Dell G3223D vs S2721DGFA

Önünden geçtiğim mağazalara girerek 27 ve 32'yi yerinde incelemeye çalışacağım ancak eğer deneyimleyemezsem verdiğin fikirler neticesinde 32'lik modeli tercih edeceğim. NanoIPS vs FastIPS konusu da enteresan ancak sonuç itibarıyla profesyonel oyuncu değilim. Valorant'taki Platin-Elmas derecemi korumak benim için yeterli. :D

Valorant hesabına ne kadar etki eder bilmiyorum. NanoIPS renkleri bazı kullanıcılara garip geliyor. FastIPS ise biraz pazarlama taktiği ürünü. Panel sonuçta IPS panelin aynısı. Yeni bir panel enjekte edilmiyor. Likit kristal kullanılıyor o kadar.
Yapısal olarak fark yok.
Büyük model monitör kullanmanın ayrı bir havası oluyor. Ben öyle düşünüyorum. Bazı oyunları oynamak daha kolay ve zevkli oluyor.
Kararsızlığını görerek yen ve sonucu bize aktar. 👍

Valorant hesabına ne kadar etki eder bilmiyorum. NanoIPS renkleri bazı kullanıcılara garip geliyor. FastIPS ise biraz pazarlama taktiği ürünü. Panel sonuçta IPS panelin aynısı. Yeni bir panel enjekte edilmiyor. Likit kristal kullanılıyor o kadar.
Yapısal olarak fark yok.
Büyük model monitör kullanmanın ayrı bir havası oluyor. Ben öyle düşünüyorum. Bazı oyunları oynamak daha kolay ve zevkli oluyor.
Aldığımda burada anlatacağım yaşadıklarımı. Ay başı alacağım Allah'tan bir aksilik gelmezse :)

31.5 inç olanda karar kılmıştım. Bu ay başı ya da sonraki ay başı alacaktım ancak bir model daha araya girerek kafamı karıştırdı.
Yapısal olarak fark yok.
Hocam Asus Tuf Gaming 27″ VG27AQZ hakkında ne düşünüyorsun? Yeni çıktı galiba çünkü ilk kez gördüm. Fiyatı konuştuğumuz Dell'lere göre yaklaşık 1.500 TL daha uygun. 27'lik Dell ile karşılaştırdığında neler söylersin? Benim durumumu uzun uzun konuşmuştuk zaten :)

Hocam ASUS TUF Gaming 27″ VG27AQZ hakkında ne düşünüyorsun? Yeni çıktı galiba çünkü ilk kez gördüm. Fiyatı konuştuğumuz Dell'lere göre yaklaşık 1.500 TL daha uygun. 27'lik Dell ile karşılaştırdığında neler söylersin? Benim durumumu uzun uzun konuşmuştuk zaten

ASUS TUF serisi hakkında düşüncem iyi değil. ROG serisini alamayan insanlar için çıkartılmış B sekmenti bir model. Monitörden aman aman beklentin yoksa düşük bütçede alınır. Sıf bütçe yetmediği için öneriyoruz.
Bütçe varsa asla önermem. Oyunculuk alanı için çalışılmış ama renk ve canlılığı unutmuş ASUS abimiz bu TUF serisinde. Zorda kalmadıkça almamaya çalış. Konuştuğumuz modellere nazaran bir gömlek daha zayıftır kendisi.

ASUS TUF serisi hakkında düşüncem iyi değil. ROG serisini alamayan insanlar için çıkartılmış B sekmenti bir model. Monitörden aman aman beklentin yoksa düşük bütçede alınır. Sıf bütçe yetmediği için öneriyoruz.
Bütçe varsa asla önermem. Oyunculuk alanı için çalışılmış ama renk ve canlılığı unutmuş ASUS abimiz bu TUF serisinde. Zorda kalmadıkça almamaya çalış. Konuştuğumuz modellere nazaran bir gömlek daha zayıftır kendisi.
Sana sorduktan sonra biraz üzerinde araştırma yaptım. Renk sayısı, Bit türü ve parlaklık nit değeri olarak Dell modellerinden çok daha kötü. Ayriyeten 1 ms gecikmesini de mprt yani fake olarak yazmışlar. Gtg değerini bulamadım. Dediğin gibi ne kadar köfte o kadar ekmek modeli olmuş. Değmez bence de. Benden başka almayı aklından geçiren olursa umarım bu yazıyı okur..

Sana sorduktan sonra biraz üzerinde araştırma yaptım. Renk sayısı, Bit türü ve parlaklık nit değeri olarak Dell modellerinden çok daha kötü. Ayrıyeten 1 ms gecikmesini de MPRT yani fake olarak yazmışlar. GtG değerini bulamadım. Dediğin gibi ne kadar köfte o kadar ekmek modeli olmuş. Değmez bence de. Benden başka almayı aklından geçiren olursa umarım bu yazıyı okur.

Monitör ASUS TUF VG27AQ Review aslında bu. Z harfi bir değişiklik sunmuyor.
TUF serisinde sıf testi kapsamlı yapıldığı için öneriyoruz. Biraz olsun kanıtlamış kendini diyebiliyoruz çünkü.
Fakat en giriş seviyesi 2K monitör.
Response time üzerinden bakabilirsin gecikme değerlerine.

TUF serisinde sıf testi kapsamlı yapıldığı için öneriyoruz. Biraz olsun kanıtlamış kendini diyebiliyoruz çünkü.
Epey.com'da kıyas yaptığımda Asus'un parlaklık ve bit değerlerinde geride kaldığını görüyorum. Bu nedenle Dell daha iyidir diye düşündüm. Severek kullandığım garantisi devam eden Asus VG248QG monitörüm var. Dün sarı sitede ilana koydum. Satıldığı an üzerine ekleme yapıp Dell alacağım. Almadan önce Gaming.gen mağazasına gidip canlı görme ve piksel testi yapma düşüncem var. Hayırlısı bakalım. Umarım fiyatlar vs. sabit kalır :)

Hocam çok şükür aldım. Dün sipariş geçtim, bugün ulaştı. İki adet ölü piksel çıktı bende hemen kapatıp Gaming.gen mağazasına gittim kargo ile vakit kaybetmemek için. Sağ olsunlar hızlı ve kolayca sıfırı ile değişim yaptılar. Çok mennun kaldım teknik servis tutumuna. Satıştaki arkadaşlar için aynı şeyi diyemesem de.. Her neyse. Şu an kullanıyorum. 24'ten geçince TV'ye bakıyor gibi hissediyorum ama alışacağım diye umut ediyorum. Benim gibi arada kalan arkadaşlar için bir hafta sonra falan bir değerlendirme yapıp buraya yazarım ki fikir sahibi olsunlar. Sadece monitörün yazılımını güncelleyemedim çok karışık geldi net kaynakta yok ama halledeceğim :D

Son düzenleme:
Hocam çok şükür aldım. Dün sipariş geçtim, bugün ulaştı. İki adet ölü piksel çıktı bende hemen kapatıp Gaming.gen mağazasına gittim kargo ile vakit kaybetmemek için. Sağ olsunlar hızlı ve kolayca sıfırı ile değişim yaptılar. Çok mennun kaldım teknik servis tutumuna. Satıştaki arkadaşlar için aynı şeyi diyemesem de. Her neyse. Şu an kullanıyorum. 24'ten geçince TV'ye bakıyor gibi hissediyorum ama alışacağım diye umut ediyorum. Benim gibi arada kalan arkadaşlar için bir hafta sonra falan bir değerlendirme yapıp buraya yazarım ki fikir sahibi olsunlar. Sadece monitörün yazılımını güncelleyemedim çok karışık geldi net kaynakta yok ama halledeceğim :D

Değişimin yapılması ve mağazaya yakınlığından dolayı şanslı bir vatandaşsın. Yoksa adına üzülürdüm. Çok kötümser yaklaşıyorlar bazen. Adam aldığına pişman oluyordu.

Sonucun güzel olmasına sevindim. Görsellik olarak memnun kalman güzel bir geri dönüş bizler için. Boyut kavramı ilk gecişte büyük durur. Bu hep böyledir. Evde duvarda koca TV var. Bazen "ufak mı aldık ya" diyorum. 😅 O yüzden alışacaksın. Önemli olan husus sana verdiği hissiyat ve oyunlarda/dizilerde/filmlerde vs sunduğu hizmet. 👍

Değişimin yapılması ve mağazaya yakınlığından dolayı şanslı bir vatandaşsın. Yoksa adına üzülürdüm. Çok kötümser yaklaşıyorlar bazen. Adam aldığına pişman oluyordu.

Sonucun güzel olmasına sevindim. Görsellik olarak memnun kalman güzel bir geri dönüş bizler için. Boyut kavramı ilk gecişte büyük durur. Bu hep böyledir. Evde duvarda koca TV var. Bazen "ufak mı aldık ya" diyorum. 😅 O yüzden alışacaksın. Önemli olan husus sana verdiği hissiyat ve oyunlarda/dizilerde/filmlerde vs sunduğu hizmet. 👍
Vallahi şu an her şey o kadar güzel ki.. İyi ki almışım diyorum. :)

Benim gibi 24''ten geçecek olup kararsız olanlar için ufak bir deneyim yazısı paylaşmak istiyorum. Ben 24'' TN Panel olan Asus VG248QG modelinden geçtim Dell G3223D modeline. Monitörün en güzel yanlarından birisi IPS olmasına rağmen 1 ms gecikme değerinin GTG olması bence. Teknik detaylarını uzun uzun konuştuk zaten Saint Lucia ile.

Mağazada incelediğimde 27'' almaya karar vermiştim. 32'' büyüklüğü beni ürkütmüştü açıkcası. Sonrasında arkadaşların gazı vs. derken 32''yi aldım. Yaklaşık 1 haftadır aktif kullanıyorum ve söylemeliyim ki aşık oldum monitöre. 72cm derinlikli masamın en ilerisine koydum ve pivot özelliği sayesinde kendime göre açılandırdım. İyi bir CS: GO, Valorant oyuncusu olarak neredeyse her gün maçlar attım, deneyimledim. Yani FPS için 24'' en iyisi derler ancak ben 32''de daha iyi oynamaya, daha çok adam vurmaya başladım. Adam vurmayı da geçtim, daha rahat görüyorum düşmanları. Şahsen 24'' FPS için en iyi görüşü bence bir kolpadan ibaretmiş. Tabi ki bu öznel bir yargı, zevkler ve renkler meselesi ancak ben size bunu 2.5 yıl 24'' 0.5 ms monitör kullandıktan sonra 32''ye geçmiş birisi olarak söylüyorum. Onu da deneyimledim yani. TN'den IPS'e geçince bir ''Lan ben çamura bakıyormuşum!'' hissiyatı oldu elbette. IPS başka bir mevzu. Her zaman söylemişimdir kendi öznel yargım olarak f/p için TN, para varsa IPS alınmalı, VA'dan uzak durulmalı diye. :) Red Dead Redemption 2 ve benzeri oyunlarda keyif en üst noktaya ulaşıyor zaten. Monitör büyük, panel IPS vs. Arkadaşlarla arada double PES atarız. 24''te büyüteç gerekiyordu mesela. 27''nin de 32'' keyfini vereceğini düşünmüyorum. Ayrıca üniversite son sınıf öğrencisi olarak geçen gün makale ödevim vardı. Chrome'u sol tarafa, Word'u sağ tarafa eşit böldüm ve en konforlu makalemi yazdım diyebilirim. Kısacası ben Dell G3223D'yi öve öve bitiremiyorum çünkü gerçekten inanılmaz memnun kaldım. Tabi ki ölü piksel mevzusu tadımı kaçırmıştı ancak değişimde sorun yaşamadığım için o konuya girmiyorum. Monitörle alakalı kendimce iki eksim var ancak bunlar eksi bile sayılmaz. Birincisi Asus'un menüsünü özlüyorum. Bu bana biraz karmaşık geldi ve Türkçe dil desteği Asus'ta varken Dell'de yok. En sinir olduğum şey. Bir ülkeye ürün satıyorsan dilini koy abi ya. İkinci eksi ise monitörün kendi yazılımını güncelleyemiyorum çünkü monitörden PC'ye type-c takmak gerekiyor ve anakartımda type-c yok. Keşke USB Type-a yeterli olsaymış.

Velhasıl kelam 27'' yerine 32'' tercih ettiğim için çok mutluyum. Ben alırken aynı özellikleri aynı fiyatta sağlayan başka bir monitör yoktu. Dolayısıyla f/p özelinde de kendince başarılı. Ancak şunu belirtmeliyim: Eğer ki 72cm derinlikten daha az derinliği olan bir masaya sahipseniz 32''den kaçın ve 27'' alın. Zira monitör bana bir tık daha yakın olsaymış bu kadar övgü yapamazmışım gibi geliyor. Son olarak bir eksi daha geldi aklıma: Ramazan, sahur, uykusuzluk mu yoksa sebebi monitör mü bilmiyorum ancak gözlerim çok yoruluyor ve arasıra ağrıyor. TN'den IPS'e geçmekle alakalı bir durum olabilir ancak bu durum eğer monitördense bile sadece bu monitöre özgü değil çünkü ben başka modellerde de bu yorumları okumuştum. Tabi ki ramazan uykusuzluğu ekstra ağrıya neden olmuş olabilir. Biraz dağınık bir yazı oldu ancak aklımdaki her şeyi yazmak istedim çünkü sonuçta bu monitör bir asgari ücret parası ve arada kalan birisine fikir vermek istedim. Para kolay kazanılmıyor elbette... Foruma arasıra giriyorum. Monitörle alakalı sorulara da yanıt verebilirim.

Son olarak tekrar sağ olasın Saint Lucia. 32'' almamda senin yorumlarının katkısı büyük. :) Sıradaki hedefim 20-24'' IPS bir yan monitör ancak daha zamanı var bakalım :)

Yeni konular

Geri
Yukarı