Dell 1564 Post Installation

lifeframe

Hectopat
Herkese merhaba, Dell inspiron 1564 modeli laptop'a kurulum sonrası yaşadığım sorunlardan ve bunların çözümlerinden bahsedeceğim. Bu model laptop kullanıcılarının yararlanabileceği gibi aynı hardware kodlarına sahip başka laptop sahiplerinin de yararlanabileceğini düşünüyorum.

Sistem özelliklerini sıralamak gerekirse.
Cpu: I3 330m
Gpu:Ati radeon mobility 5470 1gb
Lan: RTL8169
Wifi:Broadcom BCM4312
Ses kartı:Realtek ALC272

Öncelikle temiz kurulum sonrasında yaşadığım belli başlı eksikliklerden başlayalım
1-Klavye
2-Ekran kartı
3-Ses kartı
4-Ethernet kartı
5-Kablosuz ağ kartı
6-Pil göstergesi
7-Apple account'u gereken servislerde login sorunu

Hala çözüme kavuşmayan ya da native olmayan kompomentler
1-kablosuz ağ(wpa2 şifreli ağlara bağlanma hatası)
2-Ses kartı (basit bir patch yardımıyla çözüme kavuşuyor)

Nireseh distro default olarak clover bootloader ile gelmekte. öncelikle bu loader ile ekran kartını bootlist'i editleyip yeni kextler kurarak tanıtmak çok kolay olmadı.
Görece olarak basit chameleon bootloader'ı kurmak ekran kartını full çözünürlükte çalıştırmakta daha başarılı.

İşlem adımları şu şekilde.
Ekran kartı için:
1-1 temiz kullanımdan sonra forumda çokça anlatılan multibeast yazılımından fakesmc paketlerini kurulumu yapın.
1-2 clover bootloaderı chameleon bootloaderın son versiyonu ile değiştirin.
1-3 chameleon wizardı çalıştırıp org.chameleon.boot.plist sekmesine girin.
Burda yapıcağımız değişikliklerin amacı ekran kartını aktif etmek ve applestore gerektiren ygulamalara erişebilmek.
Şu kutuları işaretliyoruz;
Ethernet built-in
Restart fix
Graphics enabler
Ati config
Hemen altındaki kutuda hoolock'u seçiyoruz
Hraphics mode 1366*768*32
Save dedikten sonra sistemi baştan başlatıyoruz.

Bu adımdan sonra sistemin ekran çözünürlüğü 1366*768 olarak ayarlanmış şekilde açılacaktır.

2-sıklıkla klavyeyle fakesmc'yi yükledikten sonra klavye çalışmıyor bunun için tekrar multibeast içindeki ps2 keyboard/mouse kextini kurmak işe yarıyor. sistem güvenlik şifresini klavye çalışmadığı için giremezseniz ayarlardan sanal klavye açıp kuruluma devam edebilirsiniz.
3-ethernet ve wlan için linkteki kextleri, kext editor programı ile kuruyoruz.
4-ses kartını çalıştırmak benim için kolay olmadı. ilk temiz kurulumdan sonra çalışmıştı ama nedense sonraında çalışmamaya başladı. voodoo'nun ve alc'nin kendi textlerini kurmama rağmen bir işe yaramadı. siz yine de tekrar deneyin. ben voodoo loader programını ile çalıştırmayı başardım. bu programı dock'a kilitledim ve bilgisayar açıldığında çalışacak şekilde ayarladım.
5-pil göstergesi için kext'i linkte veriyorum.

Linkte bulabilecekleriniz şu şekilde;
pil,ethernet,wifi için kext, kext editor, chameleon bootlader, chameleonwizard
Örnek bootlist
Ses için yama (önce voodoo sürümleri deneyin olmazsa kullanın)
Şimdilik wifi ağlardaki şifre konusu dışında sorunsuz çalışmakta
Sorunuz olursa bilgim dahilinde cevaplamaya çalışırım.

Ekran görüntüsü:
VyG6q1d.jpg

kext'lerin linki
Dell 1564 Kexts.zip - Google Drive

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı