Danıştay Savcısı ile Cumhuriyet Savcısı farkı nedir?

Ömer Yomra

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RX6600 8 GB 16 GB RAM RYZEN 5 5500
Merhaba arkadaşlar benim merak ettiğim bir soru var internette yeterince bilgi bulamadım cumhuriyet savcısı ile Danıştay savcısının farkı nedir? Hangisi üstündür? Çok mu alakasızdır? Bilgilendirirseniz sevinirim.

Cumhuriyet Başsavcısı Yargıtay'da görev yapar. Üst düzey yöneticileri yargılar ve siyasi partilerle ilgili mahkemelere bakar. (Partilerin kapatılması için anayasa mahkemesine başvuru gibi)

Danıştay ise ülkenin yürütme organlarına yardımcı adı üstünde danışma organıdır. Aynı zamanda yönetimi de yargı yoluyla denetler.

Yargıtay ve Danıştay T.C.'nin 4 büyük yargı organlarından 2 tanesidir ayrıca.

Çok bilgisi olmayan kişilere biraz karışık gelebilir çünkü zor konular ama aslında hepimizin bilmesi gereken şeyler az da olsa.

IMG_20200828_112846.jpg

Cumhuriyet Başsavcısı Yargıtay'da görev yapar. Üst düzey yöneticileri yargılar ve siyasi partilerle ilgili mahkemelere bakar. (Partilerin kapatılması için anayasa mahkemesine başvuru gibi)

Danıştay ise ülkenin yürütme organlarına yardımcı adı üstünde danışma organıdır. Aynı zamanda yönetimi de yargı yoluyla denetler.

Yargıtay ve Danıştay T.C.'nin 4 büyük yargı organlarından 2 tanesidir ayrıca.

Çok bilgisi olmayan kişilere biraz karışık gelebilir çünkü zor konular ama aslında hepimizin bilmesi gereken şeyler az da olsa.

Eki Görüntüle 650892
Güzel bilgiler için çok teşekkür ederim peki hangisinin statüsü daha yüksektir daha yetkilidir

Bunu ne yazık ki bilemiyorum. Aramızda hukuk ile ilgilenen arkadaşlar varsa yardımcı olabilirler ama bana kalırsa satatü olacak bir durum yoktur aralarında.

Yeni konular

Geri
Yukarı