Dark Diamond Pro fanlarından gelen uğultu sesi

GokayRn

Femtopat
Katılım
6 Eylül 2020
Mesajlar
18
Öncelikle merhaba çok uzun zamandır sebebini tam olarak bilemediğim bir sorun ile karşı karşıyayım. Aslında kafaya takılacak bir şey değil ama ben sadece sebebini öğrenmek istiyorum gelelim konumuza: Şimdi gelen sesi tarif edeyim Dark Diamond Pro ön tarafı akrilik olan modelinden bilgisayar kasası kullanıyorum. Toplam 4 fana sahip 12 Cm'lik 3'ü ön tarafta 1'i arka tarafta. Kasa fanlarından bir uğultu tarzında ses geliyor aynı şu şekilde: "vuu vuuu vuuu" kusura bakmayın bu şekilde ifade edebildim :D ama çok hafif bir ses. Bilgisiyarı açarken bu ses geliyor net bir şekilde duyuluyor. Düşünün kasada toplamda çalışan 6 fan var ve bu 6 fanın çıkardığı rüzgar seslerinin arasından hafif de olsa duyruluyor ve bir süre sonra ses azalıyor. Ama bitmiyor devam ediyor.

Ses halen devam ediyor, oyun açtık oyuna girdik. Biraz oynadık kapattık. Bilgisayar ekran kartı fanını kapattı, işlemci normal devrine döndü ama kulağımı koyuyorum; o belalı" vuuu vuu vuu" sesi gelmiyor. Ya diyorum şimdi niye gelmiyorsun? :D açılışta geliyor, bilgisayar çalışsın biraz azalıyor ama bitmiyor. Oyuna gir ses gidiyor anlamadığım konu bu işte :D

Çok şey denedim çok araştırdım ama sebebini bulamadım benim kafaya taktığım şey bu ses neden geliyor?

Acaba dedim rüzgar sesi midir diye, tüm fanları durduruyorum, sadece bir kasa fanını çalıştırıyorum ama o sesi duyuyorum ya da bez koydum ve bir sürü şey yaptım rüzgar sesi olacağını sanmıyorum ya da olabilir peki nasıl?

Fanlar 2 pinli kasanın f-panelinde bağlılar, kullandığım anakart Gigabyte B450 GAMING X bir aralar acaba fan devirleri mi değişiyor diye düşündüm fakat 2 pinli fanlarda devir ayarlanamıyormuş, onu öğrendim. Kablolar direkt fanlara gidiyor, arada herhangi bir kontrolcü yok. 3 kez tüm fanları durdurdum sadece kasa fanları çalışırken sanki rüzgar sesinde bir artış duydum ama mantıklı gelmedi çünkü fan devirleri sabit değişmiyorlar.

Bu nasıl oldu işte size sormak istediğim asıl konuya geldik, o sesleri duyduğum anlarda tam olarak kasanın açılış esnasıydı. Acaba fanlar gücü f-panelden çekiyor, bilgisayar açılışta voltaj değerlerini değişik veriyor ve devirleri değişiyorsa belki öyle bir ses çıkabilir ya rüzgar sesi ya da göbekten gelen bir ses.

Şimdi gelelim size soracağıma:
1- Bilgisayar açılırken voltaj değerleri normal çalışırken ile aynı mı gelir ve eğer fazla ve az gelirse f-panele bağlı 2 pinli kasa fanlarının devirlerine etki eder mi?
2- Voltaj değerlerinden alakası yoksa bu ses fan motorlarından gelebilir mi biliyorsunuz iki farklı mıknatıs var o şekilde dönüyor oradan gelebilir mi ama şunu aklınızda tutun ses oyuna gireyim ya da başka bir şey yapayım kesiliyor.
3- Başka bir şey biliyorsanız gerçekten söyleyin canımı biraz da olsa sıkıyor sadece sebebini bilmek istiyorum çözüm umurumda bile değil.

Okuduğunuz ve vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim.
 
Son düzenleyen: Moderatör:

akavora

Picopat
Katılım
26 Aralık 2020
Mesajlar
290
Çözümler
3
Voltajın değişeceğini hiç düşünmüyorum. Sistemin içindeki hava dinamiğiyle alakalı olarak belirli durumlarda gidip geliyor olabilir. Bir şey demek çok zor. Mesela yan paneli söküp denediniz mi hiç? Ses aynı durumlarda mı geliyor?

Açıkçası Dark'ın koyduğu fanlarda başka sesler gelmediğine şaşırdım.
 

Yeni konular

Yukarı