Deneme fobisi nasıl yenilir?

Denemeye girmekten ve netlerimin düşük çıkmasından korkuyorum.

Ama denemede çözmem lazım.

Bu fobiyi nasıl yenerim?

Derslerime düzenli olarak çalışıyorum.

Böyle giderse ilk denemen sınavın olur bence. Denemelerden korkmayın, deneme sınavda yapabileceğin hatayı önceden sana gösteriyor. Ben mezuna kaldım ve ilk yılımdaki en büyük hatam az deneme çözmemdi. Denemeler tokat gibi oluyor eksiğini alıp yüzüne vuruyor ama sınav yılında bundan güzel bir şey yok ve emin ol şimdi düşük çıkması sınavda düşük çıkmasından çok daha iyi.

Denemeye girmekten ve netlerimin düşük çıkmasından korkuyorum.

Ama denemede çözmem lazım.

Bu fobiyi nasıl yenerim?

Derslerime düzenli olarak çalışıyorum.
Bu kadar kaygıya kapılınca notun iyileşmeyecek, hatta kötüleşecek. Belki stres kaynaklı başka sorunlar bile yaşayabilirsin. Ki düzenli olarak çalışıyormuşsun, kötü bir not alacağını sanmam. Ben daha hiç çalışmama rağmen iyi bir not aldım. Aman dikkat, çalışma demiyorum, zaten çalışmadığım için pişmanım.

Deneme sınavının amacı seni strese sokmak değil, hatalarını göstermektir.

Tabi canım kolay kitaplarla kendini teselli etsin , yok bunlar kolaymış desin. Sonra gerçek bir deneme geldiğinde çakılsın öyle mi?
Ben matematikten korkuyordum. Dilci olduğum için belirli seviyenin altındaydım. Bu yöntemle gidiyorum, geometri görmedim ve TYT matematiğim 15 net altı gelmiyor artık. 2 tane temel seviye çok kolay matematik soru bankasından konunun bütün sorularını çözüyorum. Korku falan kalmıyor çünkü çözebildiğinden özgüven geliyor. Özgüven gelince soru çözmek işkence olmuyor. Sonra karşına zor soru geldiğinde de ilginç bir şekilde çözebiliyor oluyorsun. Matematik hocama yapamadığım bir soruyu sorunca, sorunun gerçekten zor olduğunu belirtmişti. (Ki kıl payı kaçırdığım soruydu.) Sınıfımda gerilerdeyken kısa sürede farkımı açmıştım. Düz mantıkla bakmamak gerekiyor tecrübe konuşuyor 😃

Aynısı bende de var. Çünkü deneme sınavında düşük not alırsam annem ve babam beni sanıyor ki hiç ders çalışmıyorum, hep oyun oynuyorum, bilgisayar manyağı olmuşum. Ama aslında çalışıyorum, fakat deneme sınavlarındaki sorular o kadar ayrıntılı ve zor ki. Yani önceden deneme sınavında okul birincisi olurken, geçen deneme sınavında 31. oldum. Gerçekten. :D Bu nasıl bir şans anlamıyorum. Bugün de başka katıldığım bir deneme sınavının sonucu açıklanacak. Bir daha deneme sınavına girmeyi düşünmüyorum. Sonra baskı yapıyorlar, bağırıyorlar, ben de bıktım bu durumdan.

Ben matematikten korkuyordum. Dilci olduğum için belirli seviyenin altındaydım. Bu yöntemle gidiyorum, geometri görmedim ve TYT matematiğim 15 net altı gelmiyor artık. 2 tane temel seviye çok kolay matematik soru bankasından konunun bütün sorularını çözüyorum. Korku falan kalmıyor çünkü çözebildiğinden özgüven geliyor. Özgüven gelince soru çözmek işkence olmuyor. Sonra karşına zor soru geldiğinde de ilginç bir şekilde çözebiliyor oluyorsun. Matematik hocama yapamadığım bir soruyu sorunca, sorunun gerçekten zor olduğunu belirtmişti. (ki kıl payı kaçırdığım soruydu.) Sınıfımda gerilerdeyken kısa sürede farkımı açmıştım. Düz mantıkla bakmamak gerekiyor tecrübe konuşuyor 😃

Hocam yani siz de haklısınız ama bende hiç öyle olmadı. Hem denemelerde hem test kitaplarında. Sene başlarında normal olarak alışma döneminde şu an çözdüklerine göre basit kitaplar ve şu ana göre daha basit denemeler çözüyordum ve sonuçlar gayet iyi geliyordu. Neyse sonra yarı dönem tatilinden 1-2 hafta önce artık zor kitaplar ve denemelere girmeye başladım ve sonuçlar çok daha kötü geliyordu. Sonuç olarak deneme çözmekten korkar hale geldim normalden kötü gelecek diye. Böyle 1 ay geçti ama sonrasında artık alışmaya başlamıştım ve artık zorları da yapabiliyordum. Şu anda da aynı şekilde. Yani bana kalırsa denemelere girmeli. Korkmamalı. Zaten denemeden başka nerede öğrenecek yanlışlarını? Kolay girdiği denemelerde sonuçları iyi çıkacak ama o zaman eksiklerini nasıl görecek? Zaten elbet 5-6 denemeye girdikten sonra alışacaktır yani daha az strese girecektir ve bu sene sonuna doğru normal seviyeye iner büyük ihtimal.
Aynısı bende de var. Çünkü deneme sınavında düşük not alırsam annem ve babam beni sanıyor ki hiç ders çalışmıyorum, hep oyun oynuyorum, bilgisayar manyağı olmuşum. Ama aslında çalışıyorum, fakat deneme sınavlarındaki sorular o kadar ayrıntılı ve zor ki. Yani önceden deneme sınavında okul birincisi olurken, geçen deneme sınavında 31. oldum. Gerçekten. :D Bu nasıl bir şans anlamıyorum. Bugün de başka katıldığım bir deneme sınavının sonucu açıklanacak. Bir daha deneme sınavına girmeyi düşünmüyorum. Sonra baskı yapıyorlar, bağırıyorlar, ben de bıktım bu durumdan.
Ha tabi dediklerim sizin aileniz gibi baskı yapmıyorlarsa geçerli😅.
Bu arada durumunuza üzüldüm gerçekten.

Yeni konular

Geri
Yukarı