Darboğaz stutter ve takılma yapar mı?

Daha fazla  
Meslek
Back-End Developer
Merhaba arkadaşlar.

1080P çözünürlükte 5600 XT ve stok fan Ryzen 5 1600 AF kullanıyorum. Witcher 3 oyununda GPU kullanımı novigrad gibi yerlerde %80 %95 arası geziyor. Yani hafif bir darboğaz söz konusu. Anlık takılmalar ve stuttering yaşıyorum. Acaba buna darboğaz sebep olur mu?
Mesela GTA 5 oynarken GPU kullanımı %85 falan düşse bile stuttering olmuyor. Bütün driverleri vs. denedim. Yazılımsal bir sorun olduğunu düşünmüyorum.

Kısaca hafif darboğaz bile stutter yapar mı?
%0.1 FPS 3 falan, %1 FPS 30 altına düşüyor. Genelde Witcher 3 oyununda oluyor.

Ve çözüm sunarsanız sevinirim. Mesela 3600 gibi bir işlemciye mi geçmeyi önerirsiniz yoksa işlemci O.C mi? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Witcher'da yaşanan bir problem zaten takılmalar. Daha çok oyunda denemeniz lazım. Eğer sadece Witcher'da oluyorsa, normal bir durum. Takılmaması için V-Sync, FreeSync, FPS sabitleme gibi ayarlar ile güzel bir denge tutturulmalı.

Witcher'da yaşanan bir problem zaten takılmalar. Daha çok oyunda denemeniz lazım. Eğer sadece Witcher'da oluyorsa, normal bir durum. Takılmaması için V-Sync, FreeSync, FPS sabitleme gibi ayarlar ile güzel bir denge tutturulmalı.
1050ti laptopumda herhangi bir takılma hiç olmuyor. Dediğim gibi GTA 5 ve Long Dark gibi oyunlarda takılma olmadı. GTA da da hafif darboğaz olmasına rağmen, takılma vs. olmadı. Sadece fps kaybı oldu.

Ben de Witcher 3'te takılmalar yaşadım. Bir kaç ayar ile olması gereken haline dönmüştü. İnce ayar tutturmak lazım o oyun için. Laptop ayarlarınızı uygulamaya çalışın mesela. V-Sync, FreeSync ayarları ile ilgili. AMD denetim masasından bazı ayarları denemeniz lazım. Ben G-Sync kullanıyordum. Kulandığım ayarları da tam olarak hatırlamıyorum.

Ben de Witcher 3'te takılmalar yaşadım. Bir kaç ayar ile olması gereken haline dönmüştü. İnce ayar tutturmak lazım o oyun için. Laptop ayarlarınızı uygulamaya çalışın mesela. V-Sync, FreeSync ayarları ile ilgili. AMD denetim masasından bazı ayarları denemeniz lazım. Ben G-Sync kullanıyordum. Kulandığım ayarları da tam olarak hatırlamıyorum.
Aslında sormak istediğim, %80 gibi bir GPU kullanımında, yani hafif darboğazda stuttering olur mu? Takılma vs.

Olmaz. Ben şu an 1080P'de 3080 kullanıyorum zorunluluktan. Genel olarak %60-75 arası kendini kullanıyor. Takılmalara yol açmıyor. Takılmaların olması için işlemcinin güçsüz olması lazım. Witcher oynarken işlemci kullanımı kaç? %100 olmadığı sürece sorun yok demektir. 1600 AF nasıldır, tam olarak bilmiyorum açıkçası. 1080P için işlemcinin tek çekirdek performansı önemli. Diğer oyunlarda sorun olmadığına göre bir problem yoktur.

Geri
Yukarı