Default Radeon WattMan settings have been restored due to unexpected system failure

enesenol

Kilopat
Daha fazla  
Yaklaşık 2-3 ay önce bilgisayarda CS:GO veya Dota 2 oynarken ara ara bilgisayar kendini aniden resetlemeye başladı. Resetlendikten sonra masaüstünün sağ altında şu hatayı alıyorum :

"Default Radeon WattMan settings have been restored due to unexpected system failure"

Bu hatayı haftada bir alırdım ta ki PUBG satın alana kadar. PUBG'de oyun bulup servera girdikten en fazla 3 dk sonra bu hatayı kesin alıyorum ve PUBG oynayamadım doğru düzgün.

Bu konuyu açmadan önce baya bir araştırdım bu sorunun çözümünü hiçbiri işe yaramadı. Yaptıklarımı şunlar:

DDU yükleyip ekran kartı sürücüsünü sildim ve güncel olanı AMD'nin sitesinden indirip kurdum.
MSI Afterburner ve GPU Tweak gibi ekran kartının ayarlarıyla oynayan uygulamaları sildim.

AMD'nin kendi forum sitesinde bu konu hakkında tartışılan bir başlıkta birisi Global Wattman ayarlarından ekran kartı frekansını -%20 düşürmesini istemiş. Ben de deneyeyim dedim ve işe yaradı ama ekran kartımı tam verimle kullanamadıktan sonra oyunun anlamı kalmıyor. Zaten PUBG çok performans gerektiren bir oyun ve ben istediğim kalitede oynayamıyorum.

Başka bir başlıkta ise bu sorunun ekran kartının fazla ısınmasından dolayı olduğunu iddaa etmişler ve ben de sonra Global Wattman'daki grafiklerden yararlanarak kendim deneme yanılma yoluyla ekran kartının fan ve Frekans ayarlarıyla oynadım. Frekansı-%5 ve fanın hızını manuel olarak 2100 RPM yaptığımda sorunsuz çalıştı ama bu sefer de çok fazla gürültü oldu fanlardan dolayı. Bu arada fan otomatik çalıştığında GPU çekirdeğin 70 dereceye kadar çıkmasına müsade ediyor ve %25 ile çalışıyor fan. Sizce bu normal mi? Kartta herhangi bir sorun olduğunu sanmıyorum çünkü grafikte full %100 verimle çalışıyordu.

Sistemin Aida64 ile raporunu ve HWINFO64 ile de sistem özetini atacağım. Yük altında iken nasıl sistem raporu atarım bilmiyorum o yüzden onu atamadım.

Sistem donanımları:
  • Asus R9 380X 4GB (OC olmayan versiyon)
  • Intel I5 6400
  • Kıngston HyperX Fury 2133Mhz DDR4 RAM(Single Channel)
  • Corsair +80 650 W
Edit: Sistem raporunu da atamadım sadece resim atabiliyorum galiba.

Sistem.png

Bilgisayardan anlayan yetkili yok mu bana yardım edebilecek bu sorun hakkında ?

Edit: Aida64 Stability Test ile ölçüm yaptım sonuçları PC'de eve geçtiğim zaman screenhotları atarım. Ekran kartı 70℃ de sabitlendi işlemci ise 50℃. civarındaydı. Galiba sorunun sıcaklık ile alakası yok.

Yük altında Aida64 sonuçları

Edit : DDU ile güvenli modda grafik sürücüsünü sildim ve eski olanı ( AMD Catalyst) kurdum. Sonuç değişmedi, sorun devam ediyor fakat bu sefer PC resetlendikten sonra sağ altta çıkan WattMan hatasını almıyorum.( Muhtemelen Catalyst'de WattMan ayarları diye bir şey yok, o yüzden hatayı almıyorum.)

Artık sorunun donanımsal olduğundan şüphelenmeye başladım.
Kartı servise vereyim mi yardım edin lütfen @Recep Baltaş @Ali Güngör

Dosya Ekleri

• screenshot.png
    screenshot.png
    74,4 KB · Görüntüleme: 515
  • stabilitytest.png
    stabilitytest.png
    15,9 KB · Görüntüleme: 391
  • stabilitytest2.png
    stabilitytest2.png
    17,7 KB · Görüntüleme: 487
Bu hatayı ben çok ama çok alıyordum. PUBG oynuyorsam günde en az 5-10 kere yemişliğim var. BIOS ayarlarını güncelledim ve düzeldi.
Anakartın BIOS ayarı mı yoksa ekran kartının mı?

Edit: Kartı servise verdim herhangi bir sorun bulunamadı, dönmesini bekliyorum.

Aynı sorun bende de var bilen birisi yardımcı olabilir mi? Çözdüm diyen gitmiş nasıl oldu neden oldu detaylıca yazılsa keşke.

Geri
Yukarı