Çözüldü Debian, GNOME'da Xwayland'da tearing

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
20
Yer
Nordschleife
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese selam. Kendim araştırmama rağmen bir sonuca varamadığım için konu açma gereksinimi duydum. GNOME'da wayland sunucusunda NVIDIA kartı üzerinden xwayland aracılığıyla oyun oynadığımda ciddi tearing problemleri yaşıyorum. Eskiden Wayland'da sorun olmadan oynayabiliyordum ancak şimdi oynayamıyorum. Vulkan, OpenGL, proton vs. hepsinde NVIDIA kartı kullanılıyorsa tearing oluyor. Başkaları GNOME wayland üzerinde aynı durumda sorun yaşamadan oynayabiliyor ancak sebebin ne olduğunu anlamadım. Sürücü değiştirdim ancak aynı hatayı aldım, KDE kurdum onda da aynı hatayı aldım. Fedora kurmayı denedim ancak performans sorunları yüzünden Steam'ı indirmeden kaldırdım.

Şu anki bilgisayarım şöyle;
ASUS marka laptop.
Intel Core i5-6200U işlemci, Intel HD Graphics 520.
GTX 950M 4 GB DDR3(VRAM) GPU.
12 GB DDR3 RAM 1600 MHz 1.35v
Samsung 860 EVO 250 GB SSD.

Yazılımlar ise şöyle;

Debian sid veya unstable sürümü.
GNOME 43, üzerinde resmi olmayan dinamik üçlü arabellek yaması var.
XanMod 6.1.30 LTS kernel(5.15 ve 6.3 gibi çekirdekleri, orijinal çekirdeği de denedim, aynı sorun mevcut)
NVIDIA'nın 525 sürücüleri(530 kurup denedim ancak aynı sorun mevcut)

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Tam konuyu açtığım gecenin sabahına doğru 535 sürücüsünün betası çıktı. DMA_BUF_V4 desteği sürücüye eklendi. Sanırsam çözüm olabilir.

Herkese selam. Kendim araştırmama rağmen bir sonuca varamadığım için konu açma gereksinimi duydum. GNOME'da wayland sunucusunda NVIDIA kartı üzerinden xwayland aracılığıyla oyun oynadığımda ciddi tearing problemleri yaşıyorum. Eskiden Wayland'da sorun olmadan oynayabiliyordum ancak şimdi oynayamıyorum. Vulkan, OpenGL, proton vs. hepsinde NVIDIA kartı kullanılıyorsa tearing oluyor. Başkaları GNOME wayland üzerinde aynı durumda sorun yaşamadan oynayabiliyor ancak sebebin ne olduğunu anlamadım. Sürücü değiştirdim ancak aynı hatayı aldım, KDE kurdum onda da aynı hatayı aldım. Fedora kurmayı denedim ancak performans sorunları yüzünden Steam'ı indirmeden kaldırdım.

Şu anki bilgisayarım şöyle;
ASUS marka laptop.
Intel Core i5-6200U işlemci, Intel HD Graphics 520.
GTX 950M 4 GB DDR3(VRAM) GPU.
12 GB DDR3 RAM 1600 MHz 1.35v
Samsung 860 EVO 250 GB SSD.

Yazılımlar ise şöyle;

Debian sid veya unstable sürümü.
GNOME 43, üzerinde resmi olmayan dinamik üçlü arabellek yaması var.
XanMod 6.1.30 LTS kernel(5.15 ve 6.3 gibi çekirdekleri, orijinal çekirdeği de denedim, aynı sorun mevcut)
NVIDIA'nın 525 sürücüleri(530 kurup denedim ancak aynı sorun mevcut)

NVIDIA hala wayland ile sorun çıkarıyor. Tam anlamıyla bir uyum henüz sağlanmadı. İstersen bir de xorg üzerinde dene oyunları.

Tam konuyu açtığım gecenin sabahına doğru 535 sürücüsünün betası çıktı. DMA_BUF_V4 desteği sürücüye eklendi. Sanırsam çözüm olabilir.

Çözüm

Geri
Yukarı