Debriyaj pedalı hakkındaki yakınmam

Yer
North Memphis
Bir maruzatım olacaktı 😶‍🌫️. Öncelikle ben debriyajın nasıl çalıştığını pek bilmiyorum.

Soruma gelirsek ukalalık etmek gibi olmasın ama devreye sokup devreden çıkardığımız bir pedal neden hidrolik bir sisteme sahip? Neden ayağımızı 2 metre uzatıp vitese takıyoruz? Yani ayağımızla olsun elimizle olsun bir tuşa basılı tutalım ve debriyaj aktif olsun sonra vitese mi takıyoruz ne yapıyorsak yapalım ve elimizi/ayağımızı o tuştan çekelim. Neden bu şekilde icat edilmemiş? Debriyajın çalışma prensibine mi aykırı acaba?

Son düzenleme:
Esen olsun, ben manuel ehliyet dersi alıyorum. Birkaç gün sonra 3. direksiyon dersime gideceğim. Arabayı kaldırırken veya vites değiştirirken artık çok zorlanmıyorum ama bir maruzatım olacaktı 😶‍🌫️. Öncelikle ben debriyajın nasıl çalıştığını pek bilmiyorum.

Soruma gelirsek ukalalık etmek gibi olmasın ama devreye sokup devreden çıkardığımız bir pedal neden hidrolik bir sisteme sahip? Neden ayağımızı 2 metre uzatıp vitese takıyoruz? Yani ayağımızla olsun elimizle olsun bir tuşa basılı tutalım ve debriyaj aktif olsun sonra vitese mi takıyoruz ne yapıyorsak yapalım ve elimizi/ayağımızı o tuştan çekelim. Neden bu şekilde icat edilmemiş? Debriyajın çalışma prensibine mi aykırı acaba?

Hocam arabayı kaldırırken yarım debriyaj yapıyorsunuz ya onun için tuş şeklinde değil. Tuş gibi pedalı olan araba da kullandım kaldırmak cidden zor oluyor. Hidrolik olması da fren gibi az kuvvet uygulayarak kullanabilmek için. Debriyaj ın yaptığı şey vites kutusuyla motoru ayırmak. Sen vites değişirken debriyaj bastığında devrin yavaş yavaş düşmesi de o. Boşta kalıyor ve kendi duruyor neredeyse.

Kavrama hidro-elektronik kontrole bırakılırsa vites türü yarı otomatik oluyor ve maliyet artıyor. Yarı otomatik şanzımanlar var.

Yani ayağımızla olsun elimizle olsun bir tuşa basılı tutalım ve debriyaj aktif olsun.
Gerçek bir Waifu otomatik vitesi keşfediyor.

Sebebi manuel olması. Zamanında o kadar gelişmiş teknoloji yoktu. İnternetten mekanik videolara bakmanızı tavsiye ederim. Şahsen benim olayı tam olarak anlamam öyle olmuştu.
Çoğu araç kullanan yaşlı (40+) tanıdığım bilmiyor. Adamlar zamanla deneyerek nasıl sorun çıkarmadığını öğrenmiş ve öyle kullanıyorlar. Ben ise ne yaparsam ne olacağını bilerek kullanıyorum.

Son düzenleme:
Hocam arabayı kaldırırken yarım debriyaj yapıyorsunuz ya onun için tuş şeklinde değil. Tuş gibi pedalı olan araba da kullandım kaldırmak cidden zor oluyor. Hidrolik olması da fren gibi az kuvvet uygulayarak kullanabilmek için. Debriyaj ın yaptığı şey vites kutusuyla motoru ayırmak. Sen vites değişirken debriyaj bastığında devrin yavaş yavaş düşmesi de o. Boşta kalıyor ve kendi duruyor neredeyse.

Hocam doğru söylüyorsunuz, yarım debriyaj hadisesini unutmuşum. Ama yine de çok uzun be. Boyum da çok kısa değil ama koltuğu öyle bir ayarlamam gerekiyor ki yani debriyaja rahat basacak şekilde ayarlıyorum bu sefer de gaz ve fren için çok yakında kalıyorum. Bir kere vites elimde kalıyordu, hoca kızdı baya "tam bas lan şu debriyaja" diye çok kez kızdı.

Pedallar yan yana değil mi? Nasıl birine rahat basabiliyorken diğerine çok yakın oluyorsunuz?
Debiyaja sonuna kadar bastığınızda rahat olduğunuz (bağdaş kurduğunuz değil) duruma gelmeniz yeterli. Bacağınız neredeyse tamamen düz olmalı basılıyken. Diğer pedallara zaten hafif dokunuluyor çoğu zaman. Bükülü bir diz bunu kolaylaştırıyor.

Senin dediğin otomatik oluyor hocam zaten manuelin olayı bu. Manuel yani. Kendin atıyorsun vitesi. Otomatik de otomatik işte.

Yeni konular

Geri
Yukarı