Dell Inspiron 5521 laptopun performansı nasıl artırılır?

Dominic

Centipat
Selam arkadaşlar. Dell Inspiron 5521 marka bir dizüstü bilgisayarım var. Kendisi tarihi eserdir, 8 yıl oldu sanırım. Bu bilgisayarın performansını nasıl yükseltebilirim? Yani örnek vereceğim: Yeniden başlatmak çok uzun sürüyor, başlattıktan sonrada bir 10 dakika kendisine gelmesini bekliyorum. O süreç içerisinde neredeyse hiçbir şey açamıyorum. Açılsa da çok uzun sürüyor. Oyunlarda da nasıl daha yüksek FPS alabilirim, önerdiğiniz AMD ayarları var mıdır?
Özellikleri şunlar; i5 3317 1.7GHz CPU ( 2.4GHz çıkıyor )
AMD Radeon HD 8730M 2 GB.
8 GB RAM.
500GB HDD.
Windows 10 kullanıyorum. Daha fazla performans alabilmek için 10 iyi midir yoksa başka bir şey mi önerirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
HDD ile Windows 10 kullanmak zulümdür, Windows 8.1 Single Language'ye geçerek rahatlayabilirsiniz ayrıca SSD takmanızı öneririm, şu an tek eksiğiniz bir SSD RAM'inizi 2x8 Dual Channel yapıpta arttırabilirsiniz.

Bende de 10 yıllık Dell Inspiron N5010 var. SSD taktım fakat anakart SATA 3 desteklemediği için Windows 10'da tam verim alamadım. Windows 8.1 kullanmanızı tavsiye ederim.

Selam arkadaşlar. Dell Inspiron 5521 marka bir dizüstü bilgisayarım var. Kendisi tarihi eserdir, 8 yıl oldu sanırım. Bu bilgisayarın performansını nasıl yükseltebilirim? Yani örnek vereceğim: Yeniden başlatmak çok uzun sürüyor, başlattıktan sonrada bir 10 dakika kendisine gelmesini bekliyorum. O süreç içerisinde neredeyse hiçbir şey açamıyorum. Açılsa da çok uzun sürüyor. Oyunlarda da nasıl daha yüksek FPS alabilirim, önerdiğiniz AMD ayarları var mıdır?
Özellikleri şunlar; i5 3317 1.7GHz CPU ( 2.4GHz çıkıyor )
AMD Radeon HD 8730M 2 GB.
8 GB RAM.
500GB HDD.
Windows 10 kullanıyorum. Daha fazla performans alabilmek için 10 iyi midir yoksa başka bir şey mi önerirsiniz?

Derdin SSD olmaması. 128'lik tak farkı gör.

Teşekkür ediyorum ve birkaç soru soracağım çok da fazla anlamıyorum bu işlerden de, her SSD her laptopa uymaz değil mi? Ve SSD + HDD kullanabilir miyim laptopta.

Hard disk yerine SSD takabilirsin. Her HDD yerine SSD takılabilir. Ama tam performansında kullanamayabilirsin orası ayrı konu. SSD + HDD yapabilirsin. Bilgisayarının hızlı açılması ve tarayıcı vs akıcı olsun diye SSD'ye bunları kur. Diğer ibir cibir şeylerini HDD'ye kur, tertemiz.

Hard disk yerine SSD takabilirsin. Her HDD yerine SSD takılabilir. Ama tam performansında kullanamayabilirsin orası ayrı konu. SSD + HDD yapabilirsin. Bilgisayarının hızlı açılması ve tarayıcı vs akıcı olsun diye SSD'ye bunları kur. Diğer ibir cibir şeylerini HDD'ye kur, tertemiz.

SSD'ye kurduğumuz her şey daha hızlı açılır/çalışır ve RAR çıkartma gibi işlemler eğer SSD içerisinde yapılırsa daha hızlı olur değil mi?

SSD'ye kurduğumuz her şey daha hızlı açılır/çalışır ve RAR çıkartma gibi işlemler eğer SSD içerisinde yapılırsa daha hızlı olur değil mi?

RAR işlemci de tükettiği için o konuda bir şey söylemem ama evet kabaca SSD'ye kurduğun her şey daha hızlı işlem görür.
FPS'in artmaz, performansın artmaz ama bilgisayarının bekleme süreleri azalacağından daha rahat kullanırsın ve hız kazanırsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı