Dell 7577 - Dell G5 - Koç Sistem Servisi - Ebrar Bilgisayar İncelemesi

Öncelikle merhabalar. Bu yazıda sizlere Ebrar Bilgisayar'dan aldığım Dell 7577 GTX 1060 ekran kartına sahip modelin incelemesini ve sonrasında başıma gelen bir takım talihsiz olayı anlatacağım. Bu yazı gerçekten uzun olacak haberiniz olsun. :)

08 Nisan 2018 tarihinde Hepsi Burada sitesi üzerinden, ürünün satıcısı olarak Ebrar Bilgisayarın olduğu Dell 7577 GTX 1060 modelli bilgisayarı satın aldım. Satın aldığım tarih pazar gününe denk geldiği için ürün bana ertesi gün kargolandı. 10 Nisan 2018 tarihinde de elime ulaştı. Cihazı büyük bir sevinçle açtım ve ilk günler gerçekten harika bir şekilde kullandım. O kadar mutluydum ki cihazı neredeyse her gün siliyordum. :) İlk günler oyun falan yüklememiştim. Daha sonra oyun bilgisayarında oyun oynamamak haksızlık olur diyerek aptallık yapıp korsan olarak GTA V indirip kurdum ve oynamaya başladım. Fakat memnun olamadım ne yazık ki. Çünkü oyunda kenar yumuşatma ayarını x16 yaptığım halde halen oyunda kırılmalar, uzakların bulanık olması gibi bir takım problemlerle karşılaştım. Oyun korsan olduğu içindir diye gidip orijinal GTA V satın alıp öyle denedim fakat herhangi bir düzelme olmadı ne yazık ki. Bir hafta geçtikten sonra cihazın şarj soketinin olduğu yerden cızz sesi duymaya başladım. Problemin şarj soketinde olmadığı belliydi. Düpedüz coil whine sorunu vardı. Moralimin nasıl bozulduğunu sizlere anlatamam. Resmen psikolojim bozulmuştu. Bilgisayarın bulunduğu odadan çıkmama rağmen kulaklarımın içinde cızz sesi yankılanıyordu adeta. Daha sonra cihazın yeni cihaz ile değişim yapılması için Ebrar Bilgisayar ile WhatsApp hattı üzerinden yazışmaya başladım.

Ebrar Bilgisayara durumu anlattım. Kendileri de değişim yapılabilmesi için DOA Raporu dediğimiz raporun yetkili servisten alınması gerektiğini söylediler. Dell cihazlarına bakan yetkili servis Koç Sistem servisi. Ebrar Bilgisayar müşteri hizmetlerinde görüştüğüm kişi Koç Sistemin telefon numarasını verdi ve görüşmemi istediler. Verilen telefon numarasını aradım ve Koç Siteme olan biteni anlattım. Tamir yapılmamasını, DOA raporu çıkartılmasını istedim. Benden önce tek tek bütün sorunları söylememi istediler ve daha sonra Yurtiçi Kargo anlaşma numarası verdiler. Bu numarayla Yurtiçi Kargo ile cihazı verilen adrese ücretsiz kargolayabiliyorsunuz. Cihazı kargoladım ve servise ulaşana kadar kargo takip numarası ile kontrol ettim. Zaten ertesi gün ellerine ulaşmıştı ve telefonuma mesaj olarak cihazınız servis merkezimize ulaştı tarzında bir mesaj göndermişlerdi. Yaklaşık bir hafta sonra DOA Raporu verildiğine dair bir e-posta aldım. Çok mutlu oldum ki yanımda gördüğüm ilk kişiye sarılmıştım. :) Cihazı Koç Sitem o gün bana geri kargoladı, bende Ebrar Bilgisayara raporun verildiğini söyledim sitelerinde ki canlı destek üzerinden. Raporu e-posta olarak kendilerine göndermelerini, kontrol edeceklerini söylediler. Hemen gönderdim ve yaklaşık bir dakika sonra raporu doğruladılar. Onlarda Koç Sistem gibi bir kargo anlaşma numarası verdiler ve MNG Kargo ile kendilerine göndermemi istediler. Yine o gün cihazı Ebrar Bilgisayara kargoladım. Ertesi gün yeni cihaz bana kargolandı ve ondan sonra ki günde elime ulaştı.

Yeni cihazı kutusundan çıkarttım fakat kutu hiç açılmamasına rağmen poşeti tozlu gibiydi. Fazla umursamadım, fabrika öyle paketlemiştir diyerek güzelce kullanmaya başladım. Bu cihazda da oyunlarda bulanıklık ve kenar yumuşatma sorunu olduğunu farkettim. İki cihazda da aynı sorun yoktur dedim ve normal karşılayarak güzelce kullanmaya ve oynamaya devam ettim. Zaten yeni cihazın gelme sürecinde arkadaşlarımla internet kafeye gidip oyun oynamıştık. Orada ki bilgisayarda 1050Ti ekran kartı bulunuyordu ve bilgisayarda GTA V oynamaya başladığımda benim bilgisayarımda olduğu gibi bunda da bulanıklık ve kenar yumuşatma problemi vardı. Zaten MSAA ayarını x4 veya x8 yapınca hiç bir sorun kalmıyordu.

Yeni gelen cihazı da yaklaşık iki ay kullandım. Bir gün cihazda oyun oynarken cihazı fişten çıkartıp koşa koşa oturma odasına götürmem gerekti. Cihazı havaya kaldırdığımda cızz diye bir fan sürtme sesi duydum. Cihazın fanları son devirde döndüğü ve aniden kaldırıp götürmemden dolayı olacak ki cihazın içindeki birinci yani işlemci fanı, olması gerekenden hem daha fazla hemde daha garip bir ses çıkartmaya başladı. Cihazı özellikle masaya koyduğumda uğultu tarzında bir ses çıkıyordu. Cihazın içini açıp fanlara baktığımda herhangi bir problem yoktu, fakat masada durduğu gibi kaldırıp işlemci fanının orta kısmına dokunduğumda tık gibi bir ses çıkartıyordu ve sanki fan olduğu yerden çıkmış gibi duruyordu. Diğer fanda böyle bir problem yoktu. Bu arada cihazı kutudan çıkarttığımda sağ hoparlörde çok az cızırtı sesi çıkıyordu. İki aylık kullanımdan sonra sağ hoparlörde ki cızırtı dahada artmıştı. Ne müzik dinleyebiliyordum, ne de video izleyebiliyordum. Bu arada bu cihazda %7 seviyesinde batarya aşınma seviyesi oluştu. Neden olduğuna dair bir fikrim yok cihazı daha iki aydır kullanmıştım. Bu sebeplerle cihazı yine servise göndermeye karar verdim.

İlk cihazda ki servise gönderme süreci bu cihazı gönderirken de yaşandı. Ama daha kısa bir sürede yani iki günde raporun verildiğine dair bir e-posta aldım ilk cihazda olduğu gibi. Raporla birlikte cihazı Ebrar Bilgisayara gönderdim. Fakat Ebrar Bilgisayarda benim cihazımın stoklarının bittiğini öğrendim. Ebrar Bilgisayar bu durumda sadece para iadesi yapabileceklerini belirtti. Cihazı 5.799 TL gibi bir fiyata satın almıştım ve cihazım başka sitelerde 6.800 TL civarındaydı değişen dolar kuru yüzünden. Kendilerine kesinlikle para iadesi yapmamalarını, başka bir çözümü olup olmadığını sordum. Onlarda bana distribütör firmanın değişim yapmak zorunda olduğunu söylediler. Distribütör firma ile konuştum ve cihazın varsa aynısını yoksa bir üst model olan Dell G5 ile değişiminin yapılmasını istediğimi belirttim. Aynı şekilde bu isteğimi Ebrar Bilgisayarda Distribütör firmaya e-posta olarak gönderdiler. İlk başta Dell 7577 GTX 1050Ti ekran kartlı modeli önerdiler. Fakat reddettim ve Dell G5 adlı cihazı istediğimi belirttim. Bir kaç gün sonra Dell 7577 ile Dell G5 arasında 15$ fark olduğunu, kabul edersem Dell G5 adlı cihazı gönderebileceklerini söylediler. Kabul ettim ve Ebrar Bilgisayara 15$ ödemeyi yaptım. Dell G5 adlı cihaz 20 Temmuz 2018 tarihinde elime ulaştı. İkinci cihazın servise gönderilmesi, daha sonra servisten gelip Ebrar Bilgisayara gönderilmesi ve Ebrar Bilgisayarın sorunlu cihazı distribütör firmaya gönderip bana bir üst model cihazın gönderilme süreci toplamda 3 hafta kadar sürdü. Cihazı servise gönderdiğim tarih 3 Temmuz 2018, yeni cihazın bana gelmesi 20 Temmuz 2018 tarihinde olmuştur.

