DC motor tekliyor

alihan ateş

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Elektronik teknikeri
Elimde 1 adet 4.8 Volt'luk DC motor var. Fırçalı türden. Sorun şu ki akü ile çalışıyor fakat 7 Volt 2 amper adaptörde dönmüyor, tekliyor. 12 Volt 1 amper adaptör ile denedim, sonuç aynı. En sonunda 19 Volt 3.42 amper adaptörle denedim. Tekleme daha hızlı oluyor. Yani motor her an dönebilir gibisinden. Bir de garip olan şu ki 7 Volt'luk adaptöre krokodil kablo takıp deneyince çalışıyor. Kablonun kesiti biraz küçük. Kablo aşırı ısındı ve en sonunda yaktım kabloyu. Sanırım akım ile ilgili. Akımı nasıl arttırabilirim?

Elimde 1 adet 4.8 Volt'luk DC motor var. Fırçalı türden. Sorun şu ki akü ile çalışıyor fakat 7 Volt 2 amper adaptörde dönmüyor, tekliyor. 12 Volt 1 amper adaptör ile denedim, sonuç aynı. En sonunda 19 Volt 3.42 amper adaptörle denedim. Tekleme daha hızlı oluyor. Yani motor her an dönebilir gibisinden. Bir de garip olan şu ki 7 Volt'luk adaptöre krokodil kablo takıp deneyince çalışıyor. Kablonun kesiti biraz küçük. Kablo aşırı ısındı ve en sonunda yaktım kabloyu. Sanırım akım ile ilgili. Akımı nasıl arttırabilirim?

Kablo küçük olursa direnç fazla olur ve kablo akkora döner(yanar) 7.sınıf fen konusu akımı yükseltirsenizde motor yanabilir.

Yok hayır. Motor hala sağlam. En ufak ısınma ve yanma problemi ortaya çıkmadı. En baştan beridir tekliyordu. İlk aldığımda 5 volt 1 amper şarj adaptörü ile denediğimde tekledi. Krokodil ile deneyince hiç çalışmadı. Fakat krokodiller bağlı iken mili elimle döndürdüğümde çalışmaya başladı.
Krokodillerde çok az ısınma ortaya çıktı.

Merhaba. DC motorunuzda kollektör dilimlerine olan sargı bağlantılarında veya iç fırça temasında olası iç sıkıntıları olabilir. Çünkü DC enerji uygulandığı halde dönemeyip el temasıyla normal bir dönmenin sağlanması direk olarak bunu düşündürüyor. DC elektrik motorunun endüvi (rotor) bölümünü stator (sabit mıknatısları) içinden çıkarıp öncelikle kollektör dilimleri arasında avometreyle omaj ölçümünde sayısal farklar olup olmadığına bakın. Örneğin bazı kollektör dilimleri arasında sonsuz omajları gösterip diğer kollektörler dilimleri arası omaj ölçümü normal sayısal değerleri gösteriyorsa, sizin elle döndürmenizle bu sonsuz omajlı (sıkıntılı olan) kollektör dilimleri-fırça teması kısımları es geçilip motor ancak bu şekilde sağlıklı olarak zoraki dönebilmiş, kollektör dilimleri> sargı uçları arasında çok sağlıklı sert lehim bağlantıları bulunamıyor demektir.

Bu iletken kabloyu, DC motorun rotor iç sargı telinden daha ince kesitli seçebilmenizle tekleyip çalışması arasında doğrudan bir ilişkisi bulunmuyor, kablo kesiti ince olursa dönerken ısı kaybı bu ince kabloda daha fazla olur, ancak yine de hiç teklemeden motorun normal (elle cebri bir hareket vermeden) dönmesi, dönemediğinde ince kablodan aşırı akımlar çekilip (aküyle beslemede) yanma olması kaçınılmaz olacaktır. Ancak kendi fikrime göre rotor sargı çıkış uçları>kollektör dilimleri>fırça teması veya fırçaların fiziksel sağlamlığı konusunda bu DC motorun içinin açılıp bu konuda bir teyit alınmasına muhtaç görünüyor. Yani bu tekleme nedenini ince-kalın kablo-krokodil (timsah) kablo seçilmesi ilişkisinden hiç aramayın, motorun içini açıp yukarıda sözü geçen kritik noktaları aletli bir ölçümle mutlaka sargı çıkışları-kollektör-fırça bağlantısını (komütasyon) açısından mutlaka teyit edin, fırça-kollektör temasını rotor milini kapaktaki fırça-rotor arasında iken elle manuel olarak döndürüp mekanik temasını çok iyi kontrol edin.

Bir de 4.8 voltluk bu DC motora 19 volt DC'nin uygulanması uygun olmayıp 5-7 volt DC'lerin uygun amperlerle uygulanması daha doğru olur. (Motorun iç sargı voltajı sarımı/dayanımı açısındandır) Eğer bu DC motor çok sağlıklı olup 19 volt DC'de de dönebilseydi uygulanmış aşırı voltajla (19 volt DC) boştaki mil devrinin çok aşırı artmasıyla fırçaların kolayca yanabilmesi veya kolayca aşınıp iç tahribatı da mutlaka söz konusu olabilecekti. Normal olarak dönememesi fırça-kollektör-sargı uçlarındaki bazı sıkıntılarla mutlaka olabilmiş olmalıdır. Kolay gelsin.

Geri
Yukarı