Dark Diamond Pro ön fanlardan uğultu geliyor

GokayRn

Femtopat
Öncelikle merhaba Dark Diamond Pro ön tarafı akrilik olan(delikli) cinsinden bir bilgisayar kasası kullanıyorum. Fakat şöyle bir problemim var;

Kasanın ön tarafı akrilik olduğu için fanların önüne yani kapağa hafif bir sünger koymuşlar büyük ihtimal ile toz almasın diye fakat içeri giren havanın %60'ını engelliyordu ben de ön kapağı çıkarıp o süngeri aldım ve bilgisayar rahat nefes almaya başladı. Sonra ise uğultu sesi fark ettim sesin ilk başta anakart vs. gibi donanımsal yerlerden geldiğini düşündüm. Hatta bu konu ile ilgili bir konu bile oluşturdum fakat sonra anladım ki kasanın üstte ki 2 fanını durdurunca ses gidiyor ama ses fanlardan kaynaklı değil çünkü fanların önüne bir bez koyduğumda hava almalarını biraz engellediğimde ses kesiliyor fanlardan gram ses gelmiyor.
Fanların arkasına da bez koydum çünkü anakart ile kasa arasından hava akışının yüzünden falan gelebileceğini düşündüm onlardan da gelmiyor her türlü testi yaptım.

Fanlardan kasanın içine giden havayı kesince ses kesilmiyor yani ses anakart ya da hava akışından kaynaklı değil öyle düşünüyorum, fanların önünü kesince ses kesiliyor kafamı karıştıran zaten bu? Üçüncüsü ise titreşim falan da yok her vidaya kadar sıktım fanlar tıkır tıkır çalışıyor.

Şimdi aklımda olan düşünceyi size söyleyeyim;

Kasanın ön kapağı delikli ve metal ön tarafta 3 tane fan var ve üstte olan 2 tane yi durdurmam ile ses kesiliyor her halde bu fanlar o metal kapağın arasından havayı çekerken bu uğultu sesi oluşabilir mi? Ses te aynen şu şekilde ritimsiz bazen çok çok hafif bir şekilde artıyor bazen düşüyor harfler ile anlatmam gerekirse "uuuu uuuu uuuu" gibi. Her halde o fanların havayı çekiş sesi diyorum ben ama size de bir sormak istedim sizce de o fanların havayı delikli yerden çekerken çıkardığı ses olabilir mi?
Fanları yağla gibi önerilerde bulunursanız ise hiç gerek yok çünkü fanların önünü kapattığımda ses 0.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle merhaba Dark diamond Pro ön tarafı akrilik olan(delikli) cinsinden bir bilgisayar kasası kullanıyorum. Fakat şöyle bir problemim var;

Kasanın ön tarafı akrilik olduğu için fanların önüne yani kapağa hafif bir sünger koymuşlar büyük ihtimal ile toz almasın diye fakat içeri giren havanın %60'ını engelliyordu ben de ön kapağı çıkarıp o süngeri aldım ve bilgisayar rahat nefes almaya başladı. Sonra ise uğultu sesi fark ettim sesin ilk başta anakart vs. gibi donanımsal yerlerden geldiğini düşündüm. Hatta bu konu ile ilgili bir konu bile oluşturdum fakat sonra anladım ki kasanın üstte ki 2 fanını durdurunca ses gidiyor ama ses fanlardan kaynaklı değil çünkü fanların önüne bir bez koyduğumda hava almalarını biraz engellediğimde ses kesiliyor fanlardan gram ses gelmiyor.
Fanların arkasına da bez koydum çünkü anakart ile kasa arasından hava akışının yüzünden falan gelebileceğini düşündüm onlardan da gelmiyor her türlü testi yaptım.

Fanlardan kasanın içine giden havayı kesince ses kesilmiyor yani ses anakart ya da hava akışından kaynaklı değil öyle düşünüyorum, fanların önünü kesince ses kesiliyor kafamı karıştıran zaten bu? Üçüncüsü ise titreşim falan da yok her vidaya kadar sıktım fanlar tıkır tıkır çalışıyor.

Şimdi aklımda olan düşünceyi size söyleyeyim;

Kasanın ön kapağı delikli ve metal ön tarafta 3 tane fan var ve üstte olan 2 tane yi durdurmam ile ses kesiliyor her halde bu fanlar o metal kapağın arasından havayı çekerken bu uğultu sesi oluşabilir mi? Ses te aynen şu şekilde ritimsiz bazen çok çok hafif bir şekilde artıyor bazen düşüyor harfler ile anlatmam gerekirse "uuuu uuuu uuuu" gibi. Her halde o fanların havayı çekiş sesi diyorum ben ama size de bir sormak istedim sizce de o fanların havayı delikli yerden çekerken çıkardığı ses olabilir mi?
Fanları yağla gibi önerilerde bulunursanız ise hiç gerek yok çünkü fanların önünü kapattığımda ses 0.

Hava çok hızla dar alanda hareket ederse ses çıkar dediğiniz gibi büyük ihtimal delikten geliyor üsttü kapatınca bitmesinin sebebide byük ihtimal hava akımının yavaşlamasından kesiliyor açınca yine hızlanıyor.

Sen bir de benimkini görecektin. Öyle bir fan görmedim ben. Kapıyı kapatıyordum bütün ev duyuyordu. Neyse sonra ben inat ettim söktüm fanı. Fanda öyle bir toz birikmiş ki annem temizlese 2 haftada anca çıkar. Neyse temizledim vazelin sürdüm yok olmadı. Sonra kahraman babam çıktı o da inşaatçı elinde böyle sprey boya gibi bir şey sıktı fana önce bir şey olmadı. Baba dedim düzelmezse ne olacak dedim. Önce bir yesin düzelir dedi. Şimdi uğultu var ama çok hafif ben bunu neden mi anlattım. Bilmem aklıma geldi deneyin düzelir belki.

sistem daha 3 aylık ya temizliğinide her hafta yapıyorum tozu bırakın toz tanesi dahi yok içinde ama yine de vakit ayırdığınız için teşekkür ederim sadece bir şey soracağım uğultu derken nasıl bir uğultu hava sesi mi yoksa başka bir şey mi ?

Şöyle açıkcası anlatılacak gibi bir ses değil. Ama sanki böyle bilgisayar zorlanıyormuş gibi bir ses silah sesi gibi fanın sürtmesi gibi de düşünebilirsin. O dediğim sprey boya benzeri şeyi bulup sıkmayı dene tam bu fanın dönen kısmı ile o ara kısım varya orada bir açıklık var oraya bir sık bakalım.

Yeni konular

Geri
Yukarı