İncelemelere gelecek olursak, Dell 7577 ile Dell G5 arasında tasarımsal olarak hiçbir fark yok. Sadece işlemcisi üst model bir işlemci yani i7 8750H. RAM Dell 7577 adlı cihazda 1x16GB 2400MHZ olarak geliyor. Dell G5 adlı cihazda ise 2x8GB 2666MHZ şeklinde oluyor. Yani RAM çift kanal ve yüksek frekans olarak çalışıyor. Başka herhangi bir fark yok.

Dell 7577 adlı cihazda sorunları çıkartırsak çok memnun kaldığımı söyleyebilirim. Fakat Dell G5 ile yaptığım oyun testlerinde Dell 7577 adlı cihazdan çok daha iyi performans aldığımı belirtmek isterim. En sonda Dell G5 adlı cihazın kendi çekmiş olduğum görsellerini de koyacağım.

Uzun bir yazı oldu, dolayısıyla yaptığım yazım yanlışları varsa lütfen kusura bakmayın. Buraya kadar okuduysanız eğer, sizlere teşekkür ediyorum. İyi sosyaller.

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
10.jpg

Son düzenleme:
Epey uzunmuş harbiden, neyseki bitti :)
Hayırlı olsun, bir üst model aldınız 15 Dolara :)
Başımdan geçeni anlattım, atladığım bazı yerlerde vardı. Teşekkür ederim güzel yorumunuz için :)
Evet, bir takım talihsizlikler olmuş ama sonuçta firma sizi mağdur etmemiş. Ebrar Bilgisayar da elinden geleni yapmış anladığım kadarı ile. Yeni bilgisayarınız hayırlı olsun. Ani hareketlerden kaçının alet çalışırken. ;)
Ebrar Bilgisayar gerçekten harika işler yaptılar. Özellikle canlı destek üzerinden bir saat arayla son durum nedir gibi sorularıma terslemeden cevap verdiler. Ben olsam delirirdim herhalde. Cihazı masadan kaldırmayı da pek düşünmüyorum açıkçası. :D

O kadar okudum yorum yapmadan olmaz. Hayırlı olsun iyi günlerde kullanın. Ne kadar talihsizlik olsa da mağdur edilmemiş olmanız bence çok iyi. Bazı firmalar yokuşa sürüyor garanti işlerini.
Güzel yorumunuz için teşekkürler. Bir ara Ebrar Bilgisayarın ofisine baklava ile gidip teşekkür amacıyla ikram etme fikri kafamdan geçti ama mesafeler var aramızda. :ROFL:

Bende hp bilgisayarımda sorun yaşamıştım. Ne yazık ki böyle olumlu bir süreç yaşamamıştım. Tekrardan hayırlı olsun.
Tüketici Hakem Heyetine başvursaydınız sorununuz çözülebilirdi diye düşünüyorum, sağlık olsun. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı