Dacia Duster yenilendi

Donanımlar önemlidir.
İsterse navigasyonlu 15" hayalet ekran, 12" multimedya ekranı, adaptif cruise hatta en üst seviye otomasyon donanımları, 500 beygir motor, otomatik parktan tut 20 hoparlörlü müzik sistemi olsun fark etmez. Bir araba yetişkin korumasından 90 alamıyorsa, 5 yıldız alamıyorsa, 70-75 km/s hızla giderken önüme çıkan şeyden kaçmak isterken takla atma riski yaşıyorsa bakmam bile.

İsterse navigasyonlu 15" hayalet ekran, 12" multimedya ekranı, adaptif cruise hatta en üst seviye otomasyon donanımları, 500 beygir motor, otomatik parktan tut 20 hoparlörlü müzik sistemi olsun fark etmez. Bir araba yetişkin korumasından 90 alamıyorsa, 5 yıldız alamıyorsa, 70-75 km/s hızla giderken önüme çıkan şeyden kaçmak isterken takla atma riski yaşıyorsa bakmam bile.
Maalesef ülkemizde bir çok kullanıcı güvenliği önemsemiyor, hatta kaza yaparsam çok masraf çıkmasın diye yolcu hava yastıklarını kapalı kullanan bile var. Sıfır arabalarda artık baz donanım bile olsa en azından 4 hava yastığı olmalı. Dacia ve Egea gibi araçlar 2.el'e güvenemiyorum, fazla param yok ve en azından 4-5 yıl masraf çıkarmasın vs. diyerek alınan araçlar. Güvenlik, donanım, konfor ve yalıtım beklemek zaten doğru değil, bu araçların amacı A noktasından B noktasına beni götürsün. 4-5 sene önceki fiyatlar varken ben bu tarz araçları alanlara diyordum neden 2 hava yastıklı veya euroNcap'tan düşük yıldız almış arabayı tercih ediyorsun diye ama artık fiyatlar öyle bir uçtu ki insanların bu araçları tercihlerine birşey diyemiyorsun.

Donanım konusunda ise dediğiniz gibi oyuncakların bu kadar bol olması çok büyük artı değil benim için. Güvenlik donanımları tam olsun, uzun yolda yormaması için cruise control olsun ve yokuşlarda sıkıntı olmaması için yokuş kalkış desteği olsun benim için yeterli mesela.

Maalesef ülkemizde bir çok kullanıcı güvenliği önemsemiyor
Hava yastığını falan geç emniyet kemeri bile takanmayanlar var.
Sıfır arabalarda artık baz donanım bile olsa en azından 4 hava yastığı olmalı.
Olmalı ama firmalar düşük fiyatlı ve kolay ulaşılabilir otomobiller yapmak istiyorlar.
Dacia ve Egea gibi araçlar 2.el'e güvenemiyorum, fazla param yok ve en azından 4-5 yıl masraf çıkarmasın vs. diyerek alınan araçlar.
İkinci elde ne olduğu bilinmeyen tabiri caizse içinden geçilmiş araba almak yerine sıfır jelatinleri dahi üstünde araba almak bence çok daha mantıklı. Ayrıca bu sadece Egea, Sandero gibi araçları alanlar için geçerli değil. İkinci elde içinden geçilmiş 5 Serisi alacağına sıfır 1 Serisi alanlar var. Ya da ikinci elde içinden geçilmiş 1 Serisi alacağına sıfır Golf alanlar var.
Güvenlik, donanım, konfor ve yalıtım beklemek zaten doğru değil, bu araçların amacı A noktasından B noktasına beni götürsün.
Egea, Sandero, Taliant gibi otomobillerin baz donanımlarında pek güvenlik donanımı sunulmasa bile üst donanımlarında fazlasıyla yeterli güvenlik donanımı sunuluyor. Mesela sen hep Egea sedan easy paketten örnek veriyorsun fakat Egea'nın lounge plus donanımı da var ve bu pakette kör nokta uyarı, adaptif hız sabitleyici, yorgunluk uyarı asistanı, trafik levha tanıma sistemi, çarpışma uyarı ve otonom frenleme sistemi ve daha birçok özellik sunuluyor.
4-5 sene önceki fiyatlar varken ben bu tarz araçları alanlara diyordum neden 2 hava yastıklı veya euroNcap'tan düşük yıldız almış arabayı tercih ediyorsun diye ama artık fiyatlar öyle bir uçtu ki insanların bu araçları tercihlerine birşey diyemiyorsun.
İnsanların kendi tercihi.

Egea, Sandero, Taliant gibi otomobillerin baz donanımlarında pek güvenlik donanımı sunulmasa bile üst donanımlarında fazlasıyla yeterli güvenlik donanımı sunuluyor. Mesela sen hep Egea sedan easy paketten örnek veriyorsun fakat Egea'nın lounge plus donanımı da var ve bu pakette kör nokta uyarı, adaptif hız sabitleyici, yorgunluk uyarı asistanı, trafik levha tanıma sistemi, çarpışma uyarı ve otonom frenleme sistemi ve daha birçok özellik sunuluyor.
İşte o paketleri alınca da arabanın uygun fiyatlılığı kalmıyor, o zamanda C sınıfı daha konforlu, yalıtımlı, baz donanımda bile tüm güvenlik donanımları sunan araç almak daha mantıklı hale geliyor.

İşte o paketleri alınca da arabanın uygun fiyatlılığı kalmıyor, o zamanda C sınıfı daha konforlu, yalıtımlı, baz donanımda bile tüm güvenlik donanımları sunan araç almak daha mantıklı hale geliyor.
Örnek vereyim Egea Cross 1.0 firefly lounge paket şuan 225.900₺ fiyata sahip buna ek olarak o güvenlik donanımlarını eklemek için 16.000₺ daha vermek gerekiyor ve verdiğimiz zaman 241.900₺ oluyor. Bu fiyata o söylediğim donanımları olan yerden biraz daha yüksek crossover olarak tabir edilen başka sıfır bir otomobil söyler misin? Senin görüşün farklı olabilir aynı paraya başka bir markanın baz paketini tercih edebilirsin.

Kia Stonic, Hyundai Bayon vs. Özellikle Stonic malzeme kalitesi vs olarak çok daha iyi.
Malzeme kalitesi daha iyi dediğin Stonic'de ön kısım ve benzeri yerleri sert plastik. Egea'da en azından ön kısım yumuşak. Stonic'in bagaj hacmi Egea'dan daha az. Stonic 24 santim daha kısa. Egea 3 santim daha yüksek. Stonic'in en boş 1.2 84 beygirlik paketinin fiyatına Egea'nın en dolu 1.4 95 beygirliği alınabiliyor. Ayrıca burada Stonic'i kötülemiyorum. Stonic modeli de alınabilir otomatik vites olması artısıdır. Fakat malzeme kalitesi vesaire çok daha iyi derken fazla abartmışsın.
malzeme kalitesi vs olarak çok daha iyi.
Çok daha iyi derken biraz abartılı oldu sanki.

Yeni konular

Geri
Yukarı