Deprem Bölgelerinde Operatör Sistemleri Neden Her Seferinde Çöküyor?

emiirhans

Hectopat
Makaleler
2
Yine oldu. Whatsapp üzerinden ararsak ulaşabiliyoruz. Ya ben bir şey sormak istiyorum, bu adamlar bu kadar parayı ne yapıyor? Hala nasıl diğer ülkelerde böyle şeyler yokken biz yaşıyoruz? Çözümü yok mu bu işin? Anneannemin Whatsapp'ı yok ben uğraşmak zorunda mıyım her seferinde aramızda kaç km var ulaşamıyoruz, yazıklar olsun. Yine 5 GB verip susturmaya çalışacaklar sanırım insanları. Yurt dışında insanlar daha az ödeyip daha iyi hizmet alıyor, bıktım gerçekten haram zıkkım olsun.

Çark dönüyor çünkü, ucu ucuna olsa da dönüyor. Paralar akarken, çark dönerken ne diye milyarlarca lira altyapı yatırımı yapıp kazandıkları parayı azaltsınlar? Tepki yok, müdahale yok, denetleme yok, devam o zaman...

Yine oldu. WhatsApp üzerinden ararsak ulaşabiliyoruz. Ya ben bir şey sormak istiyorum, bu adamlar bu kadar parayı ne yapıyor? Hala nasıl diğer ülkelerde böyle şeyler yokken biz yaşıyoruz? Çözümü yok mu bu işin? Anneannemin WhatsApp'ı yok ben uğraşmak zorunda mıyım her seferinde aramızda kaç km var ulaşamıyoruz, yazıklar olsun. Yine 5 GB verip susturmaya çalışacaklar sanırım insanları. Yurt dışında insanlar daha az ödeyip daha iyi hizmet alıyor, bıktım gerçekten haram zıkkım olsun.

Hocam millet depremde hayatını kurtarır siz operatörü düşünüyorsunuz.

Artı -5 Eksi
Sorumsuzlar. Önceki depremden hiçbir şekilde ders çıkarılmamış gibi asaletle 5 kuruş pahasına daha da dayanıksız şebekeler dikmeye devam ettiler. Bakalım bu sefer ne yapacaklar? Yine 10GB verirler belki.
Operatörler olmasa nasıl birbirileri ile iletişimde kalabilecekler? Depremde mahsur kalan insanlar 112'yi veya yakınlarını nasıl arayabilecekler zannediyorsun? Güvercinler ile mesajlaşma diye bir şey kalmadı. Olayın ciddiyetinde olursanız çok mutlu olurum.

Deprem olduğu zaman elektrikler kesiliyor. Baz istasyonlarının içinde akü var fakat bunların bakımı ve kontrolü yapılmadığı için çoğu ölü durumda oluyor. Santral tarafında binanın jeneratörü çalışıyor mu belli değil. Sonuçta fiber kablonun bir yerde trafiğe aktarılması lazım.

Geriye radyolink ile hizmet verenler kalıyor. Onların kapasitesi düşük.

Haliyle darboğaz oluyor ve hatlar çöküyor.

Bu işin çözümü var ama devletin bütçesi bile altından kalkmaya yetmez çünkü bunca süre 1 çivi bile çakılmamış.

Çok hızlı ve 1 yıl içinde tüm Türkiye'yi donatmak imkansız ama depremin yarın olma ihtimali daha yüksek.

Zaten deprem sonrasındaki bu gereksiz ulaşma muhabbetlerinden ötürü sorun yaşanıyor. Anneannenizi araması gereken siz değil, eğer anneanneniz enkaz altındaysa yetkilileri araması için operatör gerekiyor! Yurt dışı konusunun bu sorununuzla ilgisi ne anlayamadım. He bir ilişki kurmak istiyorsanız Almanya, ABD, İsviçre gibi halkı bilinç sahibi ülkeler yerine; Brezilya, Yunanistan, Hindistan, Rusya gibi ülkelerle kıyaslama yapmanız daha doğru olacaktır.

Haberleşerek hayatı kurtulan insanlar var.
Zaten deprem sonrasındaki bu gereksiz ulaşma muhabbetlerinden ötürü sorun yaşanıyor. Anneannenizi araması gereken siz değil, eğer anneanneniz enkaz altındaysa yetkilileri araması için operatör gerekiyor! Yurt dışı konusunun bu sorununuzla ilgisi ne anlayamadım. He bir ilişki kurmak istiyorsanız Almanya, ABD, İsviçre gibi halkı bilinç sahibi ülkeler yerine; Brezilya, Yunanistan, Hindistan, Rusya gibi ülkelerle kıyaslama yapmanız daha doğru olacaktır.
Deprem anında sevdiğim insanı merak edip nasıl diye aramamdan normal bir şey yok. Kadın kaç yüz kilometre ötede kimi kimsesi yok orda şuan whatsappı yok tuşlu telefon kullanıyor. Ay sonu verdiğimiz onca paranın karşısında bu hizmeti alıyoruz. Hangi yetkili deprem bölgesindeki insanları teker teker arıyor yazarsanız sevinirim beni hiç aramadılarda önce yaşadığım depremlerde.

Geri
Yukarı