Daire içi kablolamamı yapan elektrikçinin rezilliği

@Ulunay hocam konunun dışına çıkmışım gibi olacak ama merak ettiğimden soruyorum, hazır konu eklere dönmüşken 🙃
Daire içinde ve ankastrede olmak üzere 2 tane ek var biliyorsunuz, ankastredeki eke YAK-1 yapmak ile krone bıçağı ile reglete çakmak arasında bir fark olur mu?
TT tarafına ait kabloya işlem yapmak iyi fikir değil ve başınızı belaya sokabilir. O yüzden reglet candır 😂

İşin yasal boyutunu geçersek YAK-1 daha iyi ama işleri zorlaştırıyor. Çünkü size ait kablo, sizden sonra başka aboneye tahisil edilebilir. Haliyle YAK-1'i kesip atmak lazım ve TT tarafında kablo aşırı kısalmış oluyor. 4-5 cm pay anca var. Neredeyse 0 gibi oturuyor.

Bundan dolayı reglet konulması şart.

Öte yandan hat değerlerinde fark 2-3 Mbps ya olur ya da olmaz. Reglet, temas yüzeyi kadar kesik açtığı için oranın paslanıp değerleri etkilemesi zor ve nadir oluyor.

Hocam, konuya baktım. Bana kablolar Cat6 gibi geldi. Anlamanın yolunu yazayım. Cat6 kablo renkleri,
Turuncu-Beyaz/Turuncu
Mavi-Beyaz/Mavi
Kahve-Beyaz/Kahve
Yeşil-Beyaz/Yeşil
Toplam 8 pin olur. Bizim 10 çift dediğimiz telefon kabloları daha farklı renklerde olur. Kontrol edin derim. Belki ben yanılmışımdır. Gözlüğü almamışım 😄
Yak 1 konnektör 2 kabloyu ekler. Çoklu kablo için uygun değildir.

@Ulunay hocam, sizin bilginiz gerçekten güzel. Konuya baktım.

DSLAM kilidine mi takıldınız acaba?
Hayır, zaten daha önce ilçe müdürlüğüyle iletişime geçtiğimde kendileri DSLAM Kilidi bulunmadığı, santralden atanan bir hız profili olduğunu söyledi.
Zaten daha önce 100Mbps alabilmem için bana özel profil tanımlamışlardı.
Evet hocam , mavi-beyaz kablo olmasından fark edebilmem lazımdı. Kaçırmışım😕

@Ipares Özür dilerim, kablo CAT-6.
Ben de şaşırmıştım telefon kablosu vb. duyunca :D
Sorun değil.
E yani ben oraya bi modem koysam ve her hattın kablosunun ucuna rj45 çakıp modeme taksam ve duvardaki bağlantıları da rj45 ile değiştirsem sanırım her duvardan internet alırım değil mi?
Ayrıca CAT6 Olsa bu kadar hat zayıflaması olmazdı düşüncesindeydim. Sanırım zayıflama kaynağı bozuk ekler.

Hocam, bana ekler bozuk gibi gelmedi. Çok kablo olduğu için son ek denilen yöntemi uygulamış. Kablolar Cat6.

Elektrik bandı izole içindir hocam. Ekleri tekrar yapabilirsiniz.

Hayır, zaten daha önce ilçe müdürlüğüyle iletişime geçtiğimde kendileri DSLAM Kilidi bulunmadığı, santralden atanan bir hız profili olduğunu söyledi.
Zaten daha önce 100Mbps alabilmem için bana özel profil tanımlamışlardı.

Ben de şaşırmıştım telefon kablosu vb. duyunca :D
Sorun değil.
E yani ben oraya bi modem koysam ve her hattın kablosunun ucuna rj45 çakıp modeme taksam ve duvardaki bağlantıları da rj45 ile değiştirsem sanırım her duvardan internet alırım değil mi?
Ayrıca CAT6 Olsa bu kadar hat zayıflaması olmazdı düşüncesindeydim. Sanırım zayıflama kaynağı bozuk ekler.
Her duvardan internet alırsınız.

Yazıflamanın kaynağı DSL sinyalinin 4 prize bölünmesi olabilir. Bundan dolayı önceki yorumda kullanılmayan priz bağlantılarının ek noktasından çıkarlmasını söyledim.

Ekten şüphelenmek 1. seçenek ve elden çıkarmak çok kolay.

Yeni konular

Geri
Yukarı