Dell G15 5*** serisi alınmamalı ve önerilmemeli!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ben de denedim @Cliff_Burton

101 derecede sucuk pişirir yanında bol demli çay demlersiniz.
Hocam derece yorumunuza katılıyorum. Dell fibi firmanın bunu düşünememesi komik o tuş olmasa daha iyiymiş. Keşke tuşun simgesi b olsaydı basınca o kadar ısınıyor ki biraz daha ısınsa patlıycak

Dell BIOS kısmında öyle bir ayar var fakat performans (özellikle valorant gibi işlemci kullanan oyunlarda) düşecektir.
Hocam hangi ayardan bahsediyorsunuz?

Ekran kartı için yaptığım testde G-Mode açılınca 80W olan ekran kartımızın 90W TDP'ye yükseltildiğini ve 100 - 150 MHz kadar OC olduğunu gözlemledim. G-Mode açıkken ekran kartı 80 dereceyi geçmiyor kapalı iken 75 derece civarında geziniyor.

Hocam derece yorumunuza katılıyorum. Dell fibi firmanın bunu düşünememesi komik o tuş olmasa daha iyiymiş. Keşke tuşun simgesi b olsaydı basınca o kadar ısınıyor ki biraz daha ısınsa patlıycak

Hocam hangi ayardan bahsediyorsunuz?
İsim konusunda bir bilgim yok fakat ısıyı düşürüp performansı düşürüyor.

Bu konu uzuyor özellikle sıcaklık üzerine ancak şimdi bu 100 105 dereceleri gören arkadaşın sistemi ile benim veya bizim laptopların sistemleri aynı değil. Hatta başlı başına işlemci farkı var. Mesela ben 5600h yerine daha ucuz 10300 olması lazım intelin bu işlemcili modelini alacaktım ancak gerek forumlarda herek yt de incelemelerde gereksiz bir ısınma sorunu yaşadığını okudum. Tabi herkes de olacak bir şey yok ama intelin de bazı özellikle laptoplarda kullandığı işlemcilerde amdden de fazla ısındığını görebiliyorum. Mesela en yakın 10300 olan modeli. Yine iyi bir soğutma sistemi ile bu işlemci de ısınmayabilir ancak bu 100 derececeleri gören arkadaş ta 10750h olması lazım. Detaylı bir araştırma yapan birisisinde bu işlemcinin iyi ısındığını anlar. Ha benim 5600h ısınmıyor mu ısınıyor evet hatta oyunlarda arkadaşın dediği gibi 90 93 dereceleri gördüm. Genel olarak Dell in bazı modelerinde sıkıntılar olsa da modele göre sıkıntı yaşamayan insanda yok değil. Yine diyorum ülkemizde bu ekonomik şartlarda daha iyi laptop varsa - bu paraya- getirin alalım ama yok. Lenovo dell belki acer üçlüsü arasında sürekli git gel gel yapıyoruz :) İyi forumlar

Merhaba Dell G15 5515 alarak bende aranıza katıldım. 5600h RTX 3050'li versiyona sahibim. Bu awcc hatası benim de canımı sıkıyordu. Alienfx hatası tamamen RGB aydınlatma olmadığı için aldığımız bir hata. Bunu gösterme diyerek bu sorunu çözebiliyoruz. Alienware OC Center ve sound Center yüklemeye çalışma hatasını ayarlar - tarih saat - dil ve bölge - dil ekle - İngilizce diyerek İngilizce dilini ekleyip, başa ekleyerek çözdüm. Awcc 5.5.0.0 sürümünü kullanıyorum. G-mode sorunsuz çalışıyor ama performansa çok bir etkisi yok. İşlemcinin sıcaklık ve güç limitini yükseltiyor sadece. Ekran kartı 80 dereceyi geçmiyor cihazda. İşlemci g-mode kapalı iken 93 g-mode açıkken 101 dereceyi geçmiyor. Ryzen'lerin bu denli yüksek sıcaklıklara çıkmasına alışkınım. Önceki cihazımda Ryzen'di 52 derecenin altına pek düşmüyordu. Termal açıdan daha iyi olabilirdi fakat bu hali ile bana sıkıntı yaşatmıyor. 52W güç tüketimi 100 derece sıcaklık ile stabil bir şekilde çalışıyor. Eski işlemcim 4500U idi. 25W'dan throttle ile 15W'a düşüyordu.
Hocam bu hani fanlar için ayar yapıyoruz, ofset vs diyor bunlar tam olarak ne işe yarıyor veya nasıl bir ayarlama yapabiliriz ? Ben de dediğiniz gibi dili değiştirdim hata almıyorum artık teşekkürler ama bu sorduğum ayarları tam anlayamadım

Son düzenleme:
Bu konu uzuyor özellikle sıcaklık üzerine ancak şimdi bu 100 105 dereceleri gören arkadaşın sistemi ile benim veya bizim laptopların sistemleri aynı değil. Hatta başlı başına işlemci farkı var. Mesela ben 5600h yerine daha ucuz 10300 olması lazım intelin bu işlemcili modelini alacaktım ancak gerek forumlarda herek yt de incelemelerde gereksiz bir ısınma sorunu yaşadığını okudum. Tabi herkes de olacak bir şey yok ama intelin de bazı özellikle laptoplarda kullandığı işlemcilerde amdden de fazla ısındığını görebiliyorum. Mesela en yakın 10300 olan modeli. Yine iyi bir soğutma sistemi ile bu işlemci de ısınmayabilir ancak bu 100 derececeleri gören arkadaş ta 10750h olması lazım. Detaylı bir araştırma yapan birisisinde bu işlemcinin iyi ısındığını anlar. Ha benim 5600h ısınmıyor mu ısınıyor evet hatta oyunlarda arkadaşın dediği gibi 90 93 dereceleri gördüm. Genel olarak Dell in bazı modelerinde sıkıntılar olsa da modele göre sıkıntı yaşamayan insanda yok değil. Yine diyorum ülkemizde bu ekonomik şartlarda daha iyi laptop varsa - bu paraya- getirin alalım ama yok. Lenovo dell belki acer üçlüsü arasında sürekli git gel gel yapıyoruz :) İyi forumlar

Hocam bu hani fanlar için ayar yapıyoruz, ofset vs diyor bunlar tam olarak ne işe yarıyor veya nasıl bir ayarlama yapabiliriz ? Ben de dediğiniz gibi dili değiştirdim hata almıyorum artık teşekkürler ama bu sorduğum ayarları tam anlayamadım
Fanlar için ayar derken neyden bahsediyorsunuz 80°ye sabitleme mi?

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (79).png
    Ekran Görüntüsü (79).png
    285,1 KB · Görüntüleme: 21
Bende Ryzen Edition 3050 li versiyonu var çok şükür 7 aydır bahsettiğiniz hiç bir problemi yaşamadım rdr2 ultra-High grafiklerde oynuyorum ve herhangi bir drop olmadan maks 85 derecelerde oynuyorum sanırım ben biraz şanslı çıktım

Bende Ryzen Edition 3050 li versiyonu var çok şükür 7 aydır bahsettiğiniz hiç bir problemi yaşamadım rdr2 ultra-High grafiklerde oynuyorum ve herhangi bir drop olmadan maks 85 derecelerde oynuyorum sanırım ben biraz şanslı çıktım
bu arada ekstradan 8 gb ram takviyesi yaptım

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı