DDR3 anakart almak vs DDR4 sistem

AnkaKhun

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
excalibur g870
32gb ram
rtx 3060
i7 -12650h
Elimde Kingston HyperX Fury 8 GB DDR3 1600MHz RAM var. Yavaş yavaş sıfırdan PC topluyorum. Sizce bu elimdeki RAM'e uygun DDR3 anakart alınır mı? Yoksa 250TL'ye alanı var, satıp başka seçeneklere mi yönelmeliyim?

Sene 2021 olmuş, DDR5 çıkacak ve DDR3 toplanır mı diye mi soruyorsun? Toplanmaz.

DDR3 artık yetmiyor. İ7-2600 de bunu deneyledim.
Yetse bile hocam 2133/2400 MHz gibi bellek hızı değerleriyle anakartın ve işlemci neslinin özellikle 3 ve 4.nesillerde bulunan K serisi i7 işlemcilere bağlı olarak günümüz gereksinimlerine ancak ayak uydurabiliyorlar diye düşünüyorum. Tabii bu kimisine göre çoktan devri kapanmış bir durumda kimisine göre de artık yavaş yavaş ihtiyaçlara cevap vermekte güçleniyor ki ben de aslında artık DDR3 jenerasyonunun yavaş yavaş sonlandığını düşünenlerdenim, tabii arada 4790K gibi bir efsaneyi unutabilmek de yıllar geçecek olsa bile pek mümkün olmayacak :)

Sadece bir adet RAM var diye onun etrafında sistem toplama, hatta sistem toplamak yerine hazır sistem satın al. Hazır sistemi de sponsorlu indirimle sattıklarında al. Daha karlı olur.

Yetse bile hocam 2133/2400 MHz gibi bellek hızı değerleriyle anakartın ve işlemci neslinin özellikle 3 ve 4.nesillerde bulunan K serisi i7 işlemcilere bağlı olarak günümüz gereksinimlerine ancak ayak uydurabiliyorlar diye düşünüyorum. Tabii bu kimisine göre çoktan kimisine göre de artık yavaş yavaş ihtiyaçlara cevap vermekte güçleniyor ki ben de aslında artık bu tipteki jenerasyonun yavaş yavaş sonlandığını düşünenlerdenim, tabii arada 4790K gibi bir efsaneyi unutabilmek de yıllar geçecek olsa bile pek mümkün olmayacak :)

Bana kalsa 4790K oyun için gideri varda bu tamamı ile kullanıcının ihtiyacına göre göreceli. Şu an da Intel kanadına bakarsam 6700K ancak ve ancak diyebilirim ki o da Hyper Threading teknolojisi önemini ciddi ölçüde kazanırsa solan bir yıldız gibi gidecek. İlginç bir şekilde 6700K kaya gibi. Düzgün bir OC ile RTX 2080 Ti besliyor.

6700K ancak ve ancak diyebilirim ki o da Hyper Threading teknolojisi önemini ciddi ölçüde kazanırsa solan bir yıldız gibi gidecek. İlginç bir şekilde 6700K kaya gibi. Düzgün bir OC ile RTX 2080 Ti besliyor.
Konudan sapmak da istemiyorum aslında ama bununla ilgili küçük bir örnek vermek isterim mesela yeni çıkacak olan BF2042'deki güncellenmiş Frostbite motoru ve DX12 API'sı ile aslında aynı nesildeki 4/4 ve 4/8'ler arasında bir BFV'deki kadar uçurum seviyede bir performans farkı yaratmadığı gibi özellikle 128 kişilik senaryoların minimum tekli çekirdek gücü taş gibi saf 6 çekirdeğe multi-threading dahi olmasa bile ihtiyaç duyduğunu çeşitli benchmark test senaryolardan gördüm. Mesela eski i5-7500 işlemcimi bu Beta süreci bittikten hemen sonra ihtiyacı olan bir arkadaşa verdikten sonra i7-6700 ile olan değerleri de benzer ekran kartı (manuel OC'lu 1060 6GB) ve ayarlarla karşılaştırdığım zaman arada 5-10 FPS'ten başka bir farkın olmadığını da gerçek zamanlı olarak deneyimlemiş oldum. 4 çekirdek hatta HT/SMT'li 4 çekirdeklerin de artık yavaştan önemini ilerleyen birkaç yıl içerisinde özellikle bu tarz en son nesil yapımlarda kaybedeceğini düşünüyorum. Tabii bu istisna örneklerden biri, 6700K/7700K gibi işlemcilerin OC ile hala 2080 Ti gibi kartları minimum 1440p Ultra kalitede besleyebilecek potansiyelleri var ta ki 4/8'lerin işi ciddi manada bittiği zamana kadar :)

Yeni konular

Geri
Yukarı