DDR3 RAM Tavsiyesi

arkham

Kilopat
Makaleler
51
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Mevcut kullandığım sistem üstünde RAM değişikliği yapmak istiyorum. Kullandığım Anakart DDR3 destekliyor ve model olarakta;

MSI Z97 PC Mate Intel Z97 Soket 1150 DDR3 3000MHz(O.C.) HDMI&DVI Anakart

Şuan sistem üstünde 8GB 2x4GB RAM bulunmaktadır. Anakartta 4 slot vardır fakat 1 Slot tam işlemci soğutucusuna denk geldiği için kullanamıyorum. 32 GB RAM yapmak isterdim fakat olmayacak sanırım bu sebepten. Kullandığım RAM ise;

CORSAIR 8GB (2x4GB) Vengeance Pro DDR3 1600MHz CL9 Dual Kit Ram

Şimdi sizce 16Gb 2x8 RAM alıp 2400Mhz ve CL 10 kullanabilir miyim bu anakartta? Yoksa 16 GB RAM alıp 1600Mhz ve CL 9 olup sistemden 1 tane 4 GB daha ekleyip 3 slot ile 20 GB mı kullanmalıyım? Sizce oyun açısından hangisi daha verimli olur? Tavsiyelerinizi bekliyorum.

CORSAIR 16GB (2x8GB) Vengeance Pro DDR3 1600MHz CL9 Siyah Soğutuculu Ram

CORSAIR 16GB (2x8GB) Vengeance Pro DDR3 2400MHz CL11 Kırmızı Soğutuculu Ram

@Recep Baltaş

Son düzenleyen: Moderatör:
2400 MHz'te çalışan bellekler var.

Destek: Z97 PC Mate | MSI Türkiye | Motherboard - The world leader in motherboard design

İşlemcin çarpan kilidi açık ise 2400 MHz al derim. Otomatik veya manuel overclock yapınca daha az sorunla karşılaşırsın böylece. 16 GB derim ben.

Recep abi kullandığım işlemci Intel Core i5 4670 yani çarpan kilidi kapalı ve O.C yapmayı düşünmüyorum :)

Bu sebepten direk yukarıda attığım linkte ki 16GB 1600Mhz olan RAM mi almalıyım? CL9 olması CL11 olmasından daha iyi sanırım?

@Recep Baltaş

Belleklerde CL değerinin önemini elbette biliyoruz ancak bunu yaparken frekans değerini öldürmeyelim :) CL11 - 2400MHZ modül bildiğim kadarıyla CL9 - 1600MHZ modülden daha hızlı okur.
CL9, CL11'e kıyasla elbette daha hızlıdır ancak frekans hızları aynı olduğu müddetçe. Frekans değerleri o dengeyi bozabilir.

Yalnızca 2400MHZ belleği her sistemde stabil bir biçimde çalıştıramayabiliyorsunuz, hız aşırtma bölümüne açılan konularda da görebilirsiniz, işlemciye el atmak gerekebiliyor.

Oyun anlamında bana bir yararı olur mu derseniz olacağını sanmam zira CL9 - 1600MHZ belleğin okuma ve işleme hızı herhangi bir darboğaz yaratacak seviyede değil. Ve oyun için gerekli olan veriyolu bellidir, fazlasını sunarsanız ek FPS olarak geri dönmez size.
GT630 ekran kartına 8GB bellek koyunca performans olarak geri dönmemesi ile aynı olay, ihtiyaçtan fazlası zaten kullanılmaz. 8GB bellekten fazlasına ihtiyaç duyacak seviyede veri işleme kapasitesine sahip bir grafik yongası varsa işte o zaman anlam kazanır ek bellek. Ki buna darboğazdan çıkma diyoruz.

Ancak render işlemlerinde ihtiyaçtan fazlası kullanılır çünkü önünde kocaman bir veri yığını vardır. Ne kadar hızlı okursan o kadar çabuk biter veri yığını. Tabi bu kadar hızlı belleklere veri işleyebilecek seviyede de bir işlemciye ihtiyaç vardır. Mesele tamamen bundan ibaret.

XMP desteği ile CL11 - 2400MHZ belleklere devam, gerekirse işlemciye ufak bir hız aşırtma deneriz BUS frekans hızın imkan verdiği müddetçe.
Sırf eskiden kalan 4GB modülü kullanabilmek için 2400MHZ belleklerden olma kısacası.

16 GB 1600 Mhz RAM almış bulunmaktayım arkadaşlar. Teşekkürler tavsiyeler için, konu kapanabilir :)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı