Deprem anında ne yapılmalı?

WukuWukong

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Ben bugünkü depremlerden çok etkilendim. Kocaeli'de yaşıyorum (İstanbul'un dibi) ve burası büyük ihtimalle en şiddetli depremin olacağı bölge. Deprem anında tam olarak ne yapılmalı, nasıl davranmalıyız, nasıl davranmalıyız vb. merak ediyorum.

Ben deprem uzmanı değilim normal bir sivilim lakin şunu önerebilirim. Telefonunuzu daima yanınızda bulundurun (yatağınızda yani), deprem çok şiddetliyse binadan çıkmaya çalışmayın ve odanızda bulunan en sağlam eşyanın yanına çömün ve bekleyin. Telefonunuzda AFAD uygulaması bulunsun. Deprem çantası da hazırlayabilirsiniz.

Edit: Zemin katta iseniz @EfeOzcann dediği gibi binadan çıkmaya gayret etmeniz daha mantıklı olur.

Arkadaşlar merhaba. Ben bugünkü depremlerden çok etkilendim. Kocaeli'de yaşıyorum (İstanbul'un dibi) ve burası büyük ihtimalle en şiddetli depremin olacağı bölge. Deprem anında tam olarak ne yapılmalı, nasıl davranmalıyız, nasıl davranmalıyız vb. merak ediyorum.

Eger zemin katta isen (1.-2.) hizlica cikabilirsin cunku zemin katta oldugun icin eger bina cokerse tam asagi dogru sizin ustunuze coker (eger dik duserse) eger yuksek bir katta isen kafani koruyacak sekilde saklanabilirsin.

Öncelikle sakin olun. Panik yapmayın. Bir yerden atlamayın. İlk 10 saniyede evden çıkma ihtimaliniz yoksa harekete geçmeyin. Kapı altları, masa altları veya dolap kenarları gibi yerlere geçin. Çömelin, başınızı karnınıza çekin (Cenin pozisyonu). Elleriniz ile başınızı tutun, mümkünse bir kitap ile başınızın üstünü kapatın. Deprem 1 dakika içinde bitecektir. İlk 10 saniye siper alamazsanız genelde hareket edemeyebilirsiniz çünkü deprem sallantısı insanın rahat hareket etmesini engeller.
Deprem bitti, eğer bina çökmediyse şanslısınız. Eğer binada büyük hasar yoksa evi terk edin. Asansör kullanmayın. Merdivenlerden ise dikkatli inin. Açık bir alana yönelin. Yollarda doğalgaz boruları olabilir. Evde tekseniz, sigortaları kapatın. Doğalgaz varsa kesmenizi öneriyorlar. Binadan çıktınız, eve girmeyin.
Allah korusun bina yıkıldı ve göçük altında kaldıysanız nefesinizi boşuna tüketmeyin. Telefonunuz üstünüzdeyse acil hatları arayın. Etrafınızda ses duymadıkça bağırmayın ve ekiplerin yardımını bekleyin.

Ne yazık ki çok yapabileceğin şey yok çünkü deprem sırasında alınabilecek önlemler genellikle evin içerisindeki düşen eşyalara karşı koruyor. Yapabileceğin şeylerden birisi deprem öncesi için deprem çantası hazırlamak deprem sırasında ise kafanı korumak için sağlam bir eşyadan kafanı tutarak güç al. Deprem sonrası bütün vanaları kapat olabilecek artçı bir sarsıntıda evinin yıkılması gaz kaçağı yüzünden yangın çıkarabilir.

Alt kattaysanız direk fırlayın dışarı. Yüksek katlardaysanız sağlam bir eşyanın yanında cenin pozisyonu alırsanız hayatta kalma şansınız daha yüksek. Yatakta yakalanırsanız direk yatağın yanına yuvarlanın mesela.

Bir ekleme daha yapayım, cep telefonu gerçekten hayat kurtarıcı sinyaller veya sosyal medyada konum paylaşarak yerinizi bulmanızı kolaylaştırabilirsiniz.
Ben de bir ekleme yapayım. AFAD uygulamasını indirin. İnternetiniz çekse de 112 ulaşılamaz olabilir. Yerinizi oradan bildirebilirsiniz. Veya birinin göçük altında kaldığını bildirebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı