Dengesiz Kokarca ile Linux hakkında

Dengesiz Kokarca

Hectopat
Makaleler
7
Daha fazla  
VirtualBox_Ubuntu_01_01_2021_16_50_40.png

Ben açıkçası insanların hep popüler dağıtımlar kullanmalarını anlamıyorum. Linux'a yeni başlamıştım Ubuntuyla çünkü okulumda vardı. Başka Linux bilmiyordum. 14.04 LTS ile başlamıştım. Sevmiştim açıkçası. Felsefesi de Linux'un hoşuma gidiyordu. Bir süre kullandım. Bazen sıkıldım Windows'a geçtim. Sonra gene döndüm. Başka dağıtımlar denedim ve şunu gördüm. Diğerlerinin Ubuntu'dan aşağı kalır yanı yoktu çoğunun. Oysa ki Ubuntu Linux'un popülerleşmesinde önemliydi. Şimdi Arcolinux ve Void Linux'a sarmış durumdayım. Gentoo da uğraştırıcı olmasa denemek isterdim. Arch'ı sanal makineye kurdum ama bana zevk vermiyor uğraşmak. Linux'u şimdi daha çok seviyorum. Windows masaüstüne dayanamıyordum bir ara. Linux Linux diye bağırıyordu gönlüm ve 15 Ocak gibi emin değilim 1 Ocak'ta olabilir Linux'a son dönüşümü yaptım.

İsteyen istediği Linux'u kullansın. Şu Linux bu Linux diye kavga etmeyelim. Ben sadece öneririm Arco'yu veya yenilere Mint'i. Yeni bir önerilenler listesi hazırladım, sıralama rastgele.
1-Linux Mint(Öncelikli öneri) , Kubuntu , Elementary v.s
2-ArcoLinux(Öncelikli öneri), Manjaro, Endeavour, Archman(Bir tek bunu incelemedim, şimdi indirip deniyorum.)
3-Fedora, Red Hat( denemek isterdim)
4-OpenSuse
5- MX Lİnux(Öncelikli öneri), Debian
6- Solus
7- Void(Reposu bence iyi, mükemmel değil ama iyi)
8- Calculate Linux, kurabiliyorsanız Gentoo

Eki Görüntüle 811863

Ben açıkçası insanların hep popüler dağıtımlar kullanmalarını anlamıyorum. Linux'a yeni başlamıştım Ubuntuyla çünkü okulumda vardı. Başka Linux bilmiyordum. 14.04 LTS ile başlamıştım. Sevmiştim açıkçası. Felsefesi de Linux'un hoşuma gidiyordu. Bir süre kullandım. Bazen sıkıldım Windows'a geçtim. Sonra gene döndüm. Başka dağıtımlar denedim ve şunu gördüm. Diğerlerinin Ubuntu'dan aşağı kalır yanı yoktu çoğunun. Oysa ki Ubuntu Linux'un popülerleşmesinde önemliydi. Şimdi Arcolinux ve Void Linux'a sarmış durumdayım. Gentoo da uğraştırıcı olmasa denemek isterdim. Arch'ı sanal makineye kurdum ama bana zevk vermiyor uğraşmak. Linux'u şimdi daha çok seviyorum. Windows masaüstüne dayanamıyordum bir ara. Linux Linux diye bağırıyordu gönlüm ve 15 Ocak gibi emin değilim 1 Ocak'ta olabilir Linux'a son dönüşümü yaptım.

İsteyen istediği Linux'u kullansın. Şu Linux bu Linux diye kavga etmeyelim. Ben sadece öneririm Arco'yu veya yenilere Mint'i. Yeni bir önerilenler listesi hazırladım, sıralama rastgele.
1-Linux Mint(Öncelikli öneri) , Kubuntu , Elementary v.s
2-ArcoLinux(Öncelikli öneri), Manjaro, Endeavour, Archman(Bir tek bunu incelemedim, şimdi indirip deniyorum.)
3-Fedora, Red Hat( denemek isterdim)
4-OpenSuse
5- MX Lİnux(Öncelikli öneri), Debian
6- Solus
7- Void(Reposu bence iyi, mükemmel değil ama iyi)
8- Calculate Linux, kurabiliyorsanız Gentoo
Beğendim ama isim biraz "dengesiz kokarcayla ilme doğru" :)

Ben tek bir şey eklemek istiyorum bu konuya. Dağıtım seçiminde masaüstlerine veya temalarına bakıp kurmayın. İstediğiniz temayı, pencere yöneticisini, paneli, kısacası masaüstünü istediğiniz dağıtımda yapabilirsiniz.

Başlıktaki önerilen dağıtımları kurduktan sonra YouTube'da birkaç video izlerseniz istediğiniz ışıklı mışıklı masaüstünü elde edebilirsiniz.

Güzel bir yazı olmuş benim favorim pisi Linux.
Pisi Linux 2.2 sürümü ile büyük bir ivme kazanacak ve daha popüler olacak cinnamon masaüstü ortamını uyarlama ile uğraşıyorlarmış. Pisi için snap gelse efsane olur.

Benim Gözümde:
1)Pisi Linux
2)Gentoo
3)Arch Linux
4)Manjaro

Ben Linux'u devamlı kullanırım ama çok sıkı bir şekilde oyun oynuyorum. Öyle böyle değil. Proton 5.21 GE her oyun için ideal değil. Yoksa Linux'ta takılırdım.

Bir de sanal doygunluk yok. Renkler cansız geliyor. Kontrast, gamma, parlaklık ile olacak iş değil.
Onun dışında Blender, Eclipse falan güzel çalışıyor.

Pisi için snap gelse efsane olur.
Bence hiç de iyi olmaz. Pisi'de sıfırdan yazılmış bir paket yöneticisi kullanılıyor. Onu örnek alan popüler bir dağıtım bile varken (Solus) paket yöneticisinin yanında kapalı kaynaklı konteynır sistemi benimsemesi saçma olur.

Bence hiç de iyi olmaz. Pisi'de sıfırdan yazılmış bir paket yöneticisi kullanılıyor. Onu örnek alan popüler bir dağıtım bile varken (solus) paket yöneticisinin yanında kapalı kaynaklı konteynır sistemi benimsemesi saçma olur.

Mantıklı geldi hem de bayağı.

Güzel yazı olmuş. Ellerinize sağlık. Ben de bir kaç dağıtım daha denedikten sonra teker teker kullandığım her dağıtım hakkımda kısa kısa resimlerle görüşlerimi aktaracağım bir konu açmayı düşünüyorum bakalım. Aslında şuan bile sayı olarak bir hayli oldu ama kafamda bir kaç tane daha dağıtım var. Arch tabanına da Arco ya da Manjaro Xfce ile bir şans daha vermek istiyorum çünkü 1 sene önceki Manjaro maceram çok da iyi değildi sanırım bilgisayarım çok sevmedi. Normalde güzeldir Arch .🙂

Yeni konular

Geri
Yukarı