Dedemden kalan külçe gümüş müdür?

V12

Hectopat
Arkadaşlar konu başlığını yanlış seçmiş olabilirim bunun için kusura bakmayın. Size şöyle bir sorun olacak elimde bir külçe var dedem öldükten sonra onu bana bırakmış, buldum aldım, sanki bir kalıbın içine eritilmiş hali dökülmüş o şekilde külçe haline gelmiş, ama küçük. Bunun gümüş olduğunu düşünüyorum ama nasıl öğrenebilirim, gümüş olup olmadığını nasıl ayırt edebilirim. Külçenin üzerinde büyük harflerle "banka" yazıyor o yüzden gümüş üzerinde duruyorum. Fikirlerinizi bekliyorum.
Ayrıca biraz zorlandığımda eğilen bir şey.

Dosya Ekleri

• 1607166277591980270854.jpg
    1607166277591980270854.jpg
    161,7 KB · Görüntüleme: 196
Arkadaşlar konu başlığını yanlış seçmiş olabilirim bunun için kusura bakmayın. Size şöyle bir sorun olacak elimde bir külçe var dedem öldükten sonra onu bana bırakmış, buldum aldım, sanki bir kalıbın içine eritilmiş hali dökülmüş o şekilde külçe haline gelmiş, ama küçük. Bunun gümüş olduğunu düşünüyorum ama nasıl öğrenebilirim, gümüş olup olmadığını nasıl ayırt edebilirim. Külçenin üzerinde büyük harflerle "banka" yazıyor o yüzden gümüş üzerinde duruyorum. Fikirlerinizi bekliyorum.

Hocam ben kasa anahtarına benzettim.

Hocam bu resimle bilemeyiz, gümüş bir asaya benziyor. :D

Açıkçası gümüş külçeler bu şekilde dökülmez, alaşım gibi duruyor. Eğer gümüş ise çok ağır olmalıydı, kütlesi hakkında bilgi versen iyi olurmuş. Ayrıca hiç karartı göremiyorum gümüş olma ihtimali çok düşük.

Bilemiyorsanız yorum yapmayın arkadaşlar sizi zorlayan yok, illa ki bilgisi olan birileri oluyor.

Hocam ben kasa anahtarına benzettim.

Hocam tam olarak ön ve arka tarafını atmadım, arka kısmını da görürseniz külçe olduğunu fark edersiniz.

Açıkçası gümüş külçeler bu şekilde dökülmez, alaşım gibi duruyor. Eğer gümüş ise çok ağır olmalıydı, kütlesi hakkında bilgi versen iyi olurmuş. Ayrıca hiç karartı göremiyorum gümüş olma ihtimali çok düşük.

Bilemiyorsanız yorum yapmayın arkadaşlar sizi zorlayan yok, illa ki bilgisi olan birileri oluyor.

200GR'dan fazladır. Tam tahmin vermem mümkün değil maalesef.

Bence tungsten veya titanyum.
Nereden bilelim kardeşim? Kuyumcuya gidip sorabilirsiniz.

Titanyumu elinle eğebiliyorsan doğrudur.

Bunu bir kuyumcuya falan en azından sorsanız. Fotoğrafla olmaz bu işler.

Bende öyle düşünüyorum hafta içi bakayım.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı