Dell Inspiron 7567 aşırı ısınıyor

Muharrem[TR]

Decapat
Merhaba arkadaşlar biraz iddialı bir başlık oldu ama yalan değil. Dell Inspiron 7567 sahibim gayet memnunum lakin birkaç haftadır oyunlarda aşırı ısınıyor. MSI Afterburner programının verilerine göre GPU normalde yani oyun açık değilken, yüksüz haldeyken 45 derece lakin oyuna girince 68-69 bir keresinde 70 olduğunu hatırlıyorum. CPU sıcaklığı ise 72-74 arası değişiyor. Üstelik altta soğutucuda açık. Buna rağmen bu değerler. Klavye oyuna girince öyle ısınıyor ki basarken rahatsız ediyor. Parmak uçlarım doğrudan yanma gibi olmasa da diğer türlü yanık oldu. Kanser olacağım diye mi korkayım yoksa bilgisayara bir şey olacak diye mi korkayım bilemedim. Halbuki termal macunu da neredeyse 1 yıl önce değiştirmiştim. Ek olarak dediğim gibi önceden böyle bir şey yoktu. 1-2 bilemedin 3 hafta önce oyunları rahat rahat oynuyordum. Tabi yine ısınıyordu ısınmaz olur mu lakin bilgisayar için endişe etmemi sağlayacak kadar değil ki bu durum oyunlarda FPS düşüşüne de neden oldu. Ne yapayım bilemedim size zahmet bir akıl verin.
Arkadaşlar yardımcı olabilirmisiniz.
Termal macunu değiştireli 1 yıl ya oldu ya olmadı ama tekrar değiştirmeyi planlıyorum. Fakat başka bir sorun olabilir gibi geliyor. Bunun için test yaparken GPU sıcaklığı 72, CPU sıcaklığı 76 yı gördü. Bilgisayarı format attığımdan beri virüs için tarama yapmamıştım şimdi windows güvenliğinden tam taramayı seçtim. Bakalım bir sıkıntı var mı ? Bu işlemden sonra tüm güncellemeleri kontrol edip termal macun yenilemesi yapmayı düşünüyorum.
Klavyeyi kullanırken çok kullandığım parmak uçlarım açıyor artık sıcaktan. Oyunlarda eski zevki alamıyorum. Ne oldu birkaç haftada anlamadım. Oyunlar kasmaya başladı arada bir pc donuyor. Konu ile ilgili araştırma yaparken Throttlestop ve Intel XTU (Intel Extreme Tuning Utility) konularına rastladım. Son çare böyle bir şeyler düşünüyorum. Bir öneriniz var mı ? Ne oldu durduk yere?

Son düzenleme:
Sıcaklık değerleri gayet normal. 85 dereceye kadar kabul edilebilirdir sıcaklıklar. Anlık 90-93 derecelere çıkması da normaldir ancal sürekli 90-93 derecelerde olması sıkıntı yaratır. Eğer emin olmak isterseniz İntel Xtu uygulamasından stress testi yapın ve sıcaklıkları, Thermal Thotting olup olmadığının inceleyin.

Sıcaklık değerleri gayet normal. 85 dereceye kadar kabul edilebilirdir sıcaklıklar. Anlık 90-93 derecelere çıkması da normaldir ancal sürekli 90-93 derecelerde olması sıkıntı yaratır. Eğer emin olmak isterseniz İntel Xtu uygulamasından stress testi yapın ve sıcaklıkları, Thermal Thotting olup olmadığının inceleyin.
Hocam öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Acaba verdiğiniz değerler dizüstü bilgisayarlar içinde geçerli mi? Yük altında klavye dokunmaktan parmak uçlarımın genetiği değişti :D Ek olarak anladığım kadarıyla bu sıcaklıklar makineye zarar verecek değerler değil doğru mudur?

Hocam öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Acaba verdiğiniz değerler dizüstü bilgisayarlar içinde geçerli mi? Yük altında klavye dokunmaktan parmak uçlarımın genetiği değişti :D Ek olarak anladığım kadarıyla bu sıcaklıklar makineye zarar verecek değerler değil doğru mudur?
şuan kullandığım asus marka laptop sürekli 90-95 derecelerde oyun esnasında. 4 senedir kullanıyorum bunda bile problem çıkmadı :) . 80-85 dereceler idealdir işlemci için. Parmaklarınız ise psikolojik olabilir bence.

şuan kullandığım asus marka laptop sürekli 90-95 derecelerde oyun esnasında. 4 senedir kullanıyorum bunda bile problem çıkmadı :) . 80-85 dereceler idealdir işlemci için. Parmaklarınız ise psikolojik olabilir bence.
Yok bu laptopda bu sıcaklıklara pek alışık değilim. Genelde daha az ısınır, son zamanlarda yapmaya başladı. Malesef ısınan bölge tam klavyenin altında olduğu için ısıyı direk geçiriyor. Gerekli bakımlarını yaptıktan sonra düzeleceğini ummak istiyorum.
Zamanınızı ayırıp cevap verdiğiniz için ayrıca teşekkür ederim. :)
Arkadaşlar bir şey daha soracaktım fanların üstü sanki yağlı gibi kanatcıklar velan bunları iyice silsem ıslak mendille vb. Kurulayıp taksam sıkıntı olur mu ? yoksa hafif üstü yağlı gibi mi olmalı ?
Arkadaşlar bir şey daha soracaktım fanların üstü sanki yağlı gibi kanatcıklar velan bunları iyice silsem ıslak mendille vb. Kurulayıp taksam sıkıntı olur mu ? yoksa hafif üstü yağlı gibi mi olmalı ?
⠀⠀⠀
⠀⠀⠀
⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀
Arkadaşlar bir şey daha soracaktım fanların üstü sanki yağlı gibi kanatcıklar felan bunları iyice silsem ıslak mendille vb. Kurulayıp taksam sıkıntı olur mu ? yoksa hafif üstü yağlı gibi mi olmalı ?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı