DDR5 laptop RAM yükseltme

ahmet455140

Kilopat
Merhaba. Laptopumun RAM'ini yükseltmek istiyorum. Bilgisayarımın CPU-Z'deki bilgilerini aşağıya attım. İnternetten araştırdığımda 3 farklı RAM buldum ancak bunlardan hangisinin ya da hangilerinin bilgisayarım için uygun olduğunu anlayamadım. Bunlardan hangisi ya da hangileri uygundur? Birden fazlası uygunsa hangisini almamı önerirsiniz? Yardımcı olabilir misiniz?

RAM'ler:

Dosya Ekleri

• Memory.png
    Memory.png
    92,6 KB · Görüntüleme: 61
  • SPD.png
    SPD.png
    118,1 KB · Görüntüleme: 60

Crucial olanda Micron chip çıkacağı kesin. Sizin takılı olanda Samsung chip var. Farklı chipler bir arada çalışmaz diye bir şey yok ama her zaman uyumsuz olma ihtimali vardır.

Kingston'dan da ne çıkacağı belli olmaz.

Crucial satan yer ile bir görüşün. Mevcut laptopumdaki RAM ile uymazsa iade edebilir miyim diye(iade almak zorundalar), eğer sorun çıkarmadan edebilirsiniz derlerse Crucial alın geçin derim.

Crucial olanda Micron chip çıkacağı kesin. Sizin takılı olanda Samsung chip var. Farklı chipler bir arada çalışmaz diye bir şey yok ama her zaman uyumsuz olma ihtimali vardır.

Kingston'dan da ne çıkacağı belli olmaz.

Crucial satan yer ile bir görüşün. Mevcut laptopumdaki RAM ile uymazsa iade edebilir miyim diye(iade almak zorundalar), eğer sorun çıkarmadan edebilirsiniz derlerse Crucial alın geçin derim.

Cevabınız için teşekkürler. Satıcıya sorduğumda şu cevabı aldım:

Dosya Ekleri

• Screenshot_20221201-142946_Trendyol.jpg
    Screenshot_20221201-142946_Trendyol.jpg
    55,8 KB · Görüntüleme: 67
Normalde iade edebilirsiniz 15 günlük cayma hakkınız var mesafeli satış sözleşmesine göre. Böyle kıl satıcılar sorun çıkartıyor. THH'ye başvursanız her türlü iade almak zorunda kalırlar uyumsuzluk durumunda. Yani teoride uyması gerekir ama olurda bir problem olursa yaşayacaklarınızı göz önünde bulundurun sadece.
Başka satıcılarla konuşabilirsiniz ya da "uyar ya bir şey olmaz" deyip alıp geçebilirsiniz. Kendilerine "Eğer elimdeki laptoptaki RAM'le uymazsa siz de iade almazsanız ben bu RAM'i ne yapacağım" diye sorun. Bilgisayarınızla uyumludur diyorsa uymazsa iade alması gerekir. Yoksa öyle laf etmeyecek.

Son düzenleme:
Normalde iade edebilirsiniz 15 günlük cayma hakkınız var mesafeli satış sözleşmesine göre. Böyle kıl satıcılar sorun çıkartıyor. THH'ye başvursanız her türlü iade almak zorunda kalırlar uyumsuzluk durumunda. Yani teoride uyması gerekir ama olurda bir problem olursa yaşayacaklarınızı göz önünde bulundurun sadece.
Başka satıcılarla konuşabilirsiniz ya da "uyar ya bir şey olmaz" deyip alıp geçebilirsiniz. Kendilerine "eğer elimdeki laptoptaki RAM'le uymazsa siz de iade almazsanız ben bu RAM'i ne yapacağım" diye sorun. Bilgisayarınızla uyumludur diyorsa uymazsa iade alması gerekir. Yoksa öyle laf etmeyecek.

O satıcıyla uğraşmak istemedim. İade kabul eden başka bir yerden aldım. Teşekkürler tavsiyeleriniz için tekrardan.

Crucial RAM uyar ama sorun garantisi ömür boyu yani 10 yılmı.

Attığınız sitede sadece Kingston RAM'ler gözüküyor ama sizin ve başkalarının önerileriyle Crucial aldım. Garanti süresi için ise her yerde 2 yıl diyorlar.

O satıcıyla uğraşmak istemedim. İade kabul eden başka bir yerden aldım. Teşekkürler tavsiyeleriniz için tekrardan.

Attığınız sitede sadece Kingston RAM'ler gözüküyor ama sizin ve başkalarının önerileriyle Crucial aldım. Garanti süresi için ise her yerde 2 yıl diyorlar.
Crucial'da Kingston gibi ömür boyu yani 10 yıl garanti veriyor resmi dağıtıcı olmayanlar ve sahte satanlar 2 yıl garanti yazıyor.

Crucial'da Kingston gibi ömür boyu yani 10 yıl garanti veriyor resmi dağıtıcı olmayanlar ve sahte satanlar 2 yıl garanti yazıyor.

Vatana bile baktığımda 2 yıl garanti süresi veriyordu. Bir de GarajOnline'dan aldım zaten sahte satacaklarını pek düşünmüyorum.

Sorun çözüldü arkadaşlar. Aşağıya linkini attığım Crucial RAM'i aldım ve taktım. Herhangi bir sıkıntı çıkmadı şu anlık. Yardım eden herkese çok teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• Yeni RAM.png
    Yeni RAM.png
    124,4 KB · Görüntüleme: 43
Son düzenleme:
Selamlar, konu aylar öncesinin ancak sanıyorum Asus TUF A15 gaming vardı sizde de. Bende yeni aldım sayılır ve acil ram desteğine ihtiyaç var. Bu ramlerle herhangi bir sorun yaşadınız mı ? Dikkate değer herhangi birşey oldu mu?
İzlenimler iyiyse bende sipariş edebilirim.
Vatana bile baktığımda 2 yıl garanti süresi veriyordu. Bir de GarajOnline'dan aldım zaten sahte satacaklarını pek düşünmüyorum.

Sorun çözüldü arkadaşlar. Aşağıya linkini attığım Crucial RAM'i aldım ve taktım. Herhangi bir sıkıntı çıkmadı şu anlık. Yardım eden herkese çok teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı