Dell S2721DGF 2K 165Hz monitör incelemesi

Dostlarım selamlar, beni az çok tanıyorsunuzdur. TN panelin nasıl bir illet olduğunu anlayıp paraya kıyıp Dell'in eşsiz monitörüne geçtim. İlk başta ne kadar İtopya güven vermese de bir şekilde karar verip İtopya'dan 3550 TL'ye aldım. Şaka bir yana İstanbul'a 750 km uzakta oturmama rağmen 3 günde elime geçti. UPS Kargo'nun nasıl bir kalitede çalıştığını az çok biliyorsunuzdur zaten. Alacak arkadaşlar tek söyleyeceğim İtopya'nın verdiği güvensizliği bir kenara atmanız ve gözünüz kapalı sipariş etmeniz.

20201224_145148.jpg

Öncelikle tasarımdan başlayayım;
Monitörün arkası enfes, özellikle o mavi LED detayı karanlık bir odada çok tatlı geliyor. İsterseniz kapatabilirsiniz ama ben kapatmayı şu anlık düşünmüyorum. İnceliğinden bahsedersek Monster'ın monitörleri gibi dokunsak kıralacak gibi değil ne de Nokia 3310 gibi kalın. Tam orada bir kalınlığı var. Özellikle Curved gibi bir eğim verilmesi benim çok hoşuma gitti. Monitörün önünü ise gayet basit ve sade. Ufak bir Dell logosu ve ince bir çerçevesi var. Önünü çekmeye çalıştım ama yansımadan bir şey anlayamayacağınız için vazgeçtim.

20201224_184139.jpg

Kullanım deneyimlerime gelirsek daha 3 gün oluyor ve TN'den geçtiğimden dolayı olanları sırasıyla aktarayım. Zamanla olumsuz veya olumlu şeyler görürsem zaten incelememi revize ederim.

1) Renklerin ne olduğunu algılıyorsunuz. Cidden siyahın siyah olmadığı kırmızının kırmızı olmadığı bir panelden IPS gibi bir cennete geçince renkler size şaka gibi geliyor.

2) 1080 27"'den 2K 27"'ye geçince piksellerin nasıl yok olduğunu ve detayların daha da arttığını göreceksiniz. Özellikle oyunlarda 2K oyunculuğu diye tabir ettiğimiz şey gerçekten büyüleyici. 2K'da durum böyle ise 4K'ta nasıl olur düşünemiyorum.

3) Renk gamutunun gereğinden fazla iyi olmasından sadece oyun için değil aynı zamanda tasarım içinde üzmeyecek bir monitör. IPS monitörlerin tasarım da iyidir algısını destekleyecek kadar da başarılı olduğunu düşünüyorum.

4) Panele gelirsek LG'nin kullandığı nano-IPS panelin ta kendisi ama iyileştirmeler yapıldığı çok belli çünkü LG'den daha başarılı teknik özellikleri var.

5) Siyahların kara delik gibi olmasını söylemeden geçmek doğru olmaz. Ne kadar VA kadar net siyah veremese de VA'yı hiç aratmadı desek yanlış olmaz. Monitörün ayarlarından "Dark stabilizer" adında bir ayarı 4'e kadar artırarak en iyi siyahı bulabilir. En güzel deneyimi elde edebilirsiniz. (Siyahın fotosunu atamadım yine yansıma yaptı. Sanki monitörü kapatmışım gibi diyebilirim.)

6) HDR olayına gelirsek, HDR'a o kadar kafayı takmıştım ki HDR desteği olmayan 2K monitörleri tek tek eledim. Karşıma 3-4 sonuç kaldı. Biri Samsung'un QLED'i, biri Acer'ın başka bir monitörü diğeri de LG'nin monitörü idi. Açıkçası Samsung'ta kesinleştirmiştim kararı. Ta ki @koltar hocamın tavsiyesine kadar. Araştırmalarımı genelde RTINGS sitesinden yaparım ve Dell'in monitörünü önerdiğinde açıkçası ekrana bakakaldım. Çünkü böylesine bir monitör nasıl gözümden kaçabilir onu algılayamadım. HDR400 desteği, IPS panel, şahane tasarım, LG'ye göre 700 TL daha uygun fiyat ve LG'den daha başarılı bir monitör mü? Kesinlikle alınmalı derim. Tekrardan @koltar hocama teşekkürlerimi sunuyorum.
Tekrardan deneyimlerime geçersek HDR'ı kadar istiyordum ki hayallerim suya düşecek diye korkuyordum. Ciddi anlamda iyi ki de bu kadar istiyormuşum çünkü deneyimlediğim şeyler cidden çok mutlu edici. Ne kadar sizin kullandığınız monitörün paneli gerçek görüntüyü görmenize engel olsa da yine de fotoğraf koymak istiyorum.
Dell'in yazılımından bütün her şeyi ayarlayabilir, her seferinde öne eğilip menüler arasında tak-tak ayar bulup seçmenize gerek bırakmayan bir yazılım. Gayette kullanışlı.
HDR'yi açınca size sunulan bazı ayarlar mevcut;

1608826482006.png

Hepsinin ciddi farklar yarattığını kolaylıkla söyleyebilirim. 2 saniyelik bir ayarlama ile daha kaliteli bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

20201224_184935.jpg

20201224_184929.jpg

Son olarak monitörün rtıngs puanları böyle;

Avantajlarından bahsettim biraz da dezavantajlarından bahsetmeden olmaz;

1) IPS panelden dolayı düşük kontrast değerleri. Maalesef buna bende biraz üzüldüm ama panelin teknolojisinden dolayı yapılacak hiçbir şey yok. VA'da kontrastlar ne kadar başarılı olsa da renkler IPS kadar iyi değil. Tabii ki de mükemmel diye bir şey olmadığından gayet kabul edilebilir bir sonuç.
2) 1ms yenileme hızı aslında 1ms değil. Bunu her marka yapıyor. Kendi resmi sayfalarına 1 ms grg (griden griye) yazarak bizleri kandırıyorlar. Bizim asıl işimize yarayacak yenileme hızı standartı Mrpt'dir yani "moving picture response time". Eğer bir marka bunu korkusuzca verebiliyorsa ya TN panel üretiyordur ya da kaybedek bir şeyi yoktur Acer gibi. Bu açıdan 1ms diye satılan monitör IPS panelinden dolayı 3.5 ms gibi bir değer sunuyor. Tabii bunu ayarlardan "Fast" "super Fast" ve "Extreme" diye ayarlayabiliyorsunuz ama en iyi kalite ve yenileme hızının olduğu ayarda 3.5 milisaniye gibi bir değer sunuyor. Açıkçası e-sporcu değillim. İnanın e-sporcu bile belki bu farkı algılamakta güçlük çeker ondan buna ne kadar dezavantaj derim orası tartışılır. Yinede yazmak istedim.

Umarım unuttuğum bir yer olmamıştır. Eğer olduysa lütfen hatırlatmayı unutmayın. Düşünen arkadaşların bütün fikirlerini cevaplayabilirim. Genel anlamda Dell'i kutluyorum 3500 TL'mi soluksuz verebilecek kadar iyi bir monitör yaptığı için. Aslında bu biraz da sizin en istediğiniz ile alakalı. Yani sizin için ne önemli? Oyun mu tasarım mı yoksa fiyat mı? Hepsinin cevabını verdiyseniz Dell'in S2721DGF modeli tam size göre. 2K anlamında maalesef ki ülkemizin bu ekonomik koşullarında F/P bir monitörü. 2K hem de IPS bir de üstüne yüksek yenileme hızı isteyen kullanıcılar için birebir. Tekrardan görüşmek üzere. Yakın zamanda RTX 3060 Ti incelemesi ile buluşmak temenniyle hoşça kalın. Sağlıklı günler.

Kaynakça: Rtings, COSTA RICA IN 4K 60fps HDR (ULTRA HD)

Çok bölgeli aydınlatma olmayınca HDR yalan oluyor zaten. O işin ucuzu yok malesef.
Aynen öyle. HDR diyebilmemiz için ortalama kontrast değerleri 20.000 civarı olması gerekiyor daha aşağısı olabilir fakat bu arkadaşımızın ballandırarak anlattığı monitörde ki kontrast(Sözde HDR ile 900 civarı) değeri ile olacak iş değil. Zaten yerel karartma sadece 8 köşede var. bütün ekranı ayrı ayrı yerel karartma ile donatmaları gerekiyor. Ve son olarak da en az 1000 Nit parlaklığı olması gerekiyor. Ha bu demek değil ki monitör kötü. Sadece HDR bir satış taktiği olarak kullanılmış.

@Reuses inanın Samsung'un monitörü göründüğü kadar iyi değil. Çok az farkla daha başarılı hem de IPS panelli bir monitör almak varken düşünmeyin bile. Sadece taksit olayı İtopya'da biraz sıkıntılı.

