Deadlift sonrası bel ve sırt ağrısı oluyor

keremozbal

Zeptopat
Daha fazla  
Arkadaşlar 7 aylık spor hayatım boyunca sadece 10 ila 15 defa sadece deadlift yaptım hepsini 1.5 2 ay aralıklarla yapıyordum. En son cuma günü yaptım biraz belim ağrıyor sizce fıtık olur muyum? En son 2 ay önce yapmıştım o da sadece hepsini 1 tekrar yaptım sizce ciddi bir şey var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar 7 aylık spor hayatım boyunca sadece 10 ila 15 defa sadece deadlift yaptım hepsini 1.5 2 ay aralıklarla yapıyordum. En son cuma günü yaptım biraz belim ağrıyor sizce fıtık olur muyum? En son 2 ay önce yapmıştım o da sadece hepsini 1 tekrar yaptım sizce ciddi bir şey var mıdır?
Hareketi doğru yaptığınızdan emin misiniz?
Ağrı vücut geliştirmede olur ancak arkadaşın dediği gibi uzun sürerse doktora görünün.

Form doğru ise gayet normal. Deadlifti düzenli yaptığınızda bel ve sırt ağrısı olmayacaktır. Kendimden biliyorum, ben deadlifti ilk yaptığımda bel ağrısından ölecektim ancak artık yüksek ağırlık olmasına rağmen hiç bir şey olmuyor. Sizin yaptığınız hata aralıklarla yapmak. Biz buna hamlama diyoruz.
Powerlifting yapmıyorsanız deadlift dünyanın en boş hareketi.
Katılmıyorum. Deadlift vücuda gerçekten iyi geliyor.
Bu sporla ilgilenen kişilerin bel fıtığından kaçışı olmadığı gibi, umarım öyle bir durum yoktur.
Katılmıyorum, spor düzgün yapıldıkça hiç bir sorun teşkil etmiyor hatta fıtık riskini de azaltıyor.

Katılmıyorum. Deadlift vücuda gerçekten iyi geliyor.
Profesyonel sporcuların açıklamalarını ve deadlifti çok kez araştırdım. Deadlifti sürekli olarak yapanlar ve sonrasında pişman olanlar çok fazla var. Düşük kilolarda belki zararı olmayabilir fakat yüksek kilolarda çok fazla omurgaya yük bindiriyor ve sakatlıklar meydana geliyor.

Bilimsel araştırmalar şöyle söylüyor:

"Deadlift egzersizinin spondiloliz, iskiyal apofizit avülsiyonları ve vertebral ligament, torakolomber fasya ve dorsal rami hasarına neden olabileceğine inanılmaktadır."

Aşağıda da Savaş Cebeci hoca, fiziğe dayalı olarak anlatmıştır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Profesyonel sporcuların açıklamalarını ve deadlifti çok kez araştırdım. Deadlifti sürekli olarak yapanlar ve sonrasında pişman olanlar çok fazla var. Düşük kilolarda belki zararı olmayabilir fakat yüksek kilolarda çok fazla omurgaya yük bindiriyor ve sakatlıklar meydana geliyor.
Kişi kendi ağırlığının üzerine çıkabiliyorsa bir süre sonra aslında kemer kullanmalı. Deadlift'i zaten güç için yapanlar powerlifter ancak gelişim ve vücut sağlığı açısından yapanlar zaten bilinçli bir şekilde yapacaktır ve aşırı yüksek ağırlıklara çıkmayacaktır. Bende aynı şekilde kendi kilomu geçmeden yapıyorum ve beni güzel etkiliyor. Duruşumu falanda güzel etkiledi.
Egolifterlar ayrı zaten.

Kişi kendi ağırlığının üzerine çıkabiliyorsa bir süre sonra aslında kemer kullanmalı. Deadlift'i zaten güç için yapanlar powerlifter ancak gelişim ve vücut sağlığı açısından yapanlar zaten bilinçli bir şekilde yapacaktır ve aşırı yüksek ağırlıklara çıkmayacaktır. Bende aynı şekilde kendi kilomu geçmeden yapıyorum ve beni güzel etkiliyor. Duruşumu falanda güzel etkiledi.
Egolifterlar ayrı zaten.
Yüksek ağırlıklara çıkmadığınız sürece bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.

İşi powerliftinge çekip yüksek kilolarda istediğiniz kadar düzgün ve formlu yapsanız bile, deadliftin yaptığı baskı omurgaya fazla gelmeye başlıyor. Ronnie Coleman'ın da sakatlanma sebebi, deadlift-squat-barbell row üçlüsüydü zaten.

Egolifterlar ayrı zaten.

260 kg deadlift yapabiliyorum 91 kiloda kemersiz 140 kg üstü çok tehlikeli güç sağlayan bir hareket Allah'a şükür fıtık gibi bir durum olmadı çok dikkat ederek doğru form ile yapıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı