Darboğaz sonucunda işlemci zarar görür mü?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yanlış bilgi
Merhaba arkadaşlar, doğru bilgi verip uyarı yedim ama 3 saatti, kısa sürdü. Şimdi buradayım.

İlk önce darboğaz nedir? Darboğaz, işlemcinin gücünün ekran kartına yetmemesi durumunda sistemin performans kaybı yaşaması. Şimdi darboğaz durumunda işlemci zarar görür mü? Kısa cevap evet görür.
Neden görür? En başta basit anlatacağım sonra matematiksel veriler ile bunu kanıtlayacağım.

Şimdi 2 tane bilgisayarımız var: i5 12600K ve RX 6600 XT. 1. bilgisayarımız olsun, i5 12600K RTX 3090 Ti 2. bilgisayarımız olsun. Bu bilgisayarlardan 1.sini günde 8 saat kullandığımızda oyun sırasında işlemci yükü %40-50 arasında olacaktır, 2. bilgisayarda ise yük %80 olarak gözükecektir ama bu yük aslında %95-100 arasında olacak çünkü bu bir yanılma yani illüzyondur. İşlemci yükünü, oyun sırasında kullandığı yükü verir. Programda arkada Windows çalışıyor, o çalışıyor, bu çalışıyor ve o yük en az %97 falan diye hesap edin. İşlemci yükü fazla olduğunda sıcaklık artar. Bunu FPS testlerinde görebilirsiniz. Sıcaklık artması durumunda işlemcimiz o ısı ile bir süre sonra başa çıkamayacağı için o ısı işlemcimizin iletkenlerini eritecektir veya zarar verecektir. Bunlar nasıl oluşur? Bunların temelinde ne vardır? Darboğaz. Yani darboğaz = yüksek yük = yüksek sıcaklık = işlemci hasarı.

Şimdi daha teknik boyutta detaylı olarak matematiksel veriler ile kanıtlayalım. Şimdi bazı oyunlar dediğimiz gibi 6 thread kullanır, mesela Crysis 3 işlemci burada %80'lerde çalışır. Alt sekmede bir program açık kalsa o eş değer 8 yükten 6 yükü kullanır matematiksel olarak %80 hazırda olan yük her 8 parçacıkta alttaki program tarafından kullanılsa boş kalan %20 yükten %15x8 olarak kullanır. Programın ortalama yükü %50 ise %50x8 ister. 15x8 = 120, verilen değer 50x8 = 400, istenen değer 400-120 = 280. 280 birimlik iş yükünü işlemci nereden karşılayacak? Haliyle 280'lik yük kadar bekleme yapması mecburi, bu da 280/120=2.33 birimlik kadar bir gecikme demek. İşte bu 2.33'luk birim oyundaki donma parametresidir.
İşlemci çekirdeklerinin sıkışması darboğaz ile meydana geldiğinden o çekirdek %100 yük altında sıkıştıkça sıkışacak, sıkıştıkça sıkışacak ve en sonunda drop yemeye başlayacağız. Fiziksel çekirdek veya sanal iş parçacığı fark etmez. 4 thread kullanan oyunlarda dahi kullandığı 4'lük parçayı sıkıştıracaktır, RivaTuner Statistics Server'da her ne kadar OSD'de yük %80 görünse bile bu aslında bir yanılgı/illüzyondur ki sanal olan bir simülasyonda bu tür illüzyonların olması mümkündür. Kullanılan ve yüke zorlanan 4 kısmı X, Y, Z, t olarak adlandırırsak boşta kalması gereken kalan 4 kısmı da V, B, N, M olarak adlandırırsak arka plan program kullanımı; örneğin 20 arka plan programı sıkışan kısım dahil olmak üzere XV, YB, ZN, TM olarak homojen şekilde kullanmaya çalışacaktır ki bu oyunda yüke sokulan X, Y, Z, T parçaları için ekstra yük demek. Oyunun sıkıştırdığı OSD'de %80 gibi görünse de işlemci arka planda %99-100 sıkışır RivaTuner OSD ise sadece oyunun işlemcisinin kullandığı yükü bize simule eder. Böylece oyun içinde alan haritasını eşzamanlı gezdiğimizde ek render isteyen objeler karşımıza çıkabileceğinden işlemci yükü etkilenir ve işlem hacmini dolduran işlemci yeni yükü almak için Total kapasitesinden yeni alacağı yük kadar yükü elimine etmesi gerekir. İşte bu elimine süresi halihazırda aktif oyunda belirli aralıklarda donmaların sebeplerinden biridir. Ayrıca yük altında sıkışan işlemcinin sıcaklığı artacak, kendini %100 yük altında stok fanda tuttuğunda ise kabul edilir 75-80C'leri geçecektir. Örneğin: i3-10105F stok fan %100 renderda 86C ye ulaşması. Yüksek sıcaklık altında sürekli çalışan işlemcinin ise içindeki iletkenlerin bu kullanıma bağlı sıcaklıktan dolayı aşınacağı hatta bazı durumlarda eriyeceği anlamına dahi gelir ve bu husus işlemci sağlığını tehdit eden bir ambiyans oluşturur. Mesela. Akıcı şekilde işlemcinin çizebileceği Max değer olan 62 FPS'lerde eğer FPS limiti 55-60'a çekmezsek oyun alan haritasında hareket ettikçe aralıklarla donma yaşanacaktır, kullanım arttıkça sıcaklık artacaktır. Sen 1650 ve 4590 ile AC odyseey oyna hem oyun akıcıyken aralıklarla donar hem de stok fanda işlemci 85-90 dereceleri görür bu da işlemciye zarar verir. Aynı şey 10100F ve RTX 3080'de de geçerli. Yani olay şu darboğaz = yüksek yük = yüksek sıcaklık = işlemci hasarı.

Sorun kendinize. İlk başta verdiğim 2 bilgisayarda hangi bilgisayar daha uzun ömürlü olur? 1 tabii ki. Neden, çünkü yükü az olduğu için sıcaklık daha az.

Son düzenleyen: Moderatör:
Emek vermişsiniz fakat bilgiler yanlış. İşlemci belki de bilgisayar donanımları içerisinde en dayanıklısı ve en uzun ömürlüsüdür. İşlemciler zaten zarar görecekleri voltajlara ya da sıcaklıklara ulaştığında otomatik sistemi kapatır, ya da çekirdek hızlarını düşürürler. Ben BIOS üzerinden işlemci voltajını 1.35V yerine 3.15V verdim ne mi oldu? Sistem kendini yeniden başlatıp işlemci voltajınız sıfırlandı diye uyarı verdi. Bırak 3 seneyi 13 sene de çalışsa işlemci kolay kolay zarar gören bir donanım değildir fiziksel darbe almadıkça.

Aslında arkadaşın araştırıp buraya hipotez sunması güzel bir şey ama üzerinde çalışılması lazım sadece teorik olrak değil deneysel olarak test edilmeli eğer @LaruN hocam test yapabilme imkanı varsa hipotezini doğrulayanilir.
Yazdıklarını okumadım arkadaşın, ancak boş yere gelip işlemci tam yükte çalışınca zarar görür diyorsa halt etmiş. :D

Bunu neye göre hesapladınız ki? Bu işlemcilerin sonsuz bir kaynağı yok, çekeceği güç belli. Bir süre sonra "ben bu hızda iyiyim" deyip köşeye çekilir, böyle bir mantık olmaz. Sınırsız güç çeken parçalarımız olsaydı, yeni parça almaya gerek kalmazdı, herkes elinde kağıt kalemle OC rehberi yazardı ve 6600 XT dediğiniz karta OC ile ulaşırdık. Bir sonraki sene de 7700 XT için uğraşırdık ancak bu parçaların bir sıcaklık, güç ve voltaj limitleri dolayısıyla istesenizde bu limiti geçemezsiniz. İşlemci, ha ben buna yetişemiyorsam full gücümden daha yükseğe tırmanayım olayı olamaz.
Zaten öyle bir olay yok ki? %100 yük altında işlemci sıcaklığı sence fırlamaz mı? Bu hesaplamayı 4/8 bir işlemci için yaptım. Alt sekmede bir program açık kalsa o da eşdeğer 8 yükten 6 yükü kullanır, Matematiksel olarak %80 hazırda kullanılan ortalama yük her 8 parçacıkta alttaki program tarafından kullanılsa boş kalan %20 yükten %15x8 olarak kullanır, Program ortalama yük %50 ise 8 threadimiz olduğu için bizden %50x8 ister bizim verdiğimiz yük değeri %15x8=120 o oyunun istediği değer %50x8 den=400 değer ister, şimdi bu 280 yükü nereden karşılaması gerekiyor uzaydan mı indirecek? Haliyle bir gecikme süresi olacak ve arada ki 280 yükü yavaş çalışarak alacak, 400/120 den= 2.33 birim oyunda ki donma parametresi olacak bu da drop demek.

@Elio Talvinen testler varsa hipotez bozulmuş olur niye ısrar edilsin ki.
Israr edecek bir şey yok aslında, arkadaş büyük ihtimalle kısa süreli bir ceza almış bu konudan ve açıklamak istemiş. Ancak konunun yarısı doğruysa bile şu yanlış teoriden dolayı komple yazı yanlışa çıkıyor ayrıca YouTube'ye yazın, bir çok üst düzey ekran kartıyla giriş seviye işlemci kullanılmış hiç birinde, tam güçte çalışan, 85 derece olan bir işlemci görmedim ben.

Aslında arkadaşın araştırıp buraya hipotez sunması güzel bir şey ama üzerinde çalışılması lazım sadece teorik olrak değil deneysel olarak test edilmeli eğer @LaruN hocam test yapabilme imkanı varsa hipotezini doğrulayanilir.
Denemesi bedava, iki tane pc alın işlemciler aynı kartlar farklı biri çok güçlü diğeri giriş seviye olsun 3 sene günde 8 saat olmak üzere kullanın sonra götürün servislerine yüksek seviye ekran kartlı sisteme bunun işlemcisi zarar görmüş diyecekler.

Zaten öyle bir olay yok ki? %100 yük altında işlemci sıcaklığı sence fırlamaz mı? Bu hesaplamayı 4/8 bir işlemci için yaptım. Alt sekmede bir program açık kalsa o da eşdeğer 8 yükten 6 yükü kullanır, Matematiksel olarak %80 hazırda kullanılan ortalama yük her 8 parçacıkta alttaki program tarafından kullanılsa boş kalan %20 yükten %15x8 olarak kullanır, Program ortalama yük %50 ise 8 threadimiz olduğu için bizden %50x8 ister bizim verdiğimiz yük değeri %15x8=120 o oyunun istediği değer %50x8 den=400 değer ister, şimdi bu 280 yükü nereden karşılaması gerekiyor uzaydan mı indirecek? Haliyle bir gecikme süresi olacak ve arada ki 280 yükü yavaş çalışarak alacak, 400/120 den= 2.33 birim oyunda ki donma parametresi olacak bu da drop demek.
Hocam, hesaplama yapmanız hiç bir anlam ifade etmez. Bu işlemciler dediğiniz gibi matematiksel işleme gelmeden önce kendini zaten sınırlar, duvara toslar anlamak istemediğiniz konu bu.

Denemesi bedava, iki tane pc alın işlemciler aynı kartlar farklı biri çok güçlü diğeri giriş seviye olsun 3 sene günde 8 saat olmak üzere kullanın sonra götürün servislerine yüksek seviye ekran kartlı sisteme bunun işlemcisi zarar görmüş diyecekler.

Ikisi de %100 kullaniyor ama tukettikleri guc farkli niye?

1656013925632.png

Yazdıklarını okumadım arkadaşın, ancak boş yere gelip işlemci tam yükte çalışınca zarar görür diyorsa halt etmiş. :D
Sen bundan bunu anladıysan ben ne diyeyim sana. Tam yükte çalışan işlemcinin sıcaklığı fırlar sıcaklığı yüksek olan işlemci kullanımı uzun vadede patatese döndürür

Sen bundan bunu anladıysan ben ne diyeyim sana. Tam yükte çalışan işlemcinin sıcaklığı fırlar sıcaklığı yüksek olan işlemci kullanımı uzun vadede patatese döndürür
QX9770, W3680, 1680V2 bu işlemcileri hala overclock ile tam gaz kullanıyorum. Benim yaptığım işkence testlerinin 15 dakikalığı senin o oyunlarda geçirdiğin 2 yıla bedeldir merak etme. Al bak bu da senin için fazladan voltaj veriyorum işlemcime :D birazdan havaya uçacak. :D
1656014245026.png

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı