Dell G15 5520 bilgisayardan ses geliyor

Havva Erdoğan

Centipat
Bu laptopu alalı 10 gün ya oldu ya olmadı. Ancak belli aralıklarla içinden tıkırtı mı desem sürtünme mi desem tanımlayamadığım bir ses var. Fanlardan geldiğini sanmıyorum. Ses nadiren geldiği için kayıtta anca yakalayabildim. Ses tek bir noktadan gelmiyor, sağdan tıkırtı geldiğinde hemen ardından sağ taraftan da aynı sesin geldiği oldu. Sizce sorun ne olabilir?Ses kaydı

Son düzenleyen: Moderatör:

Bu konuyu inceleyin.

Bu laptopu alalı 10 gün ya oldu ya olmadı. Ancak belli aralıklarla içinden tıkırtı mı desem sürtünme mi desem tanımlayamadığım bir ses var. Fanlardan geldiğini sanmıyorum. Ses nadiren geldiği için kayıtta anca yakalayabildim. Ses tek bir noktadan gelmiyor, sağdan tıkırtı geldiğinde hemen ardından sağ taraftan da aynı sesin geldiği oldu. Sizce sorun ne olabilir?Ses kaydı

HDD okuma sesine benziyor hocam sistemde SSD harici disk var mı?

Bu konuyu inceleyin.
O konuyu bayağı bir inceledim zaten,olabilecek bütün kullanıcı şikâyetlerine baktım ama buna benzer bir şey bulamadım maalesef.

HDD okuma sesine benziyor hocam sistemde SSD harici disk var mı?
Demek hdd sesine benzeten tek ben değilmişim.Ssd var hocam.Ssd'den ses gelmemesi lazım bildiğim kadarıyla.Eğer bu bilgi işinize yarayacaksa söyleyeyim:ses touchpad ve klavye arasında sağ ve sol taraflardan geliyor.Fanlara da yakın değil yani.

O konuyu bayağı bir inceledim zaten, olabilecek bütün kullanıcı şikâyetlerine baktım ama buna benzer bir şey bulamadım maalesef.

Demek HDD sesine benzeten tek ben değilmişim. SSD var hocam. SSD'den ses gelmemesi lazım bildiğim kadarıyla. Eğer bu bilgi işinize yarayacaksa söyleyeyim: Ses touchpad ve klavye arasında sağ ve sol taraflardan geliyor. Fanlara da yakın değil yani.

Hocam bahsettiğiniz yerde batarya ve hoparlörler var.
Hoparlörden geliyor olabilir mi?
Sistemi sesize alıp deneyin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Benimde aynı bilgisayar var ve aynı ses geliyor müşteri hizmetlerini aradığım zaman bios üzerinden diognostics testi yaptırdılar eger bir sorun çıkarsa burda çıkar dediler ve test de sorun yok ancak test video fanda soldan ve test proccesor fan sağ kısım dan bu ses in geldigini farketim henüz bir şey yapmadım bu arada sarj da daha çok bu sesin fazla tekrarlandıgını farketim bu sorun hakkında siz ne yaptınız halla cözemedim

Niye o bilgisayarı aldınız acaba? Bu konuyu okuyun lütfen. Video izlerken mi yaşadınız yoksa video çekerken mi tam anlamadım. @Ubuntuke

Benimde aynı bilgisayar var ve aynı ses geliyor müşteri hizmetlerini aradığım zaman bios üzerinden diognostics testi yaptırdılar eger bir sorun çıkarsa burda çıkar dediler ve test de sorun yok ancak test video fanda soldan ve test proccesor fan sağ kısım dan bu ses in geldigini farketim henüz bir şey yapmadım bu arada sarj da daha çok bu sesin fazla tekrarlandıgını farketim bu sorun hakkında siz ne yaptınız halla cözemedim
Noktasından virgülüne kadar aynı sorun var sizde de.Şarjdayken ses gelmesinin sebebi pilin ısınması ve buna bağlı olarak fanların devreye girmesi.Ben servisi aradım bana da aynı işlemi yaptılar.Telefondaki kişiye sesin fanlar devreye girince geldiğini söyledim.Fan değişimi yapılacak dedi.Servis 10 gün sonra,yani fan ellerine ulaşınca,gelip değişimini yaptılar.Şimdi o sürtme sesi gelmiyor sadece ilk çalıştığında bir yay sesi geliyor o kadar,o da normal sanırım diğer laptopumda da vardı.

Niye o bilgisayarı aldınız acaba? Bu konuyu okuyun lütfen. Video izlerken mi yaşadınız yoksa video çekerken mi tam anlamadım.

Diagnostics'te sol fan o şekilde isimlendirilmiş yoksa video ile alakası yok.

Benim kinde fan devreye girmemesi e ragmen de gelebiliyor hatta bilgisayarın sadece ekranını kapatım o zamanda gelmeye devam etti, şunuda ekleyim diognostic testinde o video fan ve proccesor fandan sonra uzun bir süre O ses gelmiyor ve sonlara dogru tekrar geliyor. Başka bir sorun şu (sistem ubuntu kurulu geldi ve sadece arama tuşunu basıp update yazıp güncellemeleri yaptım ) her neyse bilgisayarı kardeşim açmaya çalışmış şifreyi görünce ekranı kapatmış bir geldim fanları cok hızlı dönüyor ve bilgisayarı actıgım zaman bir sürü eror yazısı var ve kapatma tuşuna basılı tutum 20sn kapandı sonra bir sorun olmadı sizin başınıza böyle bir sorun geldimi

Niye o bilgisayarı aldınız acaba? Bu konuyu okuyun lütfen. Video izlerken mi yaşadınız yoksa video çekerken mi tam anlamadım. @Ubuntuke

Bu yazıyı görmedim video izlerken oluyor veya masaüstü acık herhangi bir işlem yapmıyorum ve yine ses gelebiliyor

Son düzenleme:
Benim kinde fan devreye girmemesi e ragmen de gelebiliyor hatta bilgisayarın sadece ekranını kapatım o zamanda gelmeye devam etti, şunuda ekleyim diognostic testinde o video fan ve proccesor fandan sonra uzun bir süre O ses gelmiyor ve sonlara dogru tekrar geliyor. Başka bir sorun şu (sistem ubuntu kurulu geldi ve sadece arama tuşunu basıp update yazıp güncellemeleri yaptım ) her neyse bilgisayarı kardeşim açmaya çalışmış şifreyi görünce ekranı kapatmış bir geldim fanları cok hızlı dönüyor ve bilgisayarı actıgım zaman bir sürü eror yazısı var ve kapatma tuşuna basılı tutum 20sn kapandı sonra bir sorun olmadı sizin başınıza böyle bir sorun geldimi
Yazılımsal bir problem başıma hiç gelmedi açıkçası.Ubuntu'da programlama da yapabiliyorsun acaba bu tip bir şey mi oldu da sistem error verdi,emin değilim.Fanlara gelecek olursam fanlar çalışmadığında da bu sesin geldiği çok oldu.Mesela fanlar bilgisayar ısınınca biraz hava üfleyip sonra hemen kapanıyor.Yani ara ara çalışıyorlar bilgisayar çok yük altında değilken.İşte çalışıp durduktan sonra tam duramıyormuş da sürtüyormuş gibi bir ses oluyordu.Umarım açıklayabilmişimdir.

Bu yazıyı görmedim video izlerken oluyor veya masaüstü acık herhangi bir işlem yapmıyorum ve yine ses gelebiliyor
Touchpadin her iki yanına da ellerinizi koyduğunuzda o tıkırtının elinize vurduğunu hissettiniz mi hiç?

Yeni konular

Geri
Yukarı