Deepin batarya az dayanıyor

eneskt

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Ana sistem olarak bir süredir Deepin kullanıyorum fakat laptop Windows iken Full şarjla 5-6 saat giderken artık 3 saat zor dayanıyor, bunun için yapabileceğim bir şey var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ana sistem olarak bir süredir Deepin kullanıyorum fakat laptop Windows iken Full şarjla 5-6 saat giderken artık 3 saat zor dayanıyor, bunun için yapabileceğim bir şey var mı?
Deepin hem güvenli değil hem de ağır bir dağıtım. Mağaza içine izleyici koymuşlardı ve masaüstü ortamı ağır. Fazla kaynak tüketir o yüzden pil çok dayanmaz. Daha hafif ve güvenli olan UbuntuDDE deneyebilirsin.

Sisteminiz nedir?

Harici GPU her zaman aktif olabilir. Ek olarak Deep'in önermiyorum.

• Işlemci. AMD Ryzen ™ 5 3500U.
  • Grafik. Radeon™ Vega 8 Graphics.
  • Hafıza. 8 GB DDR4.

Deepinden batarya problemi hariç çok memnunum teşekkürler.
Deep'in hem güvenli değil hem de ağır bir dağıtım. Mağaza içine izleyici koymuşlardı ve masaüstü ortamı ağır. Fazla kaynak tüketir o yüzden pil çok dayanmaz. Daha hafif ve güvenli olan UbuntuDDE deneyebilirsin.

Veri hırsızlığı söylentiden ibaret. Çok ağır da değil bence. Güç tüketimine gelecek olursak evet o biraz fazla ama bataryaya bu kadar yansıyor olması çok tuhaf. Son olarak Ubuntu DDE yi kullandınız mı? Kullandıysanız ne kadar kullandınız bilmiyorum ama bana berbat geldi çok fazla bug ve çökme problemi var.

Son düzenleme:
  • Işlemci. AMD Ryzen ™ 5 3500U.
  • Grafik. Radeon™ Vega 8 Graphics.
  • Hafıza. 8 GB DDR4.

Deepinden batarya problemi hariç çok memnunum teşekkürler.

Veri hırsızlığı söylentiden ibaret. Çok ağır da değil bence. Güç tüketimine gelecek olursak evet o biraz fazla ama bataryaya bu kadar yansıyor olması çok tuhaf. Son olarak Ubuntu DDE'yi kullandınız mı? Kullandıysanız ne kadar kullandınız bilmiyorum ama bana berbat geldi çok fazla bug ve çökme problemi var.
Evet kullandım, hiçbir çökme ya da bug sorunu ile karşılaşmadım. Zaten veri çalmıyor, mağazada yüklediğiniz uygulamaları izliyordu ve kaynak kodlarında izleyici olduğu öğrenildi.

Evet kullandım, hiçbir çökme ya da bug sorunu ile karşılaşmadım. Zaten veri çalmıyor, mağazada yüklediğiniz uygulamaları izliyordu ve kaynak kodlarında izleyici olduğu öğrenildi.

Yorumunuz için teşekkürler. Varsın izleyecekse Deepin izlesin. Ubuntu DDE tecrübeniz de ilginçmiş gerçekten bende dayanılmayacak kadar sorun çıkarmıştı.

Bu komut ile çalışan servisleri öğrenebilirsiniz.
systemd-analyze blame

Bu komut ile işinize yaramayan servisleri kapatabilirsiniz.
sudo systemctl disable servis-adı

Bu komut ile servisleri geri çalıştırabilirsiniz.
sudo systemctl enable servis-adı

Bir de hiç deneyimim olmadı ama bir TLP olayından bahsediliyor, arama motorundan araştırabilirsiniz.

Deepin açık kaynak ve özgür yazılım felsefesi açısından sıkıntılı yaklaşımlar sergiliyor. Mesela kurulum için bir EULA kabul etmek zorundasınız. Ayrıca kendisi tarafından hazırlanan bazı yazılımları non-free olarak sunması da oldukça garip.

Bu yazılımların kaynak kodlarına ulaşmak mümkün değil, neden böyle yaptığını bilmiyorum ama benim açımdan şüphe uyandırıcı olması için yeterli.

Bir de geliştiricileri çok ilgisiz. OpenSuse'nin bulduğu ve bildirdiği bir güvenlik açığını çok uzun süre kapatmadılar. Arch wikisinde bu husus hala belirtiliyor, bağlantıdan Suse tarafındaki gelişmelere ulaşılabilir.

Mesela Deepin'in son sürümlerinden bir tanesine seçenekli/opsiyonel olarak 5.7.x çekirdeği eklemişlerdi. Oysa ki ISO dosyası yayınlandığında, çekirdeğin 5.7.x serisi için destek bitmişti. Böyle bir durum da desteği biten çekirdeği kullananlar, olası güvenlik açıklarına maruz kalmış olabilirdi. En son sürüme de çekirdeğin 5.8.x serisini opsiyonel olarak eklediler, şu an bunun için de aynı durum yaşanıyor. Deposundaki 5.8.x çekirdek neredeyse 1 aydır güncelleme almadı. Bence bu yaklaşımları sorunlu ve sorumluluk anlayışına aykırı.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı