar aldım sıra sıra hatta PC defalarca denememe rağmen açılmıyordu yani açılıyor fanlar dönüyor ama ekran gelmiyordu. Aynı şekilde dün gece belki başka oyundan kaynaklanıyor diye bir oyun LoL girmeyi denedim onda da mavi ekran değil direkt siyah bir ekrana düştüm sinyal yok şeklinde ve uğultulu bir düüüüüüüüüüüüüüüüüüüüt sesi geliyordu ama BIOS sesi gibi ince değil bozuk bir düt. Eğer sorun diskte diyorsanız, İtopya'yı arayıp garantiye başvuracağım sistemi yeni aldım, henüz 2 aylık.

İyi günler, cevabınızı telefondan okudum çünkü bilgisayar mavi hata vermişti "IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL" ondan önce "MEMORY_MANAGEMENT" bunlardan yarım saat önce de AIDA64 ile stability test yaparken mavi hata yedim. Oyun sırasında mavi ekran değil ekran gitmesi oldu ve uzun bir duuuuuuuuuuuut sesi ama BIOS sesi değil biraz bozuk bir ses. Bilgisayarı alalı neredeyse 2 ay oluyor sanırım garantiye yollamalıyım?

Anladım hocam cevabınız için teşekkür ederim şimdi bir ufak araştırmama ve benim bilgime göre arkadaşların dediği gibi HDD sorun kaynaklanıyor yüksek ihtimal. Cihazınızda zaten yeni olduğu için çok şanslı olabilirsiniz. Garantiye vermek her şeyden daha mantıklısı. Fakat bazen garanti olayları karışık olabiliyor bekletiliyor hata 1 ay sonra tekrar başlıyor gibi. Tabi yetkili servisde pek mümkün değil aynı hataları almak, o bozuk dediğiniz ses HDD değiştirmeden önce Bende'de kaynaklanan bir sesti mavi ekran falan. 6 ay falan oldu daha fazla hatta sorun çözüldü. Size tavsiyem önemli belgeleriniz yoksa format atmaktır. Belgeleriniz falan varsa hiç ellemeyip yetkili servese vermek daha mantıklı tabii. Eğer çözüm bulunmassa, benim eski HDD açtığımda pek de sağlam durmuyordu sorun donanımsal muhtemelen. Marka vermeyim. Şimdi HDD'den daha memnunum format sonrası çok hızlanmıştı tabii zamanla yavaşlar ki normal dosyalar indir sil derken sistem kullanılıyor. Gerek yanlış dosyalar gerek crack dosyalar sayesinde. Bayada yazdım :D Daha ayrıntıya girmeden benim olaydan çıkayım en iyisi :) Kısacası HDD şüpheleniyorum.

KS
KS
MELHASTIS

MELHASTIS

Decapat
Yer
Körfez/Kocaeli
Anladım hocam cevabınız için teşekkür ederim şimdi bir ufak araştırmama ve benim bilgime göre arkadaşların dediği gibi HDD sorun kaynaklanıyor yüksek ihtimal. Cihazınızda zaten yeni olduğu için çok şanslı olabilirsiniz. Garantiye vermek her şeyden daha mantıklısı. Fakat bazen garanti olayları karışık olabiliyor bekletiliyor hata 1 ay sonra tekrar başlıyor gibi. Tabi yetkili servisde pek mümkün değil aynı hataları almak, o bozuk dediğiniz ses HDD değiştirmeden önce Bende'de kaynaklanan bir sesti mavi ekran falan. 6 ay falan oldu daha fazla hatta sorun çözüldü. Size tavsiyem önemli belgeleriniz yoksa format atmaktır. Belgeleriniz falan varsa hiç ellemeyip yetkili servese vermek daha mantıklı tabii. Eğer çözüm bulunmassa, benim eski HDD açtığımda pek de sağlam durmuyordu sorun donanımsal muhtemelen. Marka vermeyim. Şimdi HDD'den daha memnunum format sonrası çok hızlanmıştı tabii zamanla yavaşlar ki normal dosyalar indir sil derken sistem kullanılıyor. Gerek yanlış dosyalar gerek crack dosyalar sayesinde. Bayada yazdım :D Daha ayrıntıya girmeden benim olaydan çıkayım en iyisi :) Kısacası HDD şüpheleniyorum.
Bakalım, garantiye vermeyi düşünüyorum zaten. Bilgisayar SSD'ye kurulu olduğu halde harddiskden mavi hata almak biraz kafamı karıştırsa da zaten hiç anlamadığım için pek de yorum yapamıyorum :D

ahmttrn

Femtopat
Yer
İstanbul
Bakalım, garantiye vermeyi düşünüyorum zaten. Bilgisayar SSD'ye kurulu olduğu halde harddiskden mavi hata almak biraz kafamı karıştırsa da zaten hiç anlamadığım için pek de yorum yapamıyorum :D

O zaman SSD sorun var hocam ikisi de depolama birimi performans gücünden fark aynı sorun verecektir. Garantiden sonrasını dört güzle bekliyorum yine de inşallah donanımsal değildir.

Callisto1232

Centipat
Makaleler
1
Core Temp uygulaması yüklü mü? Eğer yüklü ise kaldırın.

Ayrıca bir sistem dosyasında hata çıkmış, diğer dökümde ise farklı bir hata olmuş, imaj adı gözükmüyor.

sfc/ scannow ve DISM rehberini uygulayın, bu sisteminizi eksik dosyalarınızı düzeltmeye çalışacaktır.

KS
KS
MELHASTIS

MELHASTIS

Decapat
Yer
Körfez/Kocaeli
Evet, Core Temp var. Kaldırıyorum şimdi. Altta bahsettiklerinizi de uygulayacağım.
Öncelikle sfc/ Scannow'ı uyguladım ve sonuç bu:

1632569147122.png

DISM rehberinde ise 4. işlem hariç(pek anlayamadığım için) hepsini uyguladım:

1632570242786.png

RestoreHealth'i unuttuğumu fark ettim, onu da uyguladım şimdi.

Dosya Ekleri

• 1632570116806.png
    1632570116806.png
    15,1 KB · Görüntüleme: 8

Callisto1232

Centipat
Makaleler
1
Evet, Core Temp var. Kaldırıyorum şimdi. Altta bahsettiklerinizi de uygulayacağım.
Öncelikle sfc/ Scannow'ı uyguladım ve sonuç bu:

Eki Görüntüle 1173291

DISM rehberinde ise 4. işlem hariç(pek anlayamadığım için) hepsini uyguladım:

Eki Görüntüle 1173311

RestoreHealth'i unuttuğumu fark ettim, onu da uyguladım şimdi.
Bazı dosyaları onarmış.

Tekrar mavi ekran hatası verirse yeni minidump dosyalarını paylaşın.

Yeni konular

Yukarı