Hocam aynı monitörden aldım S2721DGF olanından cok guzel monitör. Fakat bilgisayari kapattigimda monitorun sqg alt kisminda bulunan beyaz isik var ya o sanki uyku modundaymis gibi yanip sonuyor. Nicin oyle oluyor bilhiniz var midir? Uykuya almisim gibi belli araliklarla yanip sonuyor oysaki hiç yanmamasi gerek. Monitor acikken dd hep beyaz yaniyor onda bir problem yok

Hocam aynı monitörden aldım S2721DGF olanından cok guzel monitör. Fakat bilgisayari kapattigimda monitorun sqg alt kisminda bulunan beyaz isik var ya o sanki uyku modundaymis gibi yanip sonuyor. Nicin oyle oluyor bilhiniz var midir? Uykuya almisim gibi belli araliklarla yanip sonuyor oysaki hiç yanmamasi gerek. Monitor acikken dd hep beyaz yaniyor onda bir problem yok
E monitörü kapatmazsanız standby moda geçer ve beyaz ışık yanıp söner. Tamamen sönmesi için tuşa basıp kapatmanız gerekiyor.

E monitörü kapatmazsanız standby moda geçer ve beyaz ışık yanıp söner. Tamamen sönmesi için tuşa basıp kapatmanız gerekiyor.

Hocam ben hiç dikkat etmemiştim ışığın orası butonluymuş. Ben de OSD tuşlariyla ugrastim hep. Ilk kez monitor aldim acemilige verelim 🙂

Dediginiz gibi stand moddaydi gece 12'den beri bir problem cikarir mi hocam. Zaten hep kapatacağım artik.

Bu monitörden bende aldım fakat arkadaşın dediği gibi siyahlar siyah vs alakası yok. Bırakın monitörde siyah denen bir şey yok. Işık sızması var artık normal midir tam olarak bilmiyorum ama rahatsız edecek seviyede. Türkçe dil desteği yok bilmeyenler için ayar yapma olayı gerçekten zülüm. Bir kullanıcı çıksa da şu monitörün detaylı ya da hangi ayarlarda en iyi oranı veriyor. Siyahı siyah gören arkadaşlar nasıl ayar yapmışta bize de bir bilgi verseler çok makbule geçer.

Buda size bahsettiğim örnek. monitör sorunlu mu acaba.
WhatsApp Image 2022-11-26 at 20.48.51.jpeg

Son düzenleme:
Bu monitörden bende aldım fakat arkadaşın dediği gibi siyahlar siyah vs alakası yok. Bırakın monitörde siyah denen bir şey yok. Işık sızması var artık normal midir tam olarak bilmiyorum ama rahatsız edecek seviyede. Türkçe dil desteği yok bilmeyenler için ayar yapma olayı gerçekten zülüm. Bir kullanıcı çıksa da şu monitörün detaylı ya da hangi ayarlarda en iyi oranı veriyor. Siyahı siyah gören arkadaşlar nasıl ayar yapmışta bize de bir bilgi verseler çok makbule geçer.

Buda size bahsettiğim örnek. monitör sorunlu mu acaba.
Eki Görüntüle 1585364
Aynı monitörden ben de aldım. Bende de buna benzer durum var ama senin fotoda gösterdiğin kadar değil. Yani karanlıkta bu foto gibi görmüyorum. Telefon çekimi çok yanıltıyor olduğundan çok fazla aydınlık gösteriyor. Eğer gözünle gördüğün fotodaki kadar değilse mesele yok.

Bir de ilginç durumlar gözlemledim. Ekranın büyüklüğünden olsa gerek, tamamen siyah arka planda parlamanın olduğu tarafın hizasından bakarsam o parlama yok oluyor ama bu sefer başka köşeden parlama beliriyor. Fakat monitöre bakış mesafesi uzadıkça hepsi komple azalıyor. Dediğim gibi ekran büyüklüğüyle alakalı diye düşünüyorum. 1 metre mesafeden nerdeyse tatminkar. İkinci husus ise ister yakından ister uzaktan bak HDR yi açınca siyahta ciddi iyileşme oluyor ve bunların hepsi ciddi oranda azalıyor. Ama HDR yi açınca bu sefer parlaklığa müdahale edemiyoruz kısmak isteyince kısamıyoruz.

Dediğim gibi gözünün gördüğü fotodaki gibi değilse sorun yapma kullan. Başka ıps monitör bundan farklı olmayacak. Dünya para verip yeni laptop aldım onun da ekranı böyle.

Yeni konular

Geri
Yukarı