Dell E2216H Monitör Tavsiyesi

Spontune

Kilopat
Makaleler
11
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar monitörüm bozulduğu için 144 hertz monitörü erteleyip bunu almayı düşünüyorum. Hatta bununla devam edebilirim bilmiyorum. Öncelikle marka fanatizmi yapanlar en azından bu konuda yapmazsa sevinirim.
Monitörün özellikleri;
Dell 22 Monitör | E2216H | Dell
Alacağım site;
Dell E2216H 21.5 5ms 1920x1080
Avantajı DP girişi olması ve aynı fiyattaki monitörlerin kontrastından daha iyi olması. Diğer markaların 600:1 bunun kontrastı 1000:1. Tepki süresine gelince 5 mili saniye yazıyor ama bu bildiğiniz 5 mili saniye değil. Bu siyahtan beyaza tipik bir tepki süresi yani GTG bakıldığı zaman 1 mili saniye olabilir. Yanlış hatırlamıyorsam 1 mili saniye GTG monitörlerin ISO standardına göre 16 mili saniye idi. O da siyahtan beyaza, beyazdan siyaha şeklinde. Yani tepki süresi iyi bu monitörün onda da bir şüpheniz kalmasın. İzleme açısı da gayet iyi geliştirilmiş TN panel kullanılıyor. 60 hertz olması birazcık dezavantaj yani 75 hertz olsa iyi olurdu. Eğer bildiğiniz Full HD 1000:1 75 hertz monitör varsa bu fiyat aralığında tavsiyelerinizi bekliyorum. Sitesinde yazmıyor ama hesapladım 102,4 PPI'ya sahip. İyi bir değer. Retina standardına uzaktan yakından alakası olmasa da pikseller göze batmayacağını düşünüyorum. 21,5 inçte 1080p gayet iyi. Bunu alacağım hani aynı fiyata daha iyisi varsa tavsiyelerinizi bekliyorum. Bir de bunda DP ve VGA girişi var. Şu an APU kullanıyorum HDMI, VGA ve DVI var. DP'den HDMI kabloları var. Bunlar input lagı arttırır mı? He bir de bunun input lagı azdır değil mi? 60 hertz için 16 mili saniye olması gerekiyor. Bunun üzerinde değildir umarım. Tavsiyeden ziyade bu sorularıma cevap verirseniz sevinirim. Eğer DP to HDMI gibi kablolar input lagı arttırıyorsa ekran kartı alana kadar VGA ile kullanacağım.

selamlar. Baya zaman geçmiş, bir cevap alabildin mi soruna ve bu monitörü alıp kullanmaya başladın mı ? Eğer o zamandan beri monitörü kullanıyorsan bir feedback verebilir misin bende bu monitörü almayı düşünüyorum ? input lag var mı ? renk kontrastı nasıl ve titreme oluyor mu ? netliği nasıl ? Bilgi verebilirsen sevinirim çok yardımı olur.

Bu konudan sonra bozulan monitörü yaptırmıştım sonra o tekrar bozuldu. Şu an dizüstü bilgisayar ile takılıyorum. Monitörü almadım. Ama ileride büyük ihtimal bu monitörü alacağım incelemesini yaparım.

Ben bu arada bu monitörü aldım Dell SE2216H olanı. E2216H den farkı HDMI girişi olması. Mediamarkt dan 449 tl ye aldım 21.5". IPS diye bir özellik yazmıyor fakat ekran IPS panel gibi, çok geniş görüş açısına sahip. daha henüz titreme ghosting vs yaşamadım, ölü pixel yok, renk kalitesi de gayet iyi. 3D grafik, oyun geliştirme vs için kullanıyorum görüntü olarak bir sıkıntısı yok. VGA girişini henüz kullanıp test etmedim ama açıkçası vga girişinden bu kalite alınabilir mi bilmiyorum.

tavsiyem E2216H yerine SE2216H alın hdmi girişi önemli.

O modeli almam çünkü GTG 12 ms benim için iyi değil. Ben moba oyunları oynuyorum ve tepki süresi benim için önemli.

SE2216H 12ms de E2216H 5ms mi yani? Sence de biraz mantıksız değil mi bu E olanda sadece VGA varken diğeri Hdmi a sahip olduğu halde nasıl daha yavaş olabiliyor? Muhtemelen specsleri yazan sitelerde bir bilgi yanlışlığı var.

E olanda DP girişi de mevcut. Ayrıca E modeli 5 değil 1 ms. SE modeli GTG 12, E modeli GTG 1 ms. Tipik yani siyahtan beyaza ölçümde 5 ms griden griye ölçümde (ki siyah ve beyaz harici bütün renkler aslında gri tondadır) 1 ms değere sahip. Bilgi yanlışlığı yok. Resmi sitesinden baktım GTG 12 ms yazıyor. Büyük ihtimal VA ya da IPS panel kullanılmış oyunculara yönelik bir monitör değil yani geliştirilmiş bir IPS ya da VA panel değil.

Hocam ben de Dell 21.5 E2218HN almayı düşünüyordum ama ne türkçe ne yabancı, düzgün bir yorum bulamadım. 2216dan bir farkı var mı bilmiyorum ama siz aldıysanız memnun musunuz? 2 ay önce aldıgım Philips 223v'den memnun değilim, renkleri soluk, yazıları görmek için eğilmek zorunda kalıyorum. Onu satıp bunu almaya değer mi? oyun hastası değilim daha çok film-dizi ve tez yazmak için net, renkleri güzel göz yormayan bir monitör arıyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı