Darboğaz nasıl düzeltilir?

Emircan125

Decipat
Makaleler
1
RAM
Kingston DDR3 16 GB 1600 MHz Ram 8x2
SSD veya HDD modeli
Lunatic Elite 256 GB + HI-LEVEL 128 GB SSD (SATA)
Ekran kartı
GTX 1050Tİ
Anakart
asus h81m-p plus
İşlemci
Intel Core i5-4570, 3200 MHz
Sistemim darboğaz yapıyor. Ne yapabilirim? Grafikleri yükseltsem bile çözülmüyor. Tek çözüm para vermek mi?

5600X-1050 Ti Valorant'ta ekran kartı yüzde 70-75 civarı kullanılıyor. Burada da darboğaz var o zaman senin mantıkla. Ben sana işlemci iyi demiyorum darboğaz yapmaz diyorum. İşlemci tabanlı oyuna işlemcinin gücü yetmiyorsa ona darboğaz denmez.

i3 4. Nesilde 1050 besliyor kendim kullandım YouTube'dan testlerine de bakabilirsin.
Hocam siz beslemesinden bahsediyorsunuz burada.

Oyun oynarken. Hemen hemen oynadığım çoğu oyunda R6 oynarken böyleydi CS'de böyle Valorant'ta böyle Minecraft'ta bile böyle niye Minecraft'ta öyle bilmiyorum.

Standart hesaplama tablosuna göre ortalama CPU %77, GPU %100.
CPU > GPU olarak darboğaz ihtimali var 1K'da. Daha üstünde yetersiz zaten.

Oyun çözünürlüğünü düşürebilirsin.

Valorant özelinde konuşulanlara bakarak FPS hesabında 1920x1080;

Low : min 250 max 400
Med : 180 / 300
High : 160 / 270
Ultra : 90 / 140

Olması bekleniyor.

Sende daha da mı yavaş her şey? Acaba sistemde bambaşka bir problem olabilir mi; yeterli yer (cache) veya virüs?

Standart hesaplama tablosuna göre ortalama CPU %77, GPU %100.
CPU > GPU olarak darboğaz ihtimali var 1K'da. Daha üstünde yetersiz zaten.

Oyun çözünürlüğünü düşürebilirsin.

Valorant özelinde konuşulanlara bakarak FPS hesabında 1920x1080;

Low: Min 250 Max 400.
Med: 180 / 300.
High: 160 / 270.
Ultra: 90 / 140.

Olması bekleniyor.

Sende daha da mı yavaş her şey? Acaba sistemde bambaşka bir problem olabilir mi; yeterli yer (cache) veya virüs?

Daha yeni format attım bilgisayara lisansladım Kaspersky kurdum Windows Defender var. Windows 10.

Bunlar var program olarak.

Çözünürlüğü düşürdüm her çözünürlüğü denedim özel çözünürlük bile oluşturdum. Aslında dün hiç sıkıntı yoktu yani FPS gene iyiydi şu anki duruma göre 160-120 arası alıyordum ama nedense bugün normal gece kapatıp sabah açtım. Oyuna girince baktım FPS arada 30 oluyor 50 oluyor dedim bir sıkıntı var herhalde yeniden başlattım. Bilgisayarı 30 40 olmuyordu ama 70 80 oluyor bazen dediğim gibi arada 50 oluyor dünden bu güne ne değişmiş olabilir ki? Tüm grafik ayarlarını denedim GPU kullanımı artıyor ama FPS'de düzelme olmuyor.

Virüs olarak bende şüphelendim ama indirdiğim programları attım zaten ve Kaspersky ile tam tarama yaptım.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (12).png
    Ekran Görüntüsü (12).png
    214,1 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:
Daha yeni format attım bilgisayara lisansladım Kaspersky kurdum Windows Defender var. Windows 10.

Bunlar var program olarak.

Çözünürlüğü düşürdüm her çözünürlüğü denedim özel çözünürlük bile oluşturdum aslında dün hiç sıkıntı yoktu yani FPS gene iyiydi şu anki duruma göre 160-120 arası alıyordum ama nedense bugün normal gece kapatıp sabah açtım oyuna girince baktım FPS arada 30 oluyor 50 oluyor dedim bir sıkıntı var herhalde yeniden başlattım bilgisayarı 30 40 olmuyordu ama 70 80 oluyor bazen dediğim gibi 50 oluyor dünden bu güne ne değişmiş olabilir ki?
7Zip varken Winrar neden? :) Portable koy kenara.

Furmark test sonuçlarını kontrol ettin mi? Isı problemi yaşıyor olabilir misin? HDD/SSD'in durumunu kontrol ettin mi?

7ZIP varken WinRAR neden? :) portable koy kenara.

FurMark test sonuçlarını kontrol ettin mi? Isı problemi yaşıyor olabilir misin? HDD/SSD'in durumunu kontrol ettin mi?

FurMark konusu açmıştım ama kimse görmemişti GTX 1050 Ti FurMark testi sonuçları nasıl?

Uzun süredir WinRAR kullandığım için niyeyse 7ZIP kullanmakta sıkıntı yok ama otomatik olarak bir dosya çıkartacağım zaman vs. elim direk WinRAR tarafına gidiyor.

2 SSD var kontrol edip SS atarım şimdi.

FurMark konusu açmıştım ama kimse görmemişti GTX 1050 Ti FurMark testi sonuçları nasıl?

Uzun süredir WinRAR kullandığım için niyeyse 7ZIP kullanmakta sıkıntı yok ama otomatik olarak bir dosya çıkartacağım zaman vs. elim direk WinRAR tarafına gidiyor.

2 SSD var kontrol edip SS atarım şimdi.
Furmark'da 60 celcius gayet mantıklı görünüyor.

İşlemci ısısına göz at yanında.

Geri
Yukarı