Dell Inspiron 7537 Fan Sorunu

Holyhero

Femtopat
Merhaba,
Dell Inspiron 7537 bilgisayarımda son zamanlarda ısınma ve fan sesi problemi olunca fan temizliği ve macun yenileme yaptım, normalde oldukça sessiz ve serin çalışan bir sistemdi buna rağmen sorun çözülmedi.
Daha sonra format atıp sürüm 2004'e geçtim ve ısınma sorunu ve fan problemi ortadan kalkmıştı. Core temp ile sürekli kontrol ediyordum sistem boştayken Power 0.8W'a kadar düşüyordu. Fakat tekrar fan ve ısınma problemi olmaya başladı. Core temp ile kontrol ettiğimde Power kısmı sistem boştayken bile 2.2W'ın altına inmiyor sanırım SpeedStep devreye girmiyor.
BIOS'ta SpeedStep etkin ve bilgisayar dengeli moda ayarlı CPU kullanımı %1-%2'lerde geziyor. Buna rağmen fanlar yüksek devirde dönüyor ve bilgisayar ısınıyor.
Çözüm nedir? Yardımlarınızı rica ederim.

1600100297331.png

1600100826249.png

Güncelleme
Sorunu çözmek için Windows 10 update' in otomatik olarak yüklediği intel hd graphics'i DDU ile kaldırıp güncel hd graphics sürümünü ( Version: 15.40.46.5144) intelin sitesinden yükledim.
Aşağıdaki görüldüğü gibi power 0.9watt'a düştü fan hızları normale döndü.
Bu seferde bilgisayarı yeniden başlatınca tekrar speedstep devre dışı kalıyor ve power 2 wattlara sabitleniyor.Hd graphics'i silip yükleyince tekrar düşüyor watt ama kalıcı çözüm olmuyor.
Acaba hangi driverdan kaynaklı bu hata? Pcde virüs olamaz temiz UEFI kurulumu yeni yapıldı.

1600110994731.png

@Silinen üye önerin tavsiyen var mıdır?
@Recep Baltaş

Son düzenleme:
Buradan BIOS' unuzu güncelleyin ve eksik olan sürücülerinizi kurun. O bilgisayarın Windows 10 2004 sürümünü desteklediğini düşünmüyorum.

Teşekkür ederim @kt2
BIOS A17 olarak güncel, sürücülerde güncel şimdi windows 8.1 yükleyip test edeceğim birde
Windows 8.1'e geçiş yaptım. Sonuçlar aşağıdaki gibi Windows 10'da işlemci power'ı 0.8 wattlara ve sıcaklık 40 derecelere kadar düşüyordu, Windows 8.1'de 1.5 wattın altını göremiyor sıcaklıkta 44 derece civarında bunun neden nedir?

1600537210687.png

Son düzenleme:

Geri
Yukarı