Dell Inspiron 1520 SSD'ye Windows kurulmuyor

sngl98

Femtopat
Daha fazla  
Dell Inspiron 1520 model bilgisayarım var. Yeni bilgisayar almaya bütçem olmadığı için elimdekini hızlandırıp biraz idare etsin istedim. SanDisk 240 GB SSD aldım, harddiski çıkarıp onun yerine taktım. Windows 10'u daha önce USB ile bu bilgisayarın harddiskine kurmuştum. Aynı USB ile aynı şekilde SSD'ye kurmaya çalıştım fakat olmadı. Hata verdi. BIOS'u AHCI moda aldım yine de olmadı.

İçinde Windows yüklü olan 120 GB SSD vardı başka bilgisayarda kullandığım. Onu takıp denedim, o da çalışmadı bilgisayarda. Ne yapacağımı bilmiyorum.

Merhaba, cevabınız için çok teşekkürler. O sorunumu hallettim fakat şimdi başka bir sorun oluştu. Kurulum aşamasında depolama olarak SSD'yi göremiyorum. BIOS'ta da görünmüyordu zaten. BIOS ayarları çok eski olduğu için çok fazla ayarı yok. Sadece AHCI moda alabildim. Onun haricinde USB ile başlatma ayarını yaptım. Ama SSD hala görünmüyor depolamada. Windows'u yükleyemiyorum.

20201206_123757.jpg

Rufus programıyla MBR seçeneğiyle yükleme yaptığımda bu uyarıyı alıyorum. Fakat mediacreationtool aracılığıyla yükleme yaptığımda kuruluma geçebiliyorum fakat disk olarak SSD görünmüyor. Bu şekilde görünüyor;

IMG_20180531_130446.jpg

BIOS ayarlarım çok kısıtlı onları da ekleyeyim buraya;

20201206_131625.jpg

20201206_131633.jpg

20201206_131640.jpg

Fast Boot enable gibi bir seçeneğim yoktu bunlar vardı;

20201206_131651.jpg

SATA'yı da AHCI moda getirdim;

20201206_131726.jpg

Boot sequence da USB en başta olacak şekilde ayarlı.

20201206_131735.jpg

Eki Görüntüle 767058

Rufus programıyla MBR seçeneğiyle yükleme yaptığımda bu uyarıyı alıyorum. Fakat mediacreationtool aracılığıyla yükleme yaptığımda kuruluma geçebiliyorum fakat disk olarak SSD görünmüyor. Bu şekilde görünüyor;

Eki Görüntüle 767062

BIOS ayarlarım çok kısıtlı onları da ekleyeyim buraya;

Eki Görüntüle 767066

Eki Görüntüle 767068

Eki Görüntüle 767069

Fast Boot enable gibi bir seçeneğim yoktu bunlar vardı;

Eki Görüntüle 767070

SATA'yı da AHCI moda getirdim;

Eki Görüntüle 767071

Boot sequence da USB en başta olacak şekilde ayarlı.

Eki Görüntüle 767072

Çözüm videosu
Bu şekilde bir video buldum çözümü anlatıyor.

Gigabyte Sitesi

SSD'yi başka bir bilgisayara bağlayıp disk yöneticisinden diski biçimlendirerek deneyebilirsiniz öncelikle.

Son düzenleme:
Çözüm videosu
Bu şekilde bir video buldum çözümü anlatıyor.

Gigabyte Sitesi

SSD'yi başka bir bilgisayara bağlayıp disk yöneticisinden diski biçimlendirerek deneyebilirsiniz öncelikle.
Çok teşekkürler fakat şu anda kurulum sayfasına hiç girememeye başladım. Şu hata geliyor ve bu looptan çıkamıyorum hiçbir şey yapamıyorum. Dediğiniz yöntemi deneyemedim kuruluma giremediğim için.
20201206_123757.jpg

Biosa giremiyor musun?
Dediğim işlemleri elinin altında çalışan bir sistem varsa oradan uygulayıp laptopuna aktar.
Öncelikle bilgisayara taktığın SSD'yi sök. Çalışan bir sisteme takarak diski biçimlendir.
Windows 7 format flash diskini doğru hazırladığına emin ol. Technopat rehberinden faydalanabilirsin.
Sonra tekrar format atmayı dene.

Sisteme Windows 10 yüklesem olmaz mı peki?
BIOS'a girebiliyorum fakat dediğim gibi SSD'yi BIOS'ta da göremiyorum. Ve kurulumda bu looptan çıkamıyorum. SSD laptopa uyumlu olmayabilir mi sizce?

Diğer bilgisayarımda deneyebilmem için ekstra SATA kablosu almam gerekecek. Eğer SSD laptopa uyumlu değilse boşuna masrafa girmeyeyim.

Yeni konular

Geri
Yukarı