DCI vs TDI vs CDTI vs TDCI vs Multijet

BMW de sanırım HDI kullanıyordu bir modelinde. Ama çöp olan motor değil senin araba bilgin. TDI kullanıcısı olarak bu yanlış yoldan bir an önce dönersin diye umuyorum. Çünkü özellikle dCi motor TDI'dan daha iyi bir motor. :D
BMW, Mini, Volvo, Ford, Land Rover, (Toyota D4D) gibi markalar PSA grubunun dizelini kullansın. Nissan, Mercedes gibi markalar Renault motorunu kullansın ama çok bilmiş biri gelip çağ dışı ve emisyon hilesi ile kendini kanıtlamış(!) bir motoru savunup diğerlerini yersin. Buralarda ahkam kesmek bu kadar kolay işte. :D Yormayın bence kendinizi.

BMW, Mini, Volvo, Ford, Land Rover, (Toyota D4D) gibi markalar PSA grubunun dizelini kullansın. Nissan, Mercedes gibi markalar Renault motorunu kullansın ama çok bilmiş biri gelip çağ dışı ve emisyon hilesi ile kendini kanıtlamış(!) bir motoru savunup diğerlerini yersin. Buralarda ahkam kesmek bu kadar kolay işte. :D
Firmalardan daha çok firma sevdalısı olduk resmen. :D Bu arada emisyon hilesini her marka yapmış hocam o dönemde ya. BMW, Mercedes, Hyundai...

Firmalardan daha çok firma sevdalısı olduk resmen. :D Bu arada emisyon hilesini her marka yapmış hocam o dönemde ya. BMW, Mercedes, Hyundai...
VW 40 kata kadar emisyon ihlali yaparken, diğer markaların değerleri iddia ettiklerine yine yakın sayılırdı. Hatta PSA ve Renault bu konuda hiç sorun yaşamadı diye hatırlıyorum. Bir yanda ideal şartlarda (tıpkı yakıt tüketimi gibi) emisyon değeri veren firmalar, diğer tarafta ise kasıtlı olarak testi yanıltan bir durum var.

Hocam zaten Dynodaki emisyonlarla yol şartlarındakiler birkaç kata kadar farklı oluyor ve bunlar kabul edilebilir değerler oluyor. Ama VW'in muhteşem zekası sağ olsun içten yanmalı motorlara daha çabuk veda edeceğiz. :D :D

BMW de sanırım HDI kullanıyordu bir modelinde. Ama çöp olan motor değil senin araba bilgin. TDI kullanıcısı olarak bu yanlış yoldan bir an önce dönersin diye umuyorum. Çünkü özellikle dCi motor TDI'dan daha iyi bir motor. :D
BMW asla kendi üretimi / ürettirimi dışında motor kullanmadı. Cahilliğinize veriyorum ne yazıkki. Teneke sever arkadaşlar sizi destekleyecektir ne ama üzülmeyin :)

dCi daha sarsıntılı ama daha güçlü ve daha ekonomik diye biliyorum.
Hocam zaten Dynodaki emisyonlarla yol şartlarındakiler birkaç kata kadar farklı oluyor ve bunlar kabul edilebilir değerler oluyor. Ama VW'in muhteşem zekası sağ olsun içten yanmalı motorlara daha çabuk veda edeceğiz. :D :D
Sırf bu yüzden VW'yi sevmem.

@Croot Sizde anlamsız bir özgüven var. :D BMW Grubu içerisinde Mini markasını da barındırır. Yani Mini dizelde PSA motorunu, düşük hacimli benzinli BMW modellerinde ise PSA'nın 1.6 litre motoru kullanıldı. Bir de kullanmadı diye ahkam kesmeyin. Bu foruma girecek kadar internetiniz var, biraz da motor anlaşmaları için kullanın. Hatta Prince motor ailesi BMW ve PSA ile birlikte geliştirildi. Düşük hacimde adamların deneyimi ortada. Bütün markalar bu sebeple özellikle İtalyan ve Fransız dizellerine yöneldi. Orada ortak geliştirmeye bile gerek yoktu. Zaten elde güzel bir mühendislik ürünü vardı. Hazır olarak aldılar.

prince.png

BMW asla kendi üretimi / ürettirimi dışında motor kullanmadı. Cahilliğinize veriyorum ne yazıkki. Teneke sever arkadaşlar sizi destekleyecektir ne ama üzülmeyin :)
Moderatörler seni tenekeye çevirmiş zaten. Takırdamaya devam et.

dCi daha sarsıntılı ama daha güçlü ve daha ekonomik diye biliyorum.
Hocam kullanıldığı araç, aktarma organları falan da çok etkili. TDI kullanan araçlar genelde daha iyi performans veriyor DSG avantajıyla. Ama en az yakan dizel motorların başını dCi çeker. Bir de araçlar da hafif oh mis mazot al gez. :D

Geri
Yukarı