Dehb nedir?

Fe mert

Decapat
Daha fazla  
Dehb nedir ve adhd nedir? Doktor bana dikkat eksikliği var hiperaktivitede var ama az dikkat eksikliğine bağlı dedi. Ben neyim ve ikisiniz anlamını bilen biri yazabilir mi?

DEHB: Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu'dur.
ADHD: Attention Deficit Hyperactivity Disorder'dır yani ikisi aynı şeydir fakat farklı dildedirler.
Sen sonuçta Türkçe olarak DEHB, İngilizce olarak ADHD hastasısın, bu da demek ki;
1. Dikkatini toplamakta ve sürdürmekte sıkıntı yaşıyorsun.
2. Hareketlerin "normal" denen sınırların üstünde. (Fiziksel veya psikolojik hareket yani hayal kurma ve konuşma da yerinde duramama yerine olabilir sadece fiziksel aktivite değil.)
3. Kendini tutma ya da kontrol etme konusunda "normal" insanlardan daha fazla zorlanıyosun.

Daha devam edebilirim ama çok uzun olur senin araştırıp doktora sorman daha mantıklı olur. Teknik olarak bir "hastalık" olmasına rağmen aslında ya da özünde bir farklılıktır. Ayrıca bazılarının dediğinin aksine(burada diyen yok da toplumda diyorlar) tedavi olmaz şeker, tansiyon gibi kroniktir sadece semptompları azaltılır ve hayatının sonuna kadar devam eder. Çizdirme yapılamayan bir miyop gibi düşün sadece gözlük veya lens takabilirsin (gibi). Bazı yerlerde zorluklar çıkarır fakat doğru alanı bulursan kendin için hayatın çok kolaylaşabilir de. Ve son olarak önemsiz bir şey KESİNLİKLE değildir. Herkeste de yoktur. (DEHB olan ve aktif olarak ilaç tedavisi gören aynı zamanda boş zamanlarında araştıran biri olarak yazıyorum).

dehb: Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu'dur.
adhd: Attention Deficit hyperactivity Disorder'dır yani ikisi aynı şeydir fakat farklı dildedirler.
Sen sonuçta Türkçe olarak dehb, İngilizce olarak adhd hastasısın, bu da demek ki;
1. dikkatini toplamakta ve sürdürmekte sıkıntı yaşıyorsun.
2. hareketlerin "normal" denen sınırların üstünde. (fiziksel veya psikolojik hareket yani hayal kurma ve konuşma da yerinde duramama yerine olabilir sadece fiziksel aktivite değil.)
3. kendini tutma ya da kontrol etme konusunda "normal" insanlardan daha fazla zorlanıyosun.

Daha devam edebilirim ama çok uzun olur senin araştırıp doktora sorman daha mantıklı olur. Teknik olarak bir "hastalık" olmasına rağmen aslında ya da özünde bir farklılıktır. Ayrıca bazılarının dediğinin aksine(burada diyen yok da toplumda diyorlar) tedavi olmaz şeker, tansiyon gibi kroniktir sadece semptompları azaltılır ve hayatının sonuna kadar devam eder. Çizdirme yapılamayan bir miyop gibi düşün sadece gözlük veya lens takabilirsin (gibi). Bazı yerlerde zorluklar çıkarır fakat doğru alanı bulursan kendin için hayatın çok kolaylaşabilir de. Ve son olarak önemsiz bir şey kesinlikle değildir. Herkeste de yoktur. (dehb olan ve aktif olarak ilaç tedavisi gören aynı zamanda boş zamanlarında araştıran biri olarak yazıyorum).

Zaten bana dikkat eksikliği hiperaktivite teşhisi kondu ben forumlarda biri dehb bazıları dahb yazdı ne olduğunu anlayamadım o yüzden sordum bende ilaç tedavi görüyorum zaten concerta 27 ama medikinet 20 ya da 30 geçiceğiz.

Yeni konular

Geri
Yukarı