Çözüldü Dell Inspiron 3521 ekran kartı sürücüsü yüklenmiyor!

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

emreexxl

Hectopat
Arkadaşlar elimde Dell Inspiron 3521 var. Orijinal Windows 10 key alıp sisteme format attım. Sürücülerini kurmayı denerken, ekran kartı sürücüsünü hiçbir şekilde kuramadığımı gördüm. Değiştirilebilir grafik kartı olarak, cihazda Radeon HD 8730M var. Bu karta uygun tüm sürücüleri, yeniden eskiye doğru tek tek kurmayı denedim. Ancak hiçbir şekilde kurulmadı. Ya sürücü kurulurken cihaz kitlendi, ya da kurulurken hata mesajı verdi. Yardımcı olur musunuz?

Ekran Görüntüsü (4).png

Düzenleme: Ben cihaza format atmadan önce, Crimson ReLive 17.9.3 sürücüsü kuruluydu. Yeni sürücü yayınlandığında güncellemek istedim. Adrenalin 18.2.3 sürücüsünü resmi web sitesinden indirdim. DDU ile eski sürücüyü kaldırdım. Yeni sürücüyü kurarken bilgisayar kitlendi. Her defasında kitlendi ve güncelleyemedim. Sonrasında, orjinal key alıp format atayım dedim. Lisanslı işletim sistemini kurup yeni sürücüyü kurarken yine aynısı oldu. Sonrası da ilk paragrafta anlattığım gibi.
Arkadaşlar öğrenciyim ve cihaz böyle eksik gibi, işlerimi halledemiyorum. Lütfen, bir yardımcı olsanız!

Ayrıntılı bir şekilde anlattığım halde neden kimse tek bir cevap yazmamış. Arkadaşlar bu sorun bir tek benim mi başıma geliyor, hiç bilen biri yok mu ya!

Çözüm
TeamViewer kurup ID ve şifre verir misin?

Ondan önce bir BIOS güncellemesi yapar mısın?

Dell Inspiron 3521 System BIOS Driver Details | Dell Turkey

//Ülke olarak okumayı sevmiyoruz. Uzun yazarsan okumazlar. Din konusu aç, hayatında mesaj atmamış adam ağzından salya saça saça gelir mesaj atmaya.

@Recep Baltaş Aynen öyle Recep abi, katılıyorum söylediklerine. Nerde dinle alakalı bir konu dönse anlamadan dinlemeden atlarlar, nerede düzgün bir şey varsa da uzakta dururlar.
Konuya dönecek olursam, BIOS güncellemesini yaptım ve daha sonra YouTube'da bir video gördüm. Yapılanları aynen uyguladım ve sorunum çözüldü.
İlgin için teşekkür ederim @Recep Baltaş
Sorunun çözümü için video linki:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tekrar yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.
@swatcyp Hocam vermiş olduğunuz linkteki sürücüyü de denedim ancak durum yine aynı. Donanım kimliği burada:
Ekran Görüntüsü (1).png

Ayrıca yeni bir şey oldu. Sürücülerden 17.9.3 versiyonlu olanını yüklerken yine hata verdi ancak hata vermeden önce AMD ekran sürücüsü yüklendi, sonrasında AMD Settings yüklenirken hata verdi. Bende AMD Settings' i kendi sürücü klasörünün içinde bulup elle yüklemeye çalıştım. Yüklerken bir hata çıktı, "yoksay" seçeneğine tıklayıp devam ettim. Şuanda ekran kartından tam verim alamıyorum eskisine göre, ancak bir şekilde parça parça yüklemeyi başardım. Cihazda normal kullanımda herhangi bir sorun yok, ancak oyun oynarken eskisine göre performans kaybı yaşıyorum ve FPS dropları alıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunu denemiş miydin acaba?
https://downloads.dell.com/FOLDER03348317M/1/Video_Driver_6YKW1_WN32_15.201.1101_A01.EXE
Arkadaşta da aynı laptop var. Sanırım bu driver yüklenmişti. Bazen oyunlar amd ile çalışıyor. Bazen intel ile. Intel hd graphics ile çalıştığında cihazı yeniden başlatıyor. Bu sefer de amd ile çalışıyor. Yani laptop kafasına göre ekran kartı seçiyor. Tüm performans ayarları da yapılı.

Linkteki sürücüyü de denedim hocam ama sonuç yine aynı.

İnternet bağlı olmadan tekrardan temiz kurulum yapın. Ardından ilk iş başka hiçbir şey yüklemeden benim sizinle paylaştığım sürücüyü yükleyin.

İnternet bağlı olmadan tekrardan temiz kurulum yapın. Ardından ilk iş başka hiçbir şey yüklemeden benim sizinle paylaştığım sürücüyü yükleyin.
@swatcyp Hocam dediğinizi de denedim. İnternete hiç bağlanmadan temiz kurulum yaptım. Güncel sürücüyü yükledim. Baktım olmuyor, tekrar temiz kurulum yaptım, önceki birkaç versiyonu yüklemeye çalıştım. En son sizin verdiğiniz linkteki sürücüye kadar 3-4 defa denedim ancak sonuç değişmedi. Yetmedi Windows 7 kurup öyle denedim. Yine sonuç aynı.
Ekran kartı hasarlı değil, cihaz hiçbir şekilde hasar, darbe vs. almadı. Sorun yazılımsal ancak tam olarak ne olduğunu çözemedim. İşin ehli arkadaşlar yardımcı olabilirler mi 1 haftadır cihazın yüzüne baktığım yok. :(

Laptop modelinizin doğru olduğundan emin miyiz? Alttaki sticker ile arama yaptığımız model numaraları örtüşüyor mu?

Cihazın Windows 10 ile uyumlu olmadığından olabilir. Biraz araştırayım, ardından güncelleyeceğim mesajımı...

Düzenleme: Evet uyumluymuş Windows 10 ile, sorunu araştırdım ben de bulamadım. Dell Destek ile iletişime geçmeyi dene bence...

Yeni konular

Geri
Yukarı