Darboğaz nasıl anlaşılır?

Avardenk

Centipat
Arkadaşlar diret olarak buraya değerleri ve sistemi yazacağım değerlendirirseniz sevinirim zira çoğu oyunda bu kadar uçuk olmasa da ekran kartım %80-90'larda işlemcim &50-60'larda takılıyor istisnada olsa bazı oyunlarda gpu%99 CPU %5-6 olduğuda oluyor ama The Forest'ta durum bu:

1677752243507.png

1677752329678.png

1677752269722.png

cyberpunk ta bile bazı yerlerde gpu kullanımı %40-50 oluyor işlemci kullanımıda düşük buna bağlı fps de düşüyor oyunla ilgili bir durum. işlemci kullanımı tavan yaparsa gpu kullanımı full değilse darboğaz olabilir.

Hocam sistem ve fotoğrafı eklememişsiniz.

Şimdi ekledim hocam.

Cyberpunk'ta bile bazı yerlerde GPU kullanımı %40-50 oluyor işlemci kullanımıda düşük buna bağlı FPS de düşüyor oyunla ilgili bir durum. İşlemci kullanımı tavan yaparsa GPU kullanımı Full değilse darboğaz olabilir.

Anladım peki bendeki FPS düşüklüğünün ve GPU düşük kullanımının sebebi nedir?

GPU kullanımında bence %10'a kadar olan kayıplar ciddi darboğaz sorunu var denilecek durumlar değildir, keza eski nesil ya da örneğin Valorant gibi GPU'ya çok da yük bindirmeyen oyunlarda da GPU kullanımı düşse bile sistemde darboğaz var demek mantıklı sayılmaz. Ancak bir oyun ki örneğin CoD Warzone gibi ekran kartına yüklenen oyunlarda GPU kullanımında düşük kalma ya da anlık düşmeler ve ciddi FPS droplanmaları oluyorsa o zaman sistemde gerçekten bir darboğaz var diyebiliriz.
Ek olarak RTX 3060 ile Ryzen 5 5500 kombinasyonunda bir miktar darboğaz oluyor.

Şimdi ekledim hocam.

Anladım peki bendeki FPS düşüklüğünün ve GPU düşük kullanımının sebebi nedir?
Bence oyunla ilgili oyunda her bölgede gpu kullanımı aynı olmuyor cp 2077 de bir çok yerde gpu kullanımı full oluyor fakat bazı yerlerde %50 ye düşünce fps otomatik düşüyor zaten. tamamen oyunla ilgili bir durum

GPU kullanımında bence %10'a kadar olan kayıplar ciddi darboğaz sorunu var denilecek durumlar değildir, keza eski nesil ya da örneğin Valorant gibi GPU'ya çok da yük bindirmeyen oyunlarda da GPU kullanımı düşse bile sistemde darboğaz var demek mantıklı sayılmaz. Ancak bir oyun ki örneğin CoD Warzone gibi ekran kartına yüklenen oyunlarda GPU kullanımında düşük kalma ya da anlık düşmeler ve ciddi FPS droplanmaları oluyorsa o zaman sistemde gerçekten bir darboğaz var diyebiliriz.
Ek olarak RTX 3060 ile Ryzen 5 5500 kombinasyonunda bir miktar darboğaz oluyor.

Haklısınız ancak burada %60 ile %68. darboğaz yapması için işlemcinin %60 yerine %99 gibi bir değerde kullanılması gerekmez mi? Zira işlemci yan gelip yatıyor görünürde.

Çok basit bir yolu daha var anlamanızın. Youtube'dan RTX 3060 FPS'lerini araştırın. Oynadığınız oyunlarda gördüğünüz değerleri kıyaslayın. Saçma farklar varsa darboğaz vardır. Ufak farklar RAM'lerden, anakart farklılıklarından, ekran kartı saat hızlarından veya sistemin genel stabilliğinden oluşabilir.
Saçma farktan kastım: aynı veya çok benzer ayarlarda 150 FPS görüyorken siz 100 alıyorsanız %50'lik bir farkı işaret eder.

Yeni konular

Geri
Yukarı