DDR5 RAM'ler beklenmeli mi? X570 ile uyumlu olur mu?

Makaleler
8
Merhaba,
Yakın zamanda DDR5 RAM'lerin çıkacağı söylentisi var (doğruluğu neredeyse kesin). Bilgisayar topluyorum fakat arada kaldım. Günümüzde kullandığımız güncel X570 chipsetli bir anakart, ileride DDR5 çıktığı zaman DDR5 desteği sağlar mı? Sağlasa bile tam performanslı olur mu? Yaza doğru PC'yi toplayacağım, ay ay malzemeleri alıyorum. Anakart ve işlemci için biraz bekleyip 4000 serisi alsam, üstelik o zamana kadar DDR5 çıkar ve anakart da DDR5 destekli olursa daha mı iyi olur yoksa bu teknolojilerin son kullanıcıya varması bir bilgisayarın yetersiz gelmeye başlamasıyla aynı zamanı mı bulur?

İşlemci RAM ve ekran kartını en son al o zaman. En son geriye sadece bu üç parça kalınca duruma bak, yakın zamanda çıkacak gibiyse bekle yoksa al geç çok da takmamak lazım. Hatta 3 parçayı da tek seferde alacak parayı biriktirene kadar bekle.

Ben şu anda lisedeyim, mezun olmama 4 yıl var ve bu bilgisayarın en azından üniversite sonu görmesini istiyorum. Tübitak projesi vs yapıyoruz ve elimdeki i5 4. Nesil li bilgisayar yetersiz kalıyor bazenleri(xammp server + mysql + java + netbeans + android studio gibi programlar aynı anda açık kalıyor çünkü proje çok yönlü) bu yüzden kaliteli bir sistem toplayayım, bunu üniversitede kullanayım diyorum. 1, 1,5 yıl daha bekleyebilirim bilgisayarı

Bütçem aşağı yukarı 7000 tl monitör dahil. Alım işlemini 6 7 aya dağıtacağım.
Elimde ddr4 16 gb 3000mhz corsair vengeance ram ve 500 gb samsung evo ssd var, bunların üzerine 6200 liralık bir bütçem kaldı

Her ay ayırabileceğiniz bütçe ve istediğiniz bileşen ile ilgili yeni konu açınız. Anakart ve İşlemciyi Nisan ayına kadar bekletiniz. 10. Nesil Intel işlemciler çıkacak. Çıktıktan sonra yeniden konu açınız.

Sisteme vm de kuracağım için intel değil de amd toplamayı düşünüyordum. Ki diğer sunucu ve sql de çekirdek ve thread isteyen programlar. İntelin 10. Nesil işlemcileri kaç çekirdekli olur? Olsa bile amd tarafına yetişebilir mